Wieczne wakacje, czyli jak żyją cyfrowi nomadzi

Artykuł partnera
11.10.2022ARCHIWALNY

Praca z laptopem w hamaku pod palmą, zero zmartwień i przepiękna pogoda przez cały rok. Tak może kojarzyć się codzienność cyfrowych nomadów. Rzeczywistość jest jednak nieco inna. Kim właściwie są cyfrowi nomadzi? Jak zostać jednym z nich?

Kim są cyfrowi nomadzi?

Digital nomads to osoby, które postanowiły zrezygnować ze stabilnej posady na pełen etat na rzecz życia w ciągłej podróży. Pracują zdalnie, a najważniejszym elementem ich światopoglądu jest idea przemieszczania się. Czasem zatrzymują się w jednym miejscu na kilka dni, czasem na kilka miesięcy, ale nigdy nie osiedlają się nigdzie na stałe.

Jak zostać digital nomadem? Pierwszy krok to z pewnością przejście na pracę zdalną. Warto wypróbować taką formę zatrudnienia jeszcze przed wyjazdem, żeby zobaczyć czy praca bez sztywnych godzin i o specyficznej organizacji się sprawdza. Dobrym pomysłem jest zadbanie o inne, awaryjne źródło zatrudnienia – na przykład wynajem mieszkania lub założenie bloga podróżniczego.

Tak naprawdę do pracy zdalnej wystarczy zaledwie laptop i połączenie z Internetem, choć przydatne będą inne sprzęty – bardzo ciekawe zestawienie opublikował ostatnio ExpressVPN w swoim cyfrowym zestawie przetrwania. Samo przejście na telepracę absolutnie nie wystarczy. Najważniejszym jednak czynnikiem jest zmiana myślenia. Nie każdy może zostać nomadem, ponieważ nie każdy jest gotów funkcjonować na walizkach, bez stałej bazy i pewności o jutro.

Codzienność cyfrowych nomadów

W Europie do najbardziej popularnych wśród nich kierunków należą Wyspy Kanaryjskie, szczególnie Teneryfa. Wyspa oferuje przyjazny klimat przez cały rok, dzięki czemu przyciąga cyfrowych nomadów w całego świata. Coraz bardziej popularne stają się również Bałkany. Ceny w Czarnogórze, Albanii czy Bośni i Hercegowinie są atrakcyjne, a krajobrazy przepiękne nawet zimą. Wielu nomadów wybiera również Portugalię, zwłaszcza Lizbonę.

W popularniejszych miejscowościach istnieje bardzo dobrze zorganizowana społeczność, skupiająca się wokół przestrzeni coworkingowych, zarówno domów mieszkalnych jak i biur, gdzie można wynajmować biurko na godziny. Nomadzi korzystają również z lokalnych kawiarni, a czasem pracują pod gołym niebem – choć stereotypowa plaża i palma mogą okazać się w praktyce bardzo niewygodne.

Wieczory spędzają na poznawaniu lokalnej kultury, a ilość nowych bodźców wpływa pozytywnie na kreatywność, co oczywiście przekłada się na lepsze efekty. Nowe doświadczenia pogłębiają elastyczność i otwartość.

Kim są cyfrowi nomadzi?

Do najczęściej praktykowanych zawodów należą bloger, redaktor, fotograf, tłumacz, programista / projektant stron internetowych, copywriter, konsultant – właściwie każde stanowisko, które można wykonywać zdalnie. Ciekawym zawodem jest również asystent wirtualny, coraz chętniej zatrudniany przez firmy.

Bycie cyfrowym nomadą oznacza wolność. Wybór miejsca pracy i brak kontroli zewnętrznej to marzenie wielu, a cyfrowi nomadzi po prostu je spełniają. W wielu przypadkach pełnią rolę własnego przełożonego, co jeszcze bardziej zwiększa ich autonomię. Wzrasta też jakość życia – ich dni są elastyczne i mają więcej czasu na przyjemności.

Cyfrowy nomadyzm nie powinien być postrzegany jako praca lub zawód, ale jako styl życia, który łączy koncepcję pracy zdalnej, idei przemieszczania się i braku stałych więzi. Nie jest to oczywiście opcja dla każdego. Wymaga ogromnej elastyczności, umiejętności dostosowania się do nowych i nieznanych warunków, zachowania równowagi pomiędzy pracą i życiem prywatnym, a przede wszystkim – odwagi.

Autorem odpowiedzi jest: 

Artykuł partnera

Słowa kluczowe:
praca zdalna

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo