Od 3 sierpnia 2021 r. zmiany w Funduszu Solidarnościowym

Jakub Pioterek
Jakub Pioterek
05.08.2021AKTUALNE

Od 3 sierpnia 2021 r. zmiany w Funduszu Solidarnościowym

Fundusz Solidarnościowy jest państwowym funduszem celowym, który funkcjonuje od 1 stycznia 2019 r. Do 21 grudnia 2019 r. fundusz nosił nazwę Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Fundusz ten dopiero teraz doczekał się swojego umiejscowienia w przepisach rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany ZUS. Sprawdź, na czym polegają zmiany.

Doprecyzowanych zostało wiele paragrafów tego rozporządzenia w ten sposób, że ustawodawca do wyrazu Fundusz Pracy dodał wyraz Fundusz Solidarnościowy. Zmiana ta wynika z tego, że Fundusz Pracy funkcjonuje na podobnych zasadach jak Fundusz Solidarnościowy, a do tej pory w rozporządzeniu ta kwestia nie była uregulowana. Oba fundusze różnią się jedynie przeznaczeniem środków oraz wysokością składki.

Jeśli chcesz przeczytać więcej ciekawych artykułów, załóż konto testowe i ciesz się bezpłatnym dostępem do wszystkich treści przez 48h! Kliknij tutaj >>>

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany ZUS wprowadza również zmianę w zakresie kolejności pokrywania wpłat na należności z tytułu składek na:

które objęte są danym tytułem wykonawczym.

Zmiana dotyczy również kolejności pokrywania wymierzonej dodatkowej opłaty objętej danym tytułem wykonawczym oraz pokrywania dodatkowej opłaty wymierzonej od nieopłaconych składek na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Solidarnościowy objętej danym tytułem wykonawczym.

Obejrzyj szkolenie wideo:

Zmiany dla płatników ZUS od 2022 roku

Do tej pory w pierwszej kolejności pokryciu podlegały koszty upomnienia, koszty egzekucyjne, a następnie składki i odsetki na zwłokę.

Ważne! 

Po wprowadzonych zmianach w pierwszej kolejności pokryciu będzie podlegać opłata manipulacyjna, następnie opłata za czynności egzekucyjne, wydatki egzekucyjne, koszty egzekucyjne, opłatę egzekucyjną, koszty upomnienia oraz składki i odsetki za zwłokę.

Powyższa zmiana jest konsekwencją nowelizacji ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw. W tej bowiem ustawie został wprowadzony nowy model naliczania i poboru kosztów egzekucyjnych w administracyjnym postępowaniu egzekucyjnym. Wprowadzone zostały m.in. maksymalne stawki opłaty manipulacyjnej oraz rozszerzono katalog wydatków egzekucyjnych m.in. o koszty pokrycia opłaty sądowej. Dlatego konieczna stała się nowelizacja powyższego rozporządzenia.

Ważne! 

Do wpłat na pokrycie należności objętych tytułem wykonawczym w postępowaniu egzekucyjnym wszczętym i niezakończonym przed 20 lutego 2021 r. należy stosować przepisy dotychczasowe.

Rozporządzenie zostało ogłoszone 2 sierpnia 2021 r. a weszło w życie z dniem 3 sierpnia 2021 r.

Jeśli chcesz przeczytać więcej ciekawych artykułów, załóż konto testowe i ciesz się bezpłatnym dostępem do wszystkich treści przez 48h! Kliknij tutaj >>>

Autorem odpowiedzi jest: 

Jakub Pioterek


Jakub Pioterek
AUTOR
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Specjalista w zakresie zagadnień związanych z ubezpieczeniami społecznymi.Od kilku lat związany z administracją publiczną.

Sprawdź inne artykuły w kategorii ZUS

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo