Zmiany w ZUS – płatników czeka rewolucja w rozliczaniu składek

12.05.2021AKTUALNE

Zmiany w ZUS – płatników czeka rewolucja w rozliczaniu składek

W najbliższych latach ZUS planuje wprowadzenie zmian, które ułatwią prowadzenie firm i dotyczą sposobu rozliczania składek przekazywanych do ZUS. Zmiany te wynikają z przyjętej przez ZUS Strategii na lata 2021–2025. Sprawdź, co się zmieni w rozliczaniu składek ZUS.

ZUS przejmie na siebie obowiązek ustalania wysokości składek, które należy opłacić i zgłaszania oraz wyrejestrowania z ubezpieczeń. Przedsiębiorca będzie przekazywał do ZUS Jednolity Plik Ubezpieczeniowy z informacjami na temat swojej sytuacji i swoich ubezpieczonych. Na podstawie tych danych ZUS będzie wykonywał odpowiednie operacje i będzie informował przedsiębiorcę o ich wyniku. Jeśli przedsiębiorca nie będzie miał zastrzeżeń do przygotowanych przez ZUS wyliczeń, wystarczy, że opłaci składkę.

Cele zautomatyzowania rozliczeń płatników składek:

  • Redukcja sprawozdawczości i zbędnej biurokracji (w biznesie).
  • Przejęcie przez ZUS od płatników składek zadań i odpowiedzialności w zakresie ustalania obowiązku ubezpieczeń i podstawy wymiaru składek.
  • Przejęcie przez ZUS odpowiedzialności za ustalenie podstawy wymiaru składek i naliczanie składek.
  • Ułatwianie prowadzenia działalności pozarolniczej i odciążenie płatników od wykonywania zadań związanych z naliczaniem składek i ustalaniem kwot do zapłaty.
  • Poprawa jakości danych gromadzonych na kontach płatników składek i kontach ubezpieczonych, a w konsekwencji przyspieszenie procesu przyznania świadczeń krótko- i długoterminowych.
  • Wymiana danych między systemem ZUS a systemem zewnętrznym oraz systemami kadrowo płacowymi płatników składek.
  • Wzrost zaufania do systemu ubezpieczeń społecznych.

Korzyści zautomatyzowania rozliczeń płatników składek:

  • Płatnicy składek uzyskają pewność i stabilność swoich rozliczeń – ZUS przejmie obowiązek
    i odpowiedzialność za ustalanie wysokości  składek.
  • Przedsiębiorca zyska więcej czasu na prowadzenie biznesu.
  • Ograniczenie postępowań wyjaśniających z płatnikami.

Co się zmieni w rozliczaniu składek ZUS

1.

JPU (Jednolity Plik Ubezpieczeniowy) -  zestawienie danych i informacji dotyczących płatnika i ubezpieczonego, przekazywanych przez płatnika składek na profilu informacyjnym, które służą realizacji zadań przez ZUS związanych ze zgłaszaniem do ubezpieczeń, ustalaniem podstawy wymiaru składek, obliczaniem i rozliczaniem składek oraz ustalaniem prawa do świadczeń, ich wysokości i podstawy wymiaru. W wykazie danych uwzględnione zostały dodatkowe oczekiwania GUS dzięki którym w przyszłości będzie można ograniczyć obowiązki sprawozdawcze przedsiębiorców.

2.

Zmiany terminów na przekazywanie poszczególnych danych – np. służących do dokonania rozliczenia składek (do 5 następnego miesiąca), ustalenia składki na MDG+ (do 25 stycznia danego roku).

3.

Ustalenie zasad sporządzania rozliczenia z urzędu w przypadku nie przekazania danych w JPU przez płatnika składek.

4.

Zmiany zasad podlegania dobrowolnym ubezpieczeniom – objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zawsze na wyraźne oświadczenie woli ubezpieczonego, w trakcie trwania ubezpieczenia jest one obowiązkowe.

5.

Płatnik składek ustala zaliczkowo składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne w celu ustalenia wynagrodzenia do wypłaty.

6.

Zmiana zasad ustalania podstawy wymiaru składek dla zleceniobiorców – zawsze przychód.

7.

Odejście od deklarowania podstawy wymiaru osób podlegających ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym dobrowolnie. Podstawa wymiaru - minimalne wynagrodzenie.

8.

Podstawa wymiaru składek jest pomniejszana na podstawie informacji o niezdolności do pracy lub niemożności wykonywania pracy – stosuje się nie dłużej niż przewidują przepisy dające prawo do tych świadczeń.

9.

ZUS ustala roczną podstawę wymiaru składek i podstawę dopełniającą w miesiącu przekroczenia – jeżeli jeden z płatników przekazał błędne dane w JPU co skutkowało ustaleniem niewłaściwej granicy podstawy wymiaru dla inne płatnika to płatnicy dopłacają różnicę składek a całość odsetek dopłaca płatnik, który przekazał błędne dane. W przypadku błędnej informacji przekazanej przez ZUS nie są należne odsetki za zwłokę.

10.

Zmiana terminów płatności – do 10 dnia następnego miesiąca płatnik opłacający składki wyłącznie za siebie, do 20 dnia następnego miesiąca pozostali płatnicy.

11.

Płatnik składek i ubezpieczony może złożyć reklamację (od dokonanych ustaleń w zakresie zgłoszenia, wyrejestrowania, podstawy wymiaru składek, należnych składkach i innych danych ustalonych przez ZUS) wraz z uzasadnieniem. Zmiana na kontach płatnika/ubezpieczonego jest uwzględniana dopiero po zweryfikowaniu jej zasadności. ZUS uwzględnia reklamacje i zmienia dane na koncie albo wydaje decyzje o odmowie uwzględnienia zmian. W terminie 7 dni od przekazania JPU płatnik może złożyć jego korektę, po tym terminie tryb reklamacyjny.

12.

Zmiana danych na koncie płatnika i ubezpieczonego może nastąpić jedynie w ciągu 5 lat od 1 stycznia roku następującego po roku w którym upłynęło 5 lat od terminu dokonania zawiadomienia przez ZUS. Po tym terminie dane zaewidencjonowane na koncie płatnika i ubezpieczonego uważa się za ostateczne, nie można żądać ich zmiany a ZUS nie może ich korygować. Zmiana danych zewidencjonowanych na kontach może nastąpić wyłącznie na podstawie prawomocnego wyroku sądu. Termin może zostać wydłużony o czas prowadzenia kontroli, postępowania reklamacyjnego lub postępowania wyjaśniającego – również dostosowanie terminów przedawnienia.

13.

Zapewnienie ZUS dostępu do rejestrów urzędowych.

14.

Dostosowanie przepisów do komunikacji z płatnikami i ubezpieczonymi poprzez PUE.

15.

Informacja roczna dla ubezpieczonego – ZUS do 28 lutego zamieszcza na PUE zestawienie roczne dotyczące danych zaewidencjonowanych na koncie w poprzednim roku.

16.

Obsługa kontroli u płatników składek – w sytuacji braku kwestionowania ustaleń z kontroli płatnik zobowiązany jest przekazać aktualizację danych w JPU zgodnych z ustaleniami.

17.

ZUS ewidencjonuje dane na podstawie przekazanego JPU lub wydanej decyzji w sprawach spornych.

18.

Dostosowanie zakresu kontroli do planowanych zmian – weryfikacja poprawności danych ujętych w JPU.

19.

Zmiana terminów płatności – do 10 dnia następnego miesiąca płatnik opłacający składki wyłącznie za siebie, do 20 dnia następnego miesiąca pozostali płatnicy.

Źródło: www.zus.pl.

Sprawdź inne artykuły w kategorii ZUS

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo