zaliczka

Odmowa zwrotu pobranej zaliczki przez pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim a możliwość dyscyplinarnego rozwiązania umowy i potrącenia zaliczki z ekwiwalentu za urlop

Pytanie:

Pracownik 29 października 2010 r. otrzymał od pracodawcy zaliczkę na poczet zakupów w wysokości 1.700 zł, z której się nie rozliczył. Od 29 listopada 2010 r. pracownik nieprzerwanie choruje, za co otrzymał wynagrodzenie chorobowe za 14 dni i zasiłek chorobowy z ZUS. Licząc na szybki powrót do zdrowia i pracy pracownika pracodawca nie dokonał żadnych potrąceń z tytułu wspomnianej zaliczki z wynagrodzenia pracownika za listopad 2010 r.
W styczniu 2011 r. pracodawca zwrócił się do pracownika pisemnie z prośbą o zwrot ww. zaliczki. Pracownik odmówił zwrotu informując pracodawcę, że wykorzystał ją na cele prywatne (wydał na naprawę swojego samochodu). Jednocześnie poinformował, że jego stan zdrowia nie pozwala mu na razie wrócić do pracy, co - jak można się domyślać - potrwa prawdopodobnie do zakończenia umowy terminowej, tj. do 30 czerwca 2011 r.
Czy otrzymaną od pracownika odmowę zwrotu zaliczki i informację o samowolnym wykorzystaniu środków pieniężnych spółki niezgodnie z ich przeznaczeniem pracodawca może traktować jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem w trybie dyscyplinarnym, jeśli w ciągu 1 miesiąca od daty otrzymania takiej informacji pracownik nie rozliczy się z powierzonego mu mienia?
Czy można dokonać potrącenia udzielonej pracownikowi zaliczki z ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, jeśli dojdzie do rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem lub z upływem terminu, na jaki została zawarta? Jeśli tak, to czy można tę zaliczkę potrącić w pełnej kwocie, czy tylko częściowo? Czy ochrona przed potrąceniami obejmuje jednak ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i pozostaje pracodawcy jedynie dochodzenie zwrotu powierzonego pracownikowi mienia na drodze sądowej?

Zagraniczna podróż służbowa - obowiązek wypłaty zaliczki i sposób rozliczenia kosztów podróży

Pytanie:

Firma budowlana podpisała kontrakt z firmą słowacką na roboty budowlane na terenie Słowacji. Polski przedsiębiorca wysyła tam swoich pracowników budowlanych w ramach zagranicznej podróży służbowej. Pracownik przebywał na Słowacji np w okresie od 1 do 3, od 6 do 10, od 14 do 17, od 20 do 24 oraz od 27 do 30 kwietnia 2009 r. Wszystkie te okresy są umieszczone na jednym druku rozliczenia podróży służbowej. Przedsiębiorca nie zapewnia pracownikom wyżywienia ani noclegów, pracownik nie przedkłada w firmie żadnych rachunków. Przedsiębiorca 30 kwietnia 2009 r. rozlicza koszty podróży służbowej za cały ten okres i przyjmuje do rozliczenia kurs euro z 30 kwietnia 2009 r. W dniu 30 kwietnia 2009 r. pracownik otrzymuje zwrot kosztów delegacji służbowej w PLN. Pracownik nie otrzymuje zaliczki. Czy takie postępowanie przedsiębiorcy jest prawidłowe? Czy przedsiębiorca jest zobowiązany do wypłacenia pracownikom zaliczki? Jeśli tak, to czy może to być zaliczka w PLN? Jeśli nie ma wypłaconej zaliczki, to jaki kurs euro należy zastosować do przeliczenia kosztów podróży służbowej – z dnia wypłaty czy też z dnia poprzedzającego? A jeśli jest wypłacona zaliczka w PLN, to jaki kurs euro należy zastosować? Nadmieniam, że pracownicy otrzymują zwrot kosztów delegacji w PLN, nie otrzymują żadnego wynagrodzenia w euro.

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo