Zwolnienie lekarskie obejmujące dzień, w którym pracownik świadczył pracę

02.11.2021AKTUALNE

Zwolnienie lekarskie obejmujące dzień, w którym pracownik świadczył pracę

Pracownikowi, który w ciągu dnia pracy źle się poczuł i udał się do lekarza, który wystawił mu zwolnienie lekarskie obejmujące ten dzień, należy wypłacić zarówno wynagrodzenie chorobowe, jak i normalne wynagrodzenie za faktycznie przepracowane w tym dniu godziny.

Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną i pracownik nie może zrzec się do niego prawa.

Natomiast za czas niezdolności do pracy z powodu choroby pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe - za łącznie 33 dni choroby w roku kalendarzowym (14 dni w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia), a po wyczerpaniu tego okresu przysługuje zasiłek chorobowy finansowany przez ZUS.

Pełna dniówka wyklucza prawo do wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego

Wynagrodzenie chorobowe nie jest płatne w tych okolicznościach, w których nie jest należny zasiłek chorobowy. Z kolei zasiłek nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy, w których ubezpieczony na podstawie przepisów o wynagradzaniu zachowuje prawo do wynagrodzenia. Okresy te wlicza się do okresu zasiłkowego. Chodzi tu więc o taką sytuację, kiedy wewnętrzne przepisy płacowe obowiązujące u danego pracodawcy lub przepisy ustawowe o wynagradzaniu gwarantują pracownikowi wynagrodzenie za okres niezdolności do pracy (ale nie jest to wynagrodzenie chorobowe na podstawie art. 92 Kodeksu pracy). Ma to zapobiec podwójnemu opłacaniu okresu choroby.

Wynagrodzenie za czas przepracowany + wynagrodzenie/zasiłek chorobowy

Tymczasem, za pierwszy dzień orzeczonej w zaświadczeniu lekarskim niezdolności do pracy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za wykonaną pracę, ale za niepełną dniówkę. Wobec tego wynagrodzenie chorobowe również przysługuje i to za pełen dzień, gdyż nie jest ono rozliczane na godziny tylko na pełne dni. Nie można więc wypłacić wynagrodzenia chorobowego za 1 godzinę.

Gdyby pracownik otrzymał wynagrodzenie za pełen dzień roboczy, to wówczas za ten dzień widniejący na zwolnieniu lekarskim, wynagrodzenie chorobowe (ani zasiłek) by nie przysługiwało (pismo Departamentu Zasiłków ZUS z 4 sierpnia 2010 r. znak: 992800/6000/91/2010/SKN/1).

Pracodawca może również wypłacić pracownikowi wynagrodzenie za pracę za cały dzień. Wówczas jednak za ten dzień pracownikowi nie przysługują świadczenia chorobowe.

Podstawa prawna: 

art. 12 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 159),
art. 92 § 1, § 3 pkt 2 i § 4 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo