zaokrąglanie

Zaokrąglenia przy wyliczaniu wynagrodzeń i świadczeń pracowniczych – 2 przykłady liczbowe

Kwoty należnego wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń przysługujących w ramach zatrudnienia pracowniczego zaokrągla się według ogólnych zasad matematycznych. Przy czym ważna jest kolejność obliczeń wynikająca z poszczególnych przepisów. Co zrobić w sytuacji, gdy prawo pracy nie reguluje jednak zasad zaokrąglania kwot świadczeń otrzymywanych przez pracowników.

  • W jakich przypadkach kwotę brutto należy zaokrąglać do pełnych groszy w górę, a kiedy w dół
  • Czy kwoty należności pieniężnych związanych z pracą należy ustalać pracownikom, stosując zaokrąglenia po każdym dokonanym działaniu czy dopiero na koniec obliczeń

Pracodawca musi wyliczyć kwotę należności pracowniczych z dokładnością do pełnych groszy. Prawo pracy nie reguluje jednak zasad zaokrąglania kwot świadczeń otrzymywanych przez pracowników.

W praktyce w tym zakresie stosuje się reguły wynikające z przepisów ZUS. Zakładają one posługiwanie się zasadami matematycznymi. Zgodnie z nimi zaokrąglenia w górę do pełnego grosza dokonuje się, gdy wynik jest równy lub wyższy od 0,5 grosza, a pozostałe wyniki działań zaokrągla się w dół. Tak stanowi § 5 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z 21 września 2017 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany ZUS.

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo