świadczenia urlopowe

Wczasy pod gruszą, świadczenie urlopowe a składki ZUS – 8 przykładów liczbowych na czerwiec 2021 r.

Świadczenia socjalne przyznawane pracownikom z tytułu urlopu wypoczynkowego generalnie zwolnione są ze składek ZUS. Mogą jednak wystąpić sytuacje, w których składki powinny być naliczone – od części, a nawet całości otrzymanych dopłat lub świadczeń. Warto o tym pamiętać przed zbliżającym się sezonem urlopowym. Sprawdź, czy odprowadzać składki ZUS od wczasów pod gruszą i świadczenia urlopowego.

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • Jakie są różnice między wczasami pod gruszą a świadczeniem urlopowym
  • Konsekwencje błędnego rozliczenia wczasów pod gruszą z ZUS
  • Jak zareaguje ZUS, jeżeli pracodawca wypłaci pracownikowi wsparcie ze środków ZFŚS, mimo braku dokumentów pozwalających na weryfikację jego sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej
  • Jak rozliczyć z ZUS dopłaty do wypoczynku pracowników sfinansowane środkami obrotowymi firmy
  • Jak rozliczyć z ZUS wykorzystanie samochodu służbowego będącego w dyspozycji pracownika do wyjazdu urlopowego
  • Ile wynoszą maksymalne kwoty świadczenia urlopowego objęte w 2021 r. wyłączeniem z podstawy wymiaru składek

Zdarza się, że pracodawcy mylą wczasy pod gruszą ze świadczeniem urlopowym, czego skutkiem może być konieczność oskładkowania pierwszego z wymienionych świadczeń – i to w całości.

Wczasy pod gruszą wypłacane są przez firmy tworzące zakładowy fundusz świadczeń socjalnych ze środków tego funduszu. Żeby mogły być objęte zwolnieniem, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia składkowego, muszą spełniać m.in. wymogi określone w art. 8 ust. 1 ustawy o funduszu socjalnym. Przepis ten wyjaśnia, że przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z wspomnianego funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej danej osoby.

Natomiast świadczenie urlopowe wypłacane jest ze środków obrotowych przez pracodawców nietworzących ZFŚS i nie ma wobec niego zastosowania przywołany wcześniej art. 8 ust. 1 ustawy o funduszu socjalnym. Danej grupie pracowników przysługuje ono w jednakowej wysokości.

Część pracodawców zasadę tę stosuje wobec wczasów pod gruszą, nie różnicując ich wysokości w zależności od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej konkretnego pracownika. W takich przypadkach ZUS uznaje, iż wypłata nie mogła być dokonana ze środków ZFŚS i nakazuje jej oskładkowanie.

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo