Dodatkowy zasiłek opiekuńczy można pobierać do 25 czerwca 2021 r.

Redakcja Portalu
07.06.2021AKTUALNE

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy można pobierać do 25 czerwca 2021 r.

Od 9 listopada 2020 r. ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Okres wypłaty zasiłku został przedłużony do 24 grudnia 2020 r. oraz od 28 grudnia 2020 r. do 25 czerwca 2021 r. Sprawdź, jak złożyć wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy w formie elektronicznej.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres sprawowania opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której dziecko uczęszcza albo w okresie niemożności sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu COVID-19.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy opiekują się:

  • dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat,

  • dzieckiem, które posiada orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności - do ukończenia 18 lat,

  • dzieckiem, które posiada orzeczenie o niepełnosprawności - do ukończenia 16 lat,

  • dzieckiem, które posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego – do ukończenia 24 lat.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje także rodzicom lub opiekunom dorosłej osoby niepełnosprawnej w przypadku zamknięcia placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna, tj.: szkoły, ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, ośrodka wsparcia, warsztatu terapii zajęciowej, innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze z powodu COVID-19.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeśli nie ma drugiego rodzica / współmałżonka, który może zapewnić opiekę dziecku / osobie niepełnosprawnej.

Okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie jest wliczany do limitu 60 dni w roku kalendarzowym z tytułu opieki nad dzieckiem do 14 lat, ani do limitu 30 dni w roku kalendarzowym z tytułu opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym.

Aby uzyskać taki zasiłek musisz złożyć oświadczenie.

Ważne! 

Jeśli prowadzisz pozarolniczą działalność albo współpracujesz z osobą prowadzącą działalność (płatnikiem Twojego zasiłku jest ZUS) i masz konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS to oświadczenie w celu uzyskania zasiłku opiekuńczego możesz wysłać do ZUS elektronicznie (jeśli jesteś pracownikiem lub zleceniobiorcą to oświadczenie składasz do swojego płatnika składek np. pracodawcy, zleceniodawcy).

Na portalu PUE ZUS Oświadczenie możesz złożyć przy wykorzystaniu wniosku ZAS-58 Wniosek o udzielenie wyjaśnień/Wniosek o wydanie decyzji/Skarga w sprawie świadczeń z tytułu choroby, macierzyństwa lub zasiłku pogrzebowego.

Data aktualizacji instrukcji – 26 kwietnia 2021 r.

Co zrobić aby wysłać oświadczenie do dodatkowego zasiłku opiekuńczego (wniosek ZAS-58)?

  1. zalogować się do swojego konta na PUE ZUS

  2. przejść do zakładki Ubezpieczony

  3. z bocznego menu wybrać [Dokumenty i Wiadomości] – [Dokumenty robocze]

  4. kliknąć przycisk [Utwórz nowy] - wniosek ZAS-58 możesz wybrać z listy dostępnych dokumentów

albo wyszukać np. po nazwie, korzystając z filtra

Wniosek możesz utworzyć także z menu [Usługi] – [Katalog usług].

  1. po zaznaczeniu wniosku kliknij [Utwórz dokument].

  1. wypełnij wniosek. Wyświetli Ci się formularz z uzupełnionymi Twoimi danymi identyfikacyjnymi oraz adresowymi . Dane adresowe możesz edytować, jeśli są nieprawidłowe.

W formularzu:

  • zaznacz, że jest to wniosek o wydanie decyzji

  • w sekcji [Opis sprawy] wprowadź odpowiednią treść oświadczenia -wprowadź dane, które dotyczą Ciebie np. okres sprawowania opieki, dane Twojego dziecka/ Twoich dzieci, numer rachunku bankowego, na który mamy przekazywać zasiłek opiekuńczy

Wykorzystaj poniższy wzór oświadczenia:

„Oświadczam, że sprawowałam/em osobistą opiekę nad: Dzieckiem/dziećmi/ Dorosłą osobą niepełnosprawną*/ w okresie (podaj daty):.......................................................................................

w związku z:

  • zamknięciem z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dziecko (dzieci/podopieczny ) / niemożnością zapewnienia opieki dziecku (dzieciom/podopiecznemu) przez placówkę, z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tej placówki*/

  • niemożnością sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianię lub dziennego opiekuna*/

Dane dziecka/ dzieci / podopiecznego (imię, nazwisko, data urodzenia, PESEL):

.................................................................................................................................................................

Czy dziecko / podopieczny legitymuje się: orzeczeniem o niepełnosprawności / o znacznym stopniu niepełnosprawności / o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności / o potrzebie kształcenia specjalnego** TAK/NIE*/

**\niepotrzebne skreślić

Oświadczam, że:

  • w okresie, za który ubiegam się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy, jest drugi rodzic / współmałżonek, który może zapewnić opiekę dziecku/dzieciom*/TAK/NIE*/w dniach: …………………………………………………………………………………….podać daty jeżeli odpowiedź brzmi tak

  • drugi rodzic / współmałżonek: nie otrzymał dodatkowego zasiłku opiekuńczego za dni: ……………………………………………………………………………………………………………………………………………

Dane drugiego rodzica / małżonka (imię, nazwisko, PESEL):

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Oświadczam, że:

- jestem zatrudniony/realizuję zadania/pełnię służbę w jednostkach zapewniających bezpieczeństwo i porządek publiczny/wykonuję działania ratownicze, w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 TAK/NIE*/

- moje dziecko korzystało z opieki żłobka/klubu dziecięcego/opiekuna dziennego/ przedszkola/oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub innej formy wychowania przedszkolnego/szkoły, w okresie za który ubiegam się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy TAK/NIE*/

Rachunek bankowy, na który ma być przekazywane świadczenie:

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………”

*/niepotrzebne skreślić

  1. wybierz przycisk [Sprawdź] - system podpowie Ci, czy uzupełniłeś wszystkie wymagane pola. Jeśli poprawnie wypełniłeś wniosek - zapisz go, a następnie zamknij formularz.

  2. Przejdź do wysyłki dokumentu, wybierz przycisk [Wyślij].

  1. Wybierz sposób odbioru wiadomości zwrotnej z ZUS oraz wskaż podpis, którego chcesz użyć.

Jak podpisać wniosek ZAS-58?

Wniosek możesz wysłać elektronicznie za pomocą:

  • kwalifikowanego podpisu elektronicznego,

  • podpisu zaufanego (PZ ePUAP),

  • podpisu osobistego (e-dowodu),

  • podpisu profilem PUE, nie wymaga podawania żadnych dodatkowych danych – wystarczy, że jesteś zalogowany do swojego profilu na portalu PUE ZUS.

Podpis zaufany jest bezpłatny. Aby go uzyskać, złóż wniosek o profil na stronie internetowej www.pz.gov.pl. Następnie potwierdź swoją tożsamość w placówce ZUS, w urzędzie miasta lub gminy albo za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Podpis kwalifikowany wydają centra certyfikacji. Jest to usługa płatna. Jej koszt zależy m.in. od okresu ważności, na jaki zostaje wydany certyfikat.

Podpis osobisty (e-dowód) możesz uzyskać bezpłatnie przy składaniu wniosku o nowy dowód osobisty. Certyfikat podpisu osobistego znajdzie się w e-dowodzie. Aby korzystać z podpisu osobistego, musisz mieć czytnik NFC do e-dowodu oraz zainstalować na swoim komputerze odpowiednie oprogramowanie.

Podstawa prawna: 

Rozporządzenie Rady Ministrów z 2 czerwca 2021 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dz.U. z 2021 r. poz. 1008).

Autorem odpowiedzi jest: 

Redakcja portalu

Sprawdź inne artykuły w kategorii ZUS

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo