Porównanie danych z karty kierowcy z tachografem

Porównanie danych z karty kierowcy z tachografem

08.07.2016

W czasie kontroli drogowej bardzo często porównywane są dane z karty kierowcy z informacjami z tachografu cyfrowego. Nałożenie tych danych na siebie pozwala stwierdzić, czy kierowca wykonywał przejazdy bez karty lub czy posługiwał się cudzą kartą. Kierowcy często w ten sposób fałszują prawdziwe dane, ponieważ firmy analizują ich czynności tylko na podstawie danych z kart.

Przejazdy bez karty kierowcy

Firma powinna na bieżąco sprawdzać dane z karty kierowcy i porównać je z danymi z tachografu cyfrowego. Jeżeli tego nie robi, naraża się na samowolę kierowcy i karę ze strony służb kontrolnych.

Przypadki przejazdów bez karty kierowcy trzeba wyjaśnić z podejrzanym. Nie należy jednak sugerować się krótkotrwałymi sygnałami świadczącymi o jeździe bez niej, gdyż często zdarza się, że karta nie zostanie jeszcze całkowicie zalogowana do tachografu, a kierowca już ruszy. Jednak takie sytuacje trwają minutę lub dwie. Natomiast dłuższe okresy jazdy bez karty lub też jej wyjmowanie w trakcie pracy jest niedopuszczalne. Urządzenie zarejestruje każdą taką sytuację.

Jazda bez karty kierowcy – konsekwencje prawne

Kierowca wyjął kartę kierowcy o godzinie 21.15 i od tego momentu prowadził pojazd bez niej. Na wykresie danych z karty kierowcy nie ma żadnego naruszenia. Dopiero po równoległym przeanalizowaniu danych z karty kierowcy z informacjami z tachografu widać różnicę. Firma powinna to zauważyć i wyeliminować takie postępowanie kierowcy. Jeśli dojdzie do kontroli na drodze, kierowcy grozi mandat karny w wysokości 2.000 zł, a firma musi liczyć się z karą w wysokości 5.000 zł. ITD może to zweryfikować nie tylko podczas kontroli drogowych, ale także w firmie.

Autorem odpowiedzi jest: 

Adam Janus

Nasze usługi

Audyt dokumentów czasu pracy
Ułożenie grafików czasu pracy
Szkolenia

Szkolenia Akademia Wiedza i Praktyka

Copyright ©  Wszelkie prawa zastrzeżone

wiper-pixel