Jawność płac – szykuje się rewolucyjna zmiana w zakresie zasad wynagradzania

Komisja Europejska przedstawiła projekt dyrektywy w sprawie jawności płac i równych zasad wynagradzania kobiet i mężczyzn. Projekt został skierowany w ubiegłym roku do konsultacji publicznych. Ostatnio po długiej przerwie powrócono w szybkim tempie do prac nad nowymi przepisami. Jak się okazuje porozumienie parlamentu i państw UE przesądza o wejściu nowych przepisów, które mają przeciwdziałać w różnicy płac pomiędzy kobietami a mężczyznami. Po formalnej akceptacji Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej państwa członkowskie będą musiały dostosować swoje przepisy do tych zmian. Nowe przepisy będą dużym wyzwaniem dla działów HR, bo będą wymagały przeanalizowania wielu scenariuszy. Sprawdźmy, co się zmieni.
Z artykułu dowiesz się:
- co zakłada projekt dyrektywy UE w sprawie jawności płac,
- kiedy i jak pracodawcy będą musieli ujawniać stawki wynagrodzeń,
- kogo obejmie obowiązek informowania o wynagrodzeniach,
- jakie dane będą musiały być publikowane w ramach transparentności płac,
- jakie konsekwencje grożą pracodawcom za niedostosowanie się do przepisów.
Pozostało jeszcze 89% treści
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

AUTOR
posiada ponad 19 lat doświadczenia zawodowego. Jej doświadczenie obejmuje cały HR – od rekrutacji, szkoleń, rozwoju, tematyki wynagrodzeń i benefitów, badań HR, prawa pracy, wdrożenia systemów HR’owych po dokumentację pracowniczą. Przed dołączeniem do Clariter w październiku 2023 r., przez ponad 5 lat zajmowała stanowisko Dyrektora HR w spółce Globalworth, gdzie zajmowała się zarządzaniem zespołem HR i administracji. Jej doświadczenie obejmuje także rolę HR Managera w firmie Konecranes & Demag Sp. z o.o., gdzie od zera rozwinęła funkcję HR, wdrożyła strategię w zakresie zarządzania ludźmi oraz przeprowadziła proces połączenia dwóch spółek w obszarze HR. Wcześniej realizowała projekty związane z miękkim i twardym HR w polskich i międzynarodowych firmach doradczych. Pracowała dla różnych branż, w szczególności: technicznej, logistycznej, nieruchomości, bankowości & ubezpieczeń i farmacji.
Magda ukończyła zarządzanie i marketing w Szkole Głównej Handlowej oraz studia podyplomowe w zakresie psychologii społecznej na SWPS. Zdobyła tytuł „Top Woman in Real Estate 2020” w kategorii HR & Employer Branding. Obecnie jest także mentorem w Programie Mentoringowym Top Woman in Real Estate
Cały czas rozwija swoje kompetencje, lubi zdobywać nową wiedzę i doświadczenie, a także eksperymentować.
W powyższych działaniach wspiera również pracowników i zachęca ich do rozwoju.
Prywatnie jest mamą trójki aktywnych dzieci, które nie pozwalają jej się nudzić.