Kilkumiesięczne zwolnienie lekarskie nauczyciela a prawo do trzynastki

Emilia Wawrzyszczuk
Emilia Wawrzyszczuk
03.11.2021AKTUALNE

Pytanie:

Czy nauczyciel zatrudniony na czas nieokreślony, który w trakcie 2011 r. przez 7 miesięcy przebywał na zwolnieniu lekarskim, będzie miał prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2011 r.?

Odpowiedź:

Nie. W opisanym przypadku nauczycielowi nie przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2011 r.

Nauczycielom przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne, tzw. trzynastka, na podstawie ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej.


Dnia 7 lipca 2011 r. Sąd Najwyższy wydał uchwałę, zgodnie z którą „okresy pobierania przez pracownika niezdolnego do pracy wynagrodzenia i zasiłku chorobowego nie podlegają wliczeniu do 6-miesięcznego okresu przepracowanego w danym roku kalendarzowym, wymaganego do nabycia prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego na podstawie art. 2 ust. 2 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej” (sygn. III PZP 3/11).


W uzasadnieniu SN stwierdził że „(…) warunkiem nabycia prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej jest efektywne przepracowanie u danego pracodawcy pełnego roku kalendarzowego (…). Trzeba także zgodzić się z poglądem, że z redakcji art. 2 ustawy wynika, iż wyliczenie wymienionych w jej art. 2 ust. 3 przypadków, w których przepracowanie co najmniej 6 miesięcy nie jest wymagane, na charakter wyczerpujący. Skoro urlopy wskazane w art. 2 ust. 3 pkt 6 ustawy, będące okresami pozostawania w stosunku pracy, są traktowane jako przerwy w przepracowaniu okresu wymaganego do nabycia prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego, to przepracowanie w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy oznacza efektywne przepracowanie, a nie tylko pozostawanie w stosunku pracy”.


Warto podkreślić, że także Ministerstwo Edukacji Narodowej podziela ten podgląd.

W marcu 2010 r. MEN wydało pismo, gdzie można przeczytać: „pracownik, który w danym roku kalendarzowym nie przepracował co najmniej 6 miesięcy u danego pracodawcy w związku z inną niż wymieniona w art. 2 ust. 3 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym, usprawiedliwioną nieobecnością w pracy, nie nabywa prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego” (stanowisko MEN z 17 marca 2010 r.).

Zatem w opisanej sytuacji nauczycielowi nie będzie przysługiwało dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2011 r., ponieważ nie przepracował efektywnie co najmniej 6 miesięcy w tym roku.

Autorem odpowiedzi jest: 

Emilia Wawrzyszczuk


Emilia Wawrzyszczuk
AUTOR
Redaktor Portalu Kadrowo-Płacowego, redaktor prowadząca magazynu „Prawa pracy w pytaniach i odpowiedziach”, specjalista prawa pracy i wynagrodzeń

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo