Od 1 września 2013 r. zmiany w ustawie o pracownikach samorządowych

Emilia Wawrzyszczuk
Emilia Wawrzyszczuk
26.08.2013AKTUALNE

Od 1 września 2013 r. zmiany w ustawie o pracownikach samorządowych

Już w niedzielę, 1 września 2013 r., zaczną obowiązywać zmiany w ustawie o pracownikach samorządowych, obejmujące m.in.: podstawę nawiązania stosunku pracy niektórych pracowników, tryb obsadzania stanowisk sekretarza oraz awans wewnętrzny.

Ustawa z 10 maja 2013 r. o zmianie ustawy o pracownikach samorządowych oraz niektórych innych ustaw zacznie obowiązywać już 1 września 2013 r.

Awans wewnętrzny możliwy tylko w ramach jednej grupy stanowisk

W obecnym stanie prawnym kwestia tu budzi wiele wątpliwości. Ustawa nie zakazuje bowiem wprost awansowania w trybie art. 20 ustawy pracownika ze stanowiska pomocniczego i obsługi lub doradcę (asystenta) na stanowisko urzędnicze. Wątpliwości te rozwiewają nowe przepisy. Zgodnie z nimi do przeniesienia (awansu wewnętrznego) będzie mogło dojść tylko w ramach jednej i tej samej grupy stanowisk. Zatem od 1 września 2013 r. w przypadku stanowisk urzędniczych przeniesienie bez konieczności przeprowadzania naboru możliwe będzie tylko z innego stanowiska urzędniczego.

Precyzyjna definicja wolnego stanowiska urzędniczego

Dodatkowo doprecyzowana została definicja wolnego stanowiska urzędniczego. Zgodnie z nowymi przepisami wolnym stanowiskiem urzędniczym jest stanowisko na które, zgodnie z przepisami ustawy albo w drodze porozumienia, nie został przeniesiony pracownik samorządowy danej jednostki lub na które nie został przeniesiony inny pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, posiadający kwalifikacje wymagane na danym stanowisku lub nie został przeprowadzony na to stanowisko nabór albo na którym mimo przeprowadzonego naboru nie został zatrudniony pracownik.

Wybór jako podstawa nawiązania stosunku pracy z członkiem zarządu dzielnicy m.st. Warszawy

Z dniem wejścia w życie nowelizacji zmianie ulegnie podstawa nawiązania stosunku pracy z członkami zarządów dzielnic m.st. Warszawy (burmistrz, zastępca oraz pozostali członkowie zarządu dzielnicy m.st. Warszawy). Od 1 września 2103 r. będą oni zatrudniani na podstawie wyboru.

Natomiast stosunki pracy członków zarządów dzielnic m. st. Warszawy trwające w dniu wejścia w życie nowelizacji przekształcą się w tym dniu z mocy prawa w stosunki pracy z wyboru.

Ponadto, zgodnie z nowymi przepisami, członkowie zarządów dzielnic m.st. Warszawy mają prawo do odprawy z tytułu rozwiązania stosunku pracy w związku z upływem kadencji w wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia.

Obsadzanie stanowiska sekretarza – tylko w drodze naboru

Od 1 września 2013 r. kandydaci na stanowisko sekretarza (we wszystkich jednostkach) będą wyłaniani wyłącznie w drodze otwartego naboru, przeprowadzanego nie później niż w ciągu 3 miesięcy od zwolnienia tego stanowiska. Nowe przepisy wprost zakazują obsadzania tego stanowiska w drodze powierzenia obowiązków (co było często praktykowane).

Za przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub skarbowe – rozwiązanie umowy

Nowe przepisy dotykają także kwestii rozwiązania stosunku pracy w razie popełnienia przestępstwa przez pracownika samorządowego. Od 1 września 2013 r. pracownik samorządowy skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe zostaje odwołany lub stosunek pracy z nim zostaje rozwiązany za wypowiedzeniem – najpóźniej po upływie miesiąca, w którym pracodawca uzyskał informację o prawomocnym skazaniu.

Podstawa prawna: 
  • ustawa z 10 maja 2013 r. o zmianie ustawy o pracownikach samorządowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2013 r. poz. 645).
Autorem odpowiedzi jest: 

Emilia Wawrzyszczuk


Emilia Wawrzyszczuk
AUTOR
Redaktor Portalu Kadrowo-Płacowego, redaktor prowadząca magazynu „Prawa pracy w pytaniach i odpowiedziach”, specjalista prawa pracy i wynagrodzeń

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo