Nowe przepisy o umowach terminowych – zmiany w dokumentacji

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
15.02.2016AKTUALNE

Nowe przepisy o umowach terminowych – zmiany w dokumentacji

Od 22 lutego 2016 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące umów zawieranych na czas określony. Zmiany wymuszają na pracodawcy nie tylko formalne zapoznanie się z nowymi regulacjami, ale również podjęcie działań mających na celu dostosowanie prowadzonej dokumentacji w zakresie umów do zmian w przepisach.

Dotychczasowe przepisy umożliwiają zawieranie między tymi samymi stronami kolejno dwóch umów o pracę na czas określony. Z obowiązującego do 22 lutego 2016 r. brzmienia przepisu art 251 § 1 kp wynika, że zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła jednego miesiąca. Przy czym uzgodnienie między stronami w trakcie trwania umowy o pracę na czas określony dłuższego okresu wykonywania pracy na podstawie tej umowy uważa się za zawarcie, od dnia następującego po jej rozwiązaniu, kolejnej umowy o pracę na czas określony w rozumieniu art. 251 § 1 kp.

Po zmianach okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, jak również łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie będzie mógł przekroczyć 33 miesięcy. Ustawodawca wprowadził również limit w zakresie liczby umów na czas określony – te same strony będą mogły zawrzeć trzy umowy terminowe.

Niezbędne uzupełnienia umów

Zgodnie z regulacjami przejściowymi, nowo określone limity nie dotyczą umów o pracę zawartych w celu:

  • zastępstwa pracownika,

  • wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,

  • wykonywania pracy na okres kadencji oraz

  • tych umów zawartych na czas określony, co do których pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie,

– jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy.

W przypadku tego typu umów, zgodnie z regulacją przejściową, obowiązkiem pracodawcy będzie ich uzupełnienie poprzez wskazanie celu zawarcia umowy. Termin na dokonanie takiego uzupełnienia nie jest pozostawiony swobodnemu uznaniu pracodawcy. Należy tego dokonać w terminie trzech miesięcy od wejścia w życie nowelizacji, czyli do 21 maja 2016 r.

Pracodawca powołuje się na „obiektywne przyczyny” – musi poinformować PIP

Uzupełnienie umowy poprzez wskazanie celu jej zawarcia nie jest jedynym obowiązkiem pracodawcy. W przypadku gdy umowa została zawarta w związku z istnieniem obiektywnych przyczyn leżących po jego stronie, pracodawca zobowiązany będzie zawiadomić właściwego okręgowego inspektora pracy o fakcie zawarcia takiej umowy. Również w tym wypadku przepisy precyzyjnie określają, kiedy zawiadomienie powinno być sporządzone i wysłane do PIP. Informacja ta powinna zostać przesłana w terminie pięciu dni roboczych, licząc od dnia uzupełnienia umowy przez pracodawcę (wskazania przyczyn jej zawarcia), w formie pisemnej lub elektronicznej (przykład 1.).

Przykład 1.
Pracodawca, który zawarł z pracownikiem umowę terminową przed 22 lutego 2016 r. w związku z istnieniem obiektywnych przyczyn leżących po jego stronie dokonał uzupełnienia umowy w zakresie celu jej zawarcia w ostatnim dniu upływu 3-miesięcznego terminu od dnia wejścia w życie nowych przepisów – czyli 21 maja 2016 r. W takim wypadku obowiązek informacyjny względem PIP powinien zostać zrealizowany do 26 maja 2016 r.

Z przesłaniem do PIP informacji o zawarciu umowy w związku z istnieniem obiektywnych przyczyn leżących po stronie pracodawcy może wiązać się wątpliwość w sprawie zakresu przesyłanej informacji. Nasuwa się bowiem pytanie, czy pracodawca powinien do informacji załączyć kpię lub skan (w zależności od formy przesłania informacji) uzupełnionej umowy.

W tym zakresie należy uznać, że przepisy zobowiązują pracodawcę tylko do sporządzenia i przesłania informacji o fakcie zawarcia umowy. Można zatem przyjąć, że pracodawca formalnie nie ma obowiązku dostarczania odpisu, kopii lub skanu umowy zawartej z pracownikiem. Obowiązek ten będzie spełniony, jeśli pracodawca poprzestanie na przesłaniu oświadczenia, z którego wynika fakt zawarcia umowy w związku z przyczynami leżącymi po jego stronie. Niezbędnym elementem takiego zawiadomienia jest wskazanie owych przyczyn.

Skracanie okresu, na jaki zawarto umowy

Nowe przepisy regulują dopuszczalny limit czasu zatrudnienia na umowy na czas określony (33 miesiące). Okres ten będzie liczony od dnia wejścia w życie nowych przepisów. W związku z powyższym, okres zatrudnienia przypadający przed 22 lutego 2016 r. nie będzie podlegał uwzględnieniu przy ustalaniu 33 miesięcy zatrudnienia.

W dniu wejścia w życie nowych przepisów z całą pewnością będzie funkcjonowała duża liczba umów terminowych zawartych na okresy przekraczające – nawet wielokrotnie wprowadzany limit 33 miesięcy czasu trwania umów na czas określony. W takiej sytuacji można rozważyć skrócenie czasu trwania takiej umowy do ustawowego limitu 33 miesięcy (przykład 2.).

Przykład 2.
Strony zawarły 1 stycznia 2015 r. umowę na czas określony na pięć lat – obowiązującą do 31 grudnia 2019 r. W takim przypadku w okresie obowiązywania nowych regulacji reglamentujących długość trwania umów terminowych zawarta umowa wiązałaby strony przez okres dłuższy niż 33 miesiące. Strony w drodze porozumienia stron mogą dokonać skrócenia umowy, która będzie wówczas trwała do 21 listopada 2018 r.

W praktyce może powstać problem, co zrobić w przypadku gdy pracownik nie wyraża zgody na porozumienie w sprawie skrócenia okresu umowy terminowej, której czas obowiązywania wykracza ponad ustawowy limit. Uzasadnieniem dla odmowy zawarcia porozumienia przez pracownika może być obawa o wcześniejszą utratę posady – nie ma bowiem gwarancji, że po skróceniu umowy pracodawca zechce dalej pracownika zatrudniać.

Można spotkać się ze stanowiskiem, że w sytuacji, gdy pracownik odmawia wyrażenia zgody na skrócenie umowy do wymaganego okresu 33 miesięcy, to pracodawca będzie miał możliwość jednostronnego skrócenia czasu obowiązywania umowy w drodze wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy. Możliwość zastosowania wypowiedzenia zmieniającego niesie ze sobą jednak pewne ryzyko. Wynika to z rozbieżności w zakresie oceny pojęcia „warunków pracy i płacy” – a tylko tego rodzaju warunki podlegają modyfikacjom w drodze wypowiedzenia zmieniającego. W szczególności wątpliwości budzi możliwość zaliczenia długości trwania umowy terminowej do warunków pracy.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla pracodawcy będzie więc dojście do porozumienia z pracownikiem w zakresie skrócenia długości trwania umowy terminowej w przypadku gdy jej pierwotnie założony okres wykracza poza ustawowy limit 33 miesięcy. W sytuacji, gdyby strony zdecydowały się na skrócenie długości trwania umowy terminowej, czynność ta powinna mieć miejsce przed wejściem w życie nowych przepisów – przed 22 lutego 2016 r.

Uzupełnienie umów terminowych o klauzulę umożliwiającą ich wypowiedzenie

Zgodnie z dotychczasowymi zasadami umowa zawarta na czas określony powinna trwać przez okres, na który strony się umówiły. Oznacza to, że umowy terminowe nie podlegają, co do zasady, wypowiedzeniu. Ewentualna możliwość wypowiedzenia tych umów zależy od łącznego spełnienia dwóch przesłanek – umowa powinna być zawarta na okres dłuższy niż sześć miesięcy i zawierać klauzulę pozwalającą na jej wypowiedzenie (przykład 3.).

Przykład 3.
Strony zawarły 1 czerwca 2015 r. umowę na czas określony na okres dwóch lat. W umowie nie znalazło się postanowienie dopuszczające jej wcześniejsze wypowiedzenie. Pracodawca po zapoznaniu się z przepisami, które wchodzą w życie 22 lutego 2016 r., doszedł do wniosku, że będzie miał prawo po tym dniu swobodnie wypowiedzieć umowę o pracę – niezależnie od tego czy możliwość taka wynika z treści umowy, czy też nie.
W powyższym przypadku pracodawca jest w błędzie. Brak uzupełnienia umowy o klauzulę umożliwiającą jej wcześniejsze wypowiedzenie spowoduje, że umowa nie będzie mogła być wypowiedziana. Zgodnie bowiem z regulacją przejściową, w przypadku gdy strony zawarły umowę o pracę na czas określony do sześciu miesięcy lub umowę dłuższą, w której nie przewidziano możliwości ich rozwiązania z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia, trwających w dniu wejścia w życie ustawy, w zakresie dopuszczalności ich wypowiedzenia będzie się stosować dotychczasowe przepisy. Zatem strony nie będą mogły w takim wypadku powoływać się na nowe rozwiązania przewidujące zniesienie ograniczeń w zakresie dopuszczalności swobodnego rozwiązywania umów terminowych. W praktyce brak klauzuli umożliwiającej wypowiedzenie umowy terminowej sprawi, że z formalnego punktu widzenia umowa taka nie będzie mogła być wypowiedziana.

W praktyce mogą powstać wątpliwości, czy w sytuacji, gdy strony w okresie zawierania umowy terminowej nie umieściły wśród jej postanowień klauzuli umożliwiającej jej wypowiedzenie, mogą to uczynić później – w trakcie trwania umowy. Dylemat ten jest konsekwencją obecnego brzmienia przepisu art. 33 kp, zawierającego zwrot „przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony”. Taka redakcja przepisu może prowadzić do wniosku, że klauzula umożliwiająca wypowiedzenie umowy terminowej może zostać wprowadzona do umowy wyłącznie na etapie jej zawierania.

Przyjmuje się jednak, że klauzula umożliwiająca wypowiedzenie umowy zawartej na czas określony może być do umowy wprowadzona również w późniejszym czasie – podobnie jak istnieje możliwość jej późniejszego usunięcia. Potwierdzeniem powyższego poglądu jest uchwała SN z 14 czerwca 1994 r. (sygn. akt I PZP 26/94), w której sąd wskazał, że strony mogą w okresie trwania umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż sześć miesięcy, przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za 2-tygodniowym wypowiedzeniem.

Aktualizacja informacji o warunkach zatrudnienia

Obecnie w sytuacji zawierania umów terminowych informacja w zakresie długości okresu wypowiedzenia powinna być zawarta w informacji o warunkach zatrudnienia (dotyczy to sytuacji, gdy strony przewidziały taką możliwość w samej umowie o pracę zawartej na okres przekraczający sześć miesięcy). W sytuacji, gdy strony przed wejściem w życie zmian wprowadziły do umowy klauzulę umożliwiającą jej wypowiedzenie – wówczas, aby informacja o warunkach zatrudnienia odzwierciedlała nowe postanowienia kodeksowe, należy ją skorygować, wskazując ujednolicone okresy wypowiedzenia. Taka korekta powinna mieć miejsce nie wcześniej niż w 22 lutego 2016 r., gdyż w tym dniu formalnie zmienia się stan prawny w omawianym zakresie.

Nowy wzór umowy

Omawiając problematykę wpływu zmian w przepisach obowiązujących od 22 lutego 2016 r. na dokument umowy o pracę, warto wspomnieć o rozporządzeniu z 10 listopada 2015 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika. Powyższe rozporządzenie zawiera nowy wzór umowy o pracę. Zmiana w tym zakresie została podyktowana usunięciem z katalogu umów umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy, jak również obowiązku podania informacji o obiektywnych przyczynach uzasadniających zawarcie umowy terminowej w sytuacji, gdy pracodawca nie chce, aby zawierana umowa mieściła się w ustawowym limicie liczby dopuszczalnych umów terminowych.

Nowy wzór będzie obowiązywał od 22 lutego 2016 r., nie będzie miał zatem zastosowania do umów zawartych wcześniej.

Podstawa prawna: 
Autorem odpowiedzi jest: 

Sebastian Kryczka


Sebastian Kryczka
AUTOR
Prawnik, absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Ma na swoim koncie współpracę m.in. z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, Dolnośląską Komisją Ochrony Pracy oraz czołowymi firmami wydawniczymi. Jest m.in. współautorem komentarza do Kodeksu pracy, autorem komentarza do ustawy o PIP, jak również komentarzy do kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do Kodeksu pracy.

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo