Nasi eksperci

Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz

Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz

Specjalista w zakresie prawa pracy, autorka licznych artykułów, porad i wyjaśnień, w tym w szczególności dotyczących problematyki urlopów wypoczynkowych, nawią
Specjalista z zakresu prawa pracy, autorka licznych artykułów, porad i wyjaśnień z zakresu prawa pracy, w tym w szczególności dotyczących problematyki urlopów wypoczynkowych, nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy, uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem.
659 artykułów na stronie

Zwolnienie z tytułu siły wyższej – czy może być traktowane jako urlop na żądanie pracownika

Pytanie: Po wejściu w życie nowych przepisów Kodeksu pracy nasi pracownicy (głównie muzycy) zaczęli teraz korzystać z nowych uprawnień, w tym ze zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej. Wydaje się nam jednak, że traktują to zwolnienie jako rodzaj urlopu na żądanie. Jak w praktyce odróżnić te dwa uprawnienia? Jakie skutki ma odmowa ich udzielenia? W jakich sytuacjach można brać ten urlop? Pracownicy najchętniej chcieliby, aby przedstawić im katalog tychże zdarzeń i różnie interpretują przepisy Kodeksu pracy. Czy we wniosku należy podać przyczynę zwolnienia, czy może być ona ogólnikowa np. załatwienie pilnych spraw rodzinnych, czy szczegółowa? Czy jeśli dotyczy innych osób np. z rodziny, czy należy podać ich dane, czy to już jest daleko idące, czy należy przedstawić dodatkowe dokumenty na potwierdzenie, skoro kodeks tego nie precyzuje. Jak ma wyglądać forma zgłoszenia takiego wniosku? Z jaką datą wypisać wniosek, jeśli pracownik skorzystał z siły wyższej, a następnie jest nieobecny do końca miesiąca, bo przebywa na zwolnieniu lekarskim? Czy urlop taki może być zgłoszony telefonicznie lub sms do inspektora orkiestry i jest to wystarczające? Tłumaczenie, że zdarzenia mają mieć charakter nadzwyczajny, aby w ogóle móc mówić o prawie do urlopu, jest mało przekonywujące pracowników - muzyków i chcą oni interpretacji, co do sytuacji, w jakich mogą skorzystać z urlopu z tytułu siły wyższej. Rozumiemy też, że pracodawca za bardzo nie może wnikać, co się stało i dociekać powodów wykorzystania takiego urlopu? Mamy natomiast obawy, że nasi pracownicy wezmą ten urlop tylko dlatego, żeby nie przepadł. Prosimy o pomoc.
25 września 2023Czytaj więcej »

Wykazywanie w świadectwie pracy okresów pracy w szczególnych warunkach

Pytanie: Czy treść poniższego świadectwa jest zgodna z obecnie obowiązującymi przepisami, czy zawiera wszystkie wymagane elementy? Poniższe świadectwo dotyczy pracowników zatrudnionych w prywatnej firmie. Świadectwo wykonywania prac w szczególnych warunkach: Niniejszym zaświadcza się, że Pani X, urodzona w Y była zatrudniona w firmie Z od 01.06.2014 r. do 31.07.2023 r. W tym okresie od 01.06.2014 r. do 31.07.2023 r. stale i w pełnym wymiarze czasu pracy wykonywała prace: prace w chłodniach składowych i przyzakładowych o temperaturze wewnętrznej poniżej 0 ˚C- Wykaz A, Dział X poz.7 /określić charakter pracy ściśle wg wykazu-dział i poz. Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 07.II.1983 r. Dz. U. nr 8, poz.43 z późniejszymi zmianami/ oraz ustawy z dnia 19.12.2008 o emeryturach pomostowych (Dz. U nr 237, poz. 1656 załącznik nr 1 poz.35) na stanowisku: mrożonkowa. Na podstawie ustawy z 19.12.2008 r. o emeryturach pomostowych ( Dz.U. nr 237, poz. 1656) w sprawie stanowisk pracy, na których wykonywane są prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze- wymienione w załączniku do ustawy nr 1 poz. 35 tj. prace w pomieszczeniach o narzuconej technologią temperaturze powietrza poniżej 0 ˚C oraz wymienionym w : Wykaz A, Dział X poz.7 pkt.9 stanowiących załącznik nr 1 do zarządzenia Nr 16 Ministerstwa Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 31 marca 1988 r. , w sprawie stanowisk pracy, na których wykonywane są prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.
8 września 2023Czytaj więcej »

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo