zaliczki na pit

Zmiana zasad rozliczania zaliczek na PIT od 2022

Zmiana zasad rozliczania zaliczek na PIT od 2022 r.

Po 1 stycznia 2022 r. część pracowników otrzymała wynagrodzenie niższe od przysługującego im w 2021 r. Wobec tej zaistniałej sytuacji i zamieszania wokół przepisów wprowadzających Polski Ład Minister Finansów wydał rozporządzenie w sprawie zmian zasad rozliczania pobieranych przez płatników zaliczek na podatek dochodowy. Nowe przepisy obowiązują od 8 stycznia 2022 r.

W styczniowym wynagrodzeniu stracili Ci, którzy mieli zyskać lub dla których zmiany wprowadzone Polskim Ładem miały być obojętne podatkowo W pierwszym rządzie należy zaznaczyć, że jest to strata jedynie czasowa, która zostałaby zniwelowana w rozliczeniu rocznym.   Pierwszym winowajcą zaistniałej sytuacji jest oświadczenie PIT-2. Składają je osoby zatrudnione w ramach stosunku pracy, a więc nie dotyczy ono zleceniobiorców.   W oświadczeniu zatrudniony upoważnia pracodawcę do pomniejszania zaliczek na PIT o kwotę zmniejszającą podatek (ulgę podatkową). Co do zasady składa się je w momencie rozpoczęcia zatrudnienia u danego pracodawcy, przed pierwszą wypłatą.  

Nie ma przy tym potrzeby ponawiania go co roku, ponieważ obowiązuje do momentu, w którym pracownik je wycofa. Zasady te nie zmieniły się od 2022 roku.

W oświadczeniu PIT-2 pracownik określa płatnika właściwego do zmniejszania miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej, stwierdzając, że:

  1. nie otrzymuje emerytury lub renty za pośrednictwem płatnika,
  2. nie osiąga dochodów z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną,
  3. nie otrzymuje świadczeń pieniężnych wypłacanych z Funduszu Pracy lub z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
  4. nie osiąga dochodów, od których jest obowiązany opłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podstawie art. 44 ust. 3 ustawy o PIT, tj. dochodów:
    • z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 ustawy o PIT,
    • z najmu lub dzierżawy.

PIT-2 ma zastosowanie do przychodów:

  • ze stosunku pracy,
  • ze spółdzielczego stosunku pracy ...

Utrata statusu zakładu pracy chronionej – jak rozliczyć zwrot nadpłaconych zaliczek na PIT

Pytanie:

Pracodawca (przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą) prowadził zakład pracy chronionej. W związku z tym z uwagi na stan zatrudnienia jako płatnik wpłacał zaliczki na podatek dochodowy na konto PFRON. W związku z uchyleniem statusu zakładu pracy chronionej powstała nadpłata we wpłatach na PFRON oraz zaległość wobec urzędu skarbowego. Kwoty wynagrodzeń pracodawca zaliczał do kosztów uzyskania przychodów w kwocie brutto. Powstałą nadpłatę wpłat na rzecz PFRON pracodawca otrzymał z funduszu. Czy otrzymany zwrot tej nadpłaty pracodawca powinien zaliczyć do przychodów z prowadzonej działalności?

Za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych VAT za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o VAT należny (art. 14 ust. 1 ustawy o PIT).

Płatnicy będący pracodawcami, którzy utracili status zakładu pracy chronionej, zatrudniający osoby niepełnosprawne, kwoty pobranych zaliczek na podatek od przychodów tych osób ze stosunku pracy i innych pokrewnych oraz od zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez tych płatników tym osobom przekazują na zasadach określonych w art. 38 ust. 2a ustawy o PIT.

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo