Po wypowiedzeniu układu pracodawca może zmienić warunki zatrudnienia

09.11.2015AKTUALNE

Po wypowiedzeniu układu pracodawca może zmienić warunki zatrudnienia

Rozwiązanie układu zbiorowego pracy (niezależnie od formy rozwiązania tego układu) powoduje możliwość zmiany warunków pracy lub płacy mniej korzystne niż było to uregulowane w układzie zbiorowym pracy. Nie dzieje się to jednak automatycznie. Jak zmienić warunki na mniej korzystne i co zrobić, gdy okaże się, że układ został wypowiedziany nieprawidłowo?

Układ zbiorowy pracy ulega rozwiązaniu w następstwie:

  • zgodnego oświadczenia stron,

  • z upływem okresu na jaki został zawarty,

  • z upływem okresu wypowiedzenia dokonanego przez jedną ze stron.

O ile zakończenie obowiązywania układu zbiorowego pracy w następstwie upływu czasu na jaki został zawarty a także jako efekt zgodnych oświadczeń stron, które zawarły układ, nie budzi wątpliwości o tyle kilka uwag poświęcić należy samemu wypowiedzeniu układu.

Jak wypowiedzieć układ zbiorowy pracy?

Układ zbiorowy pracy należy wypowiedzieć we właściwej formie. Rozwiąże się on z upływem okresu wypowiedzenia. Ponadto bardzo istotną kwestią jest to, aby układ został wypowiedziany przez właściwą osobę (reprezentującą pracodawcę). Jak wskazuje się w piśmiennictwie układ zbiorowy pracy może być wypowiedziany w całości lub w określonej części (K. Jaśkowski w: K. Jaśkowski, E. Maniewska, Kodeks pracy, Komentarz do art. 2417, nb 2a, Lex 2012). Należy więc uznać, że nie można wypowiedzieć konkretnego postanowienia układu zbiorowego - chyba, że strony w układzie pracy dopuszczą w swoich postanowieniach taką możliwość. Oświadczenie stron o rozwiązaniu układu a także wypowiedzenie układu następuje w formie pisemnej.

Okres wypowiedzenia układu zbiorowego pracy

Zgodnie z Kodeksem pracy, okres wypowiedzenia układu zbiorowego wynosi 3 miesiące. Strony mogą jednak - w samej treści układu - postanowić, że okres wypowiedzenia będzie inny. Wyjątek od tej zasady stanowi sytuacja, gdy układ rozwiązuje się na mocy zgodnego oświadczenia. W takiej sytuacji to strony decydują kiedy układ de facto się rozwiąże i nie są związane żadnymi terminami.

1. W układzie zbiorowym pracy brak jest postanowień w zakresie okresu wypowiedzenia układu. Pracodawca wypowiada układ - wskazując, iż układ ulegnie rozwiązaniu w terminie dwóch miesięcy od dnia złożenia przez niego wspomnianego oświadczenia woli. Czy pracodawca jest uprawniony do takiego działania? Pracodawca ma prawo wypowiedzieć układ, jednak z uwagi na brak postanowień w układzie dotyczących okresu wypowiedzenia ulegnie on rozwiązaniu dopiero z upływem trzech miesięcy od dnia złożenia tego oświadczenia woli (zastosowanie będzie miał termin z Kodeksu pracy) a nie dwóch miesięcy jak wskazał pracodawca.
2. W układzie zbiorowym pracy strony postanowiły, że okres wypowiedzenia układu wynosić będzie cztery miesiące. Obie strony układu chcą go rozwiązać. W następstwie zgodnych oświadczeń postanowiły, że układ zbiorowy pracy ulegnie rozwiązaniu w terminie dwóch miesięcy. W jakim terminie układ zbiorowy pracy ulegnie rozwiązaniu? Układ zbiorowy pracy ulegnie rozwiązaniu z upływem dwóch miesięcy - z uwagi na to, iż w świetle prezentowanego stanu faktycznego przyjąć należy, że układ został rozwiązany na mocy porozumienia stron.

Kto może rozwiązać układ?

1. Reprezentacja pracodawcy
W sytuacji, gdy pracodawca jest jednostką organizacyjną czynności w sprawach z zakresu prawa pracy dokonuje osoba lub organ zarządzający tą jednostką albo inna wyznaczona do tego osoba (art. 31 § 1 kp).

2. Reprezentacja spółki kapitałowej w sprawach z zakresu prawa pracy Reprezentacja pracodawcy będącego spółką kapitałową (a w takich zazwyczaj mamy do czynienia z układami zbiorowymi pracy) odbiega od reprezentacji spółki w ogólności. W tej sytuacji to spółka sama decyduje (w umowie spółki, uchwale, regulaminie pracy) kto za spółkę dokonuje czynności z zakresu prawa pracy.

Jak podkreślił Sąd Najwyższy istotą regulacji z art. 3kp w zakresie dotyczącym wyznaczenia osoby do dokonywania za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy jest jej wskazanie na innej zasadzie niż pełnomocnictwo, z czym wiąże się możliwość udzielania przez nią pełnomocnictwa do działania za pracodawcę (wyrok Sądu Najwyższego z 8 czerwca 2006 r., II PK 315/05).

Wypowiedzenie układu zbiorowego pracy przez osobę nieuprawnioną do tego powoduje wadliwość takiego wypowiedzenia.

Warunki pracy i płacy pracowników po rozwiązaniu układu zbiorowego pracy

Po utracie mocy przez układ zbiorowy powstaje problem indywidualnych warunków pracy i płacy pracowników, które wcześniej były uregulowane właśnie w tym układzie. Czy owe warunki powracają do stanu sprzed obowiązywania układu a może pracodawca związany jest w dalszym ciągu postanowieniami układu do czasu wejścia w życie nowego układu? Co do zasady, pracodawca nie jest związany postanowieniami rozwiązanego układu zbiorowego pracy i może pracownikom złożyć wypowiedzenia zamieniające warunki umowy o pracę na ich niekorzyść (por. wyrok Sądu Najwyższego z 9 maja 2007 r., I PK 256/06, wskazujący na konsekwencje utraty od dnia 26 listopada 2002 r. mocy obowiązującej przez art. 2417 § 4 kp w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z 18 listopada 2002 r., K 37/01, Dz.U. nr 196, poz. 1660; por także uchwałę składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 29 września 2006 r., II PZP 3/06).

Wypowiedzenie zmieniające

Wypowiedzenie zmieniające to propozycja nowych warunków pracy i płacy składana przez pracodawcę pod rygorem rozwiązania umowy o pracę - jeżeli pracownik złoży oświadczenie o odmowie zaproponowanych warunków. Wypowiedzenie zmieniające musi być złożone na piśmie. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki. A zatem brak działania pracownika poczytuje się jako zgodę.

Uwaga

Jeżeli pracodawca w wypowiedzeniu zmieniającym nie zamieścił pouczenia o skutkach braku oświadczenia pracownika co do tego, że nie przyjmuje nowych warunków - pouczenia o tym, że owo oświadczenie należy złożyć przed upływem połowy okresu wypowiedzenia - pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie zaproponowanych warunków.

Odmowa przyjęcia nowych warunków

W przypadku odmowy przyjęcia przez pracownika warunków przekształci się w wypowiedzenie definitywne i spowoduje rozwiązanie stosunku pracy z upływem okresu wypowiedzenia. Jak podkreślił Sąd Najwyższy w wyroku z 16 czerwca 1999 r. (I PKN 116/99) odmowa przyjęcia zaproponowanych warunków pracy lub płacy powoduje, że umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu wypowiedzenia niezależnie od intencji pracownika. Podkreślić zatem należy, iż wypowiedzenie zmieniające może mieć dwa różne skutki:

  • zmieni treść stosunku pracy jeżeli pracownik nie złoży oświadczenia o odmowie zaproponowanych warunków;

  • w przypadku odmowy przyjęcia nowych warunków przekształci się w wypowiedzenie definitywne i doprowadzi do rozwiązania stosunku pracy z upływem okresu wypowiedzenia.

Pracodawca zaproponował pracownikowi nowe warunki pracy. W wypowiedzeniu zmieniającym pracodawca zamieścił prawidłowe pouczenie. Okres wypowiedzenia wynosił trzy miesiące. Po miesiącu pracodawca zwrócił się do pracownika przypominając mu o tym, że za dwa tygodnie mija okres do kiedy pracownik może odmówić przyjęcia nowych warunków. Pracownik obraził się jednak chwilowo na pracodawcę i pomimo tego, że był zdecydowany odmówić przyjęcia nowych warunków pracy to przez najbliższy miesiąc unikał kontaktów z pracodawcą, wykonując co prawda swoją pracę bez zarzutów jednak nie składając oświadczenia o odmowie zaproponowanych warunków. Dwa tygodnie przed końcem okresu wypowiedzenia pracownik poinformował pracodawcę, iż nie przyjmuje nowych warunków pracy a zatem stosunek pracy rozwiązuje się za dwa tygodnie i biorąc to pod uwagę oczekuje udzielenia mu w tym czasie zaległego urlopu. Pracodawca odpowiedział, iż pracownik nie złożył w przewidzianym czasie oświadczenia o odmowie przyjęcia nowych warunków a zatem przyjął nowe warunki i jeżeli teraz chce rozwiązać stosunek pracy to powinien złożyć oświadczenie o rozwiązaniu umowy za wypowiedzeniem. Kto ma rację?
Biorąc pod uwagę, iż pouczenie o możliwości złożenia oświadczenia o odmowie przyjęcia nowych warunków pracy było prawidłowe - a więc wskazywało, iż prawo to przysługuje pracownikowi nie dłużej niż do połowy okresu wypowiedzenia, pracownik nie miał prawa odmówić przyjęcia nowych warunków po upływie tego okresu. Pracodawca ma zatem rację.

Przyczyna wypowiedzenia zmieniającego

Przyczyny uzasadniające wypowiedzenie zmieniające stanowią szerszy katalog niż przyczyny uzasadniające wypowiedzenie definitywne. W omawianym przypadku - to jest sytuacji gdy przestaje obowiązywać układ zbiorowy - przyczyną taką może być rozwiązanie układu zbiorowego pracy i brak możliwości zapewnienia warunków na dotychczasowym poziomie z uwagi na problemy finansowe.

Zdaniem sądu

Zdaniem SN
ocena zasadności wypowiedzenia powinna być dokonywana także z uwzględnieniem słusznych interesów pracodawcy, a nie tylko okoliczności leżących po stronie pracownika (wyrok Sądu Najwyższego z 4 listopada 2010 r., III PK 23/10).

Kiedy pracodawca powinien dokonać wypowiedzeń zmieniających w związku z rozwiązaniem układu zbiorowego?

Moment złożenia przez pracodawcę wypowiedzenia zmieniającego jest teoretycznie wyłącznie zależny od niego. Pamiętać jednak należy, iż w przypadku gdy pracodawca składa dużej liczbie pracowników wypowiedzenie zmieniające ma znaczenie kiedy pracodawca owe wypowiedzenie wręczy - pracownicy, którzy dostaną je szybciej krócej będą pracować na korzystniejszych warunkach. A zatem jeżeli pracodawca bez uzasadnienia różnicuje moment wręczenia wypowiedzenia zmieniającego można postanowić mu zarzut dyskryminacji.

Wypowiedzenia zmieniające w związku z wejściem w życie nowego układu zbiorowego pracy

Podkreślić należy, iż pracodawca obowiązany jest złożyć wypowiedzenia zmieniające jeszcze w jednej sytuacji. Mianowicie w dniu wejścia w życie układu zbiorowego pracy (nowego układu zbiorowego pracy) korzystniejsze postanowienia układu zastępują z mocy prawa wynikające z dotychczasowych przepisów prawa pracy warunki umowy o pracę lub innego aktu stanowiącego podstawę nawiązania stosunku pracy. Natomiast w przypadku postanowień mniej korzystnych (pogorszenie sytuacji pracowników) zapisy te automatycznie nie zastępują postanowień uprzednio obowiązujących (korzystniejszych) - pracodawca zmuszony jest postanowienia układu mniej korzystne dla pracowników wprowadzić w drodze wypowiedzenia pracownikom dotychczasowych warunków umowy o pracę.

Zapamiętaj

Przy wypowiedzeniu pracownikom dotychczasowych warunków umowy o pracę lub innego aktu stanowiącego podstawę nawiązania stosunku pracy - jeżeli owo wypowiedzenie ma na celu wprowadzenie postanowień układu zbiorowego pracy -nie mają zastosowania przepisy ograniczające dopuszczalność wypowiadania warunków takiej umowy lub aktu.

Kontrola wypowiedzeń zmieniających a konsekwencje nieprawidłowego wypowiedzenia układu zbiorowego pracy

Odpowiednie stosowanie do wypowiedzenia zmieniającego przepisów o wypowiedzeniu definitywnym oznacza również możliwość odwołania się pracownika od dokonanego przez pracodawcę wypowiedzenia warunków pracy i płacy. Uprawnienie takie przysługuje pracownikowi również wtedy gdy przyjął nowe warunki pracy (nawet jeżeli do przyjęcia nowych warunków doszło w następstwie milczenia pracownika). Podkreślić należy, iż to sąd oceni czy proponowane warunki były na tyle niekorzystne, że można było z góry zakładać, iż pracownik ich nie przyjmie (wyrok Sądu Najwyższego z 12 sierpnia 2009 r., II PK 38/09).

Zaskarżenie wypowiedzenia zmieniającego to niekoniecznie odmowa przyjęcia nowych warunków

Co wyraźnie trzeba podkreślić - złożenie przez pracownika odwołania do sądu nie jest równoznaczne z odmową przyjęcia przez pracownika nowych warunków pracy i płacy i zaskarżenie takie nie powoduje rozwiązania stosunku pracy (por. wyrok Sądu Najwyższego z 22 września 1976 r., I PRN 51/76, OSPiKA 1978/1/16 a także wyrok z 22 lipca 1998 r., I PKN 254/98). Odmiennie będzie przedstawiać się jednak sytuacja jeżeli z okoliczności konkretnej sprawy wynika, że pracownik odwołując się jednocześnie wyraźnie odmawia przyjęcia zaproponowanych warunków (por. uchwała Sądu Najwyższego z 5 maja 1978 r., I PZP 5/78).

Nieprawidłowo wypowiedziany układ zbiorowy a wypowiedzenie zmieniające

Sąd rozpoznając odwołanie będzie badał zasadność i zgodność z prawem wypowiedzenia zmieniającego - będzie zatem badał przyczynę wypowiedzenia zmieniającego. W tym też miejscu powstaje istotny problem - co zrobić, jeżeli pracodawca jako przyczynę wypowiedzeń zmieniających wskazał rozwiązanie układu zbiorowego pracy a w ramach kontroli sądowej pracownik zakwestionuje prawidłowość wypowiedzenia układu zbiorowego pracy? W sytuacji takiej sąd zmuszony będzie sprawdzić prawidłowość wypowiedzenia układu zbiorowego. Jeżeli w wyniku tej kontroli okaże się, że układ został wypowiedziany nieprawidłowo to należy uznać, że wypowiedzenia zmieniające, które uzasadniono rozwiązaniem układu zbiorowego, także są nieprawidłowe.

Wypowiedzenia zmieniające a zwolnienia grupowe

Ze zwolnieniami grupowymi mamy do czynienia w sytuacji, gdy pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników, w okresie nieprzekraczający, 30 dni zwalnia:

  • co najmniej 10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników,

  • 10% pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100, jednakże mniej niż 300 pracowników,

  • 30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników lub

  • na mocy zawartego z inicjatywy pracodawcy porozumienia stron, jeżeli dotyczy co najmniej pięciu osób.

W związku z tym, jeżeli pracodawca złoży wypowiedzenia zmieniające tylu pracownikom, że potencjalnie w sytuacji gdyby nie przyjęli oni nowych warunków to przekroczone zostałyby progi zwolnień grupowych  koniecznym jest wszczęcie procedury zwolnień grupowych.

Odprawa

Pracownikowi w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia przysługuje odprawa pieniężna. Wysokość odprawy zależy od stażu pracy u pracodawcy, u następują zwolnienia grupowe (wyjątkiem jest wliczenie pracownikowi okresu zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła w związku z przejściem zakładu pracy a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika).

Wysokość odprawy

Odprawa przysługuje w wysokości:

  1. jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata,

  2. dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat,

  3. trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.

Wysokość odprawy pieniężnej nie może przekraczać kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy (w 2015 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 1.750 zł brutto, czyli maksymalna wysokość odprawy to 26.250 zł brutto).

Rozwiązanie układu z upływem czasu na jaki został zawarty a wręczenie wypowiedzeń zmieniających

Układy zbiorowe zawierane są często na określony czas. W takiej sytuacji, po upływie terminu wskazanego w układzie - ulega on tzw. samorozwiązaniu. Niemniej jednak, nawet wówczas nie mamy do czynienia z automatycznym powrotem do mniej korzystnych postanowień z umów o pracę (por. wyroki Sądu Najwyższego z 3 marca 2011 r., II PK 161/10 i II PK 107/10).

A zatem po rozwiązaniu układu zbiorowego pracy indywidualne warunki pracy i płacy pozostają takie same jak za czasów jego obowiązywania. Aby je zmienić pracodawca musi wypowiedzieć warunki pracy i płacy.

Pracownikowi w myśl postanowień układu zbiorowego pracy przysługiwał dodatek do wynagrodzenia a także dopłata do posiłków na stołówce pracowniczej. Układ uległ rozwiązaniu z uwagi na upływ okresu czasu na jaki został zawarty. W kolejnym miesiącu pracodawca poinformował pracowników - poprzez wywieszenie pisma podpisanego przez zarząd na tablicy informacyjnej w holu zakładu pracy - że nie będzie już dofinansowywał posiłków w stołówce. Czy miał do tego prawo? Biorąc pod uwagę, iż w postanowieniach układu zbiorowego pracy przewidziano, że pracownikom przysługuje dofinansowanie na posiłku dojść należy do wniosku, iż świadczenie takie weszło do treści indywidualnych warunków pracy i płacy a zatem aby je zmienić konieczny jest tryb wypowiedzenia zmieniającego. W opisanym w przykładzie stanie faktycznym pracodawca nie dopełnił tego trybu - wywieszenie pisma nie może być uznane za wypowiedzenie zmieniające a zatem póki co (aż do upływu okresu wypowiedzenia) pracodawca obowiązany jest dofinansowywać posiłki w dalszym ciągu.

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo