Coraz więcej zatrudnionych obywateli Ukrainy w Polsce

20.04.2022AKTUALNE

Coraz więcej zatrudnionych obywateli Ukrainy w Polsce

Jak wynika z danych resortu pracy prawie 63 tys. obywateli Ukrainy znalazło już pracę w Polsce. W jakich województwach jest najwięcej pracujących uchodźców z Ukrainy? W jakich zawodach wykonują pracę? Sprawdźmy.

Przeczytaj też:

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że dzięki ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy i wprowadzonym w niej rozwiązaniom wielu obywateli Ukrainy wypełniło luki, które były w niektórych branżach. Ponadto otwarcie rynku pracy dla obywateli Ukrainy jest to także korzyść dla polskiej gospodarki.

Warto przypomnieć, że od początku agresji Rosji na Ukrainę do Polski przybyło już ponad 2,5 mln uciekających przed wojną obywateli Ukrainy.

Kto może pracować już bez zezwoleń?

Obecnie obywatele Ukrainy mają swobodny dostęp do polskiego rynku pracy. Oznacza to, że nie wymaga się od nich żadnych zezwoleń ani oświadczeń, aby podjąć legalną pracę w Polsce.

Trzeba tylko pamiętać, że pracodawca, który zatrudni obywatela Ukrainy musi w ciągu 14 dni od jego zatrudnienia powiadomić o tym fakcie urząd pracy.

W jakim województwie najwięcej obywateli Ukrainy znalazło pracę?

Jak wynika z danych resortu najwięcej osób podjęło pracę w województwie mazowieckim (13,3 tys.), a także w Wielkopolsce (6,6 tys.) i na Dolnym Śląsku (6,5 tys.).

W jakich branżach pracują obywatele Ukrainy?

Około 30 tys. osób zatrudniono do wykonywania prostych prac. Niespełna 9 tys. osób to robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy. Ale w tej grupie znalazło się także ponad 6,4 tys. pracowników usług i sprzedawców, blisko 5,4 tys. pracowników biurowych i prawie 2,5 tys. specjalistów.

Ponieważ większość obywateli Ukrainy, która przybyła do to kobiety i dzieci ważną kwestią jest przygotowanie odpowiedniej oferty zatrudnienia dla dużej liczby kobiet, w tym tych, które opiekują się dziećmi.

Jak urzędy pracy pomagają obywatelom Ukrainy?

Jak powiedziała minister Marlena Maląg – nie każdy jest w stanie sam odnaleźć się na rynku pracy i samodzielnie znaleźć zatrudnienie, dlatego z pomocą przychodzą urzędy pracy, które zachęcają i pokazują dostępne oferty pracy.

Osoby, które przybyły do Polski z Ukrainy, mogą zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy i skorzystać z oferowanych instrumentów aktywizacji zawodowej takich jak np. pośrednictwo pracy, poradnictwo zawodowe oraz szkolenia, również w zakresie nauki języka polskiego.

W urzędach pracy jako osoby bezrobotne zarejestrowało się 18,2 tys. obywateli Ukrainy, a 1,4 tys. poszukuje pracy.

Pomóc mogą prace sezonowe

Dobrym kierunkiem jest gromadząca potrzebne informacje i oferty strona internetowa www.pomagamukrainie.pl, a także portal zielona linia – w marcu zarejestrował on ponad 20 tys. kontaktów. Ponadto dla wielu osób szansą na znalezienie zatrudnienia będą też rozpoczynające się właśnie prace sezonowe.

Minister Marlena Maląg dodaje, że przydatne będą także targi pracy, zarówno prowadzone stacjonarnie, jak i online. – Ta forma okazała się bardzo skuteczna w czasie pandemii – mówi.

Źródło:
  • gov.pl

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo