W jaki sposób piloci wycieczek i przewodnicy mogą skorzystać ze zwolnienia ze składek ZUS za lipiec – wrzesień 2020 r.

27.07.2021AKTUALNE

W jaki sposób piloci wycieczek i przewodnicy mogą skorzystać ze zwolnienia ze składek ZUS za lipiec – wrzesień 2020 r.

O zwolnienie z opłacania składek ZUS mogą wystąpić przedsiębiorcy, którzy świadczyli usługi na rzecz muzeów oznaczone kodem PKD 79.90.A. Przedsiębiorca, który chce być zwolniony z opłacania składek ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r., musi spełnić określone warunki. Sprawdź, jakie. Pobierz instrukcję, jak złożyć wniosek RDZ-M i złóż go do 30 września 2021 r.

Przedsiębiorca, który chce być zwolniony z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r., musi spełnić następujące warunki.

  • był zgłoszony jako płatnik składek przed 30 czerwca 2020 r.,
  • przychód z przeważającej działalności w pierwszym miesiącu kalendarzowym, za który składa wniosek o zwolnienie z opłacania składek, był niższy co najmniej o 75% w stosunku do przychodu, który uzyskał z tej działalności w tym samym miesiącu w 2019 r.,
  • złożył dokumenty rozliczeniowe za miesiące wskazane we wniosku najpóźniej do 31 października 2021 r. (chyba, że był zwolniony z obowiązku ich składania),
  • złoży wniosek (RDZ-M) najpóźniej do 30 września 2021 r.

Jeśli chcesz przeczytać więcej ciekawych artykułów, załóż konto testowe i ciesz się bezpłatnym dostępem do wszystkich treści przez 48h! Kliknij tutaj >>>

Zwolnienie z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. dla płatników, którzy świadczyli usługi na rzecz muzeów

Ze zwolnienia mogą skorzystać te podmioty, które świadczyły usługi na rzecz muzeów w rozumieniu ustawy z 21 listopada 1996 r. o muzeach, oznaczone kodem PKD:

  • 79.90.A – działalność pilotów wycieczek i przewodników turystycznych.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek ZUS

Aby skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek, należy spełnić następujące warunki:

  • podmiot świadczył usługi na rzecz muzeów,
  • podmiot był zgłoszony jako płatnik składek przed 30 czerwca 2020 r.,
  • przychód z przeważającej działalności (w rozumieniu przepisów podatkowych) w pierwszym miesiącu kalendarzowym, za który składa wniosek o zwolnienie z opłacania składek, był niższy co najmniej o 75% w stosunku do przychodu, który uzyskał z tej działalności w tym samym miesiącu w 2019 r.,
  • złożył deklaracje rozliczeniowe i imienne raporty miesięczne za miesiące wskazane we wniosku najpóźniej do 31 października 2021 r. (chyba że był zwolniony z obowiązku ich składania).

Zwolnienie z opłacania należności z tytułu składek stanowi pomoc publiczną. Pomoc tę można otrzymać, jeśli na 31 grudnia 2019 r. i na dzień złożenia wniosku nie był w trudnej sytuacji. Wynika to z regulacji UE. Dlatego we wniosku należy podać informacje dotyczące sytuacji ekonomicznej – czy na 31 grudnia 2019 r. i na dzień złożenia wniosku:

  • w przypadku spółki akcyjnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki komandytowo-akcyjnej – wysokość niepokrytych strat przewyższała 50% wysokości zarejestrowanego kapitału,
  • w przypadku spółki jawnej, spółki komandytowej, spółki partnerskiej oraz spółki cywilnej – wysokość niepokrytych strat przewyższała 50% wysokości jej kapitału według ksiąg spółki,
  • spełniał kryteria do objęcia postępowaniem upadłościowym lub jesteś objęty postępowaniem upadłościowym,
  • otrzymał pomoc na ratowanie, której nie spłaciłeś lub otrzymałeś pomoc na restrukturyzację i nadal podlegasz restrukturyzacji,
  • jeśli nie jesteś mikro, małym lub średnim przedsiębiorcą – w ciągu ostatnich dwóch lat stosunek długów do kapitału własnego był większy niż 7,5, a stosunek zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację do odsetek był niższy niż 1.

Przedsiębiorstwo jest w trudnej sytuacji, gdy jest spełniona choćby jedna z wymienionych przesłanek.

Jeśli przedsiębiorca nie jest mikroprzedsiębiorcą lub małym przedsiębiorcą, znajduje się w trudnej sytuacji, jeżeli na 31 grudnia 2019 r. i na dzień złożenia wniosku o zwolnienie z opłacania składek zalegał z opłacaniem należności z tytułu składek za okres dłuższy niż 12 miesięcy. Nie dotyczy to tych przedsiębiorców, gdy na 31 grudnia 2019 r. lub na dzień złożenia wniosku o zwolnienie mieli zawartą z ZUS umowę o rozłożenie na raty należności z tytułu składek i nie podlega ona rozwiązaniu.

Oprócz informacji dotyczących sytuacji ekonomicznej przedsiębiorca będzie musiał podać także:

  • wielkość podmiotu (mikroprzedsiębiorca, mały przedsiębiorca, średni przedsiębiorca, inny przedsiębiorca),
  • powiązanie z innymi przedsiębiorcami,
  • datę utworzenia podmiotu,
  • formę prawną podmiotu,
  • informację, czy otrzymał pomoc na ratowanie, której nie spłacił, lub pomoc na restrukturyzację, której nadal podlega,
  • informację, czy przedsiębiorca otrzymał już pomoc publiczną związaną z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem epidemii COVID-19.

Oświadczenia we wniosku o zwolnienie z opłacania składek (RDZ-M) składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Zwolnienie ze składek ZUS – co można zyskać

  • ZUS zwolni przedsiębiorcę z opłacania składek na: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r.
  • Jeżeli opłacił składki, ale spełnia warunki aby zwolnić przedsiębiorcę z ich płacenia, to gdy otrzyma informację o zwolnieniu z opłacania składek, może wystąpić z wnioskiem o ich zwrot. ZUS zwróci nadpłatę, jeśli przedsiębiorca nie ma zaległości na koncie.

Jak złożyć wniosek

Przedsiębiorca może złożyć wniosek (RDZ-M) tylko elektronicznie:

  • §  przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS – w załączniku znajdziesz instrukcję, jak złożyć wniosek RDZ-M o zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek (dla płatników, którzy świadczyli usługi na rzecz muzeów)
  • przez PUE ZUS, za pośrednictwem strony gov.pl

Można złożyć wniosek od 23 lipca 2021 r., jeśli na dzień złożenia wniosku przedsiębiorca świadczy usługi oznaczone kodem PKD 79.90.A na rzecz muzeów w rozumieniu ustawy z 21 listopada 1996 r. o muzeach. Wniosek można złożyć najpóźniej do 30 września 2021 r.

W jaki sposób ZUS skontaktuje się z przedsiębiorcą

Jeśli ZUS będzie miał wątpliwości dotyczące wniosku, skontaktuje się z e-mailem lub telefonicznie. Informacje na temat wniosku można znaleźć na PUE ZUS. Informację o rozstrzygnięciu wniosku ZUS prześle pocztą lub na PUE ZUS.

Aby odebrać odpowiedź z ZUS na PUE ZUS, zaloguj się do swojego konta, wejdź w [Dokumenty i wiadomości] i w [Skrzynka odbiorcza] przejdź do [Dokumenty wymagające poświadczenia odbioru].

Czy przedsiębiorca może odwołać się od decyzji

Jeśli przedsiębiorca nie zgadza się z decyzją, w której ZUS odmawia zwolnienia z opłacania składek, może złożyć wniosek do Prezesa ZUS o ponowne rozpatrzenie sprawy. Wystarczy, że złoży pismo w tej sprawie do ZUS. Jest na to 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

Jeśli Prezes ZUS rozpatrzy negatywnie wniosek, przedsiębiorca będzie mógł złożyć skargę do sądu na tę decyzję. Jest na to na to 30 dni od doręczenia decyzji. Jeżeli rozstrzygnięcie sądu będzie dla przedsiębiorcy negatywne, będzie musiał opłacić zaległe składki z odsetkami.

Jeśli chcesz przeczytać więcej ciekawych artykułów, załóż konto testowe i ciesz się bezpłatnym dostępem do wszystkich treści przez 48h! Kliknij tutaj >>>

Źródło:

www.zus.pl

Podstawa prawna: 
Instrukcja wypełnienia wniosku RDZ-M
Typ: Dokument DOC | Rozmiar: 3.5 MB
Pobierz dokument

Sprawdź inne artykuły w kategorii ZUS

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo