Ochronie przed potrąceniami podlega nie tylko pensja zasadnicza

02.03.2015AKTUALNE

Ochronie przed potrąceniami podlega nie tylko pensja zasadnicza

Dokonywanie potrąceń z pensji odbywa się w granicach ściśle określonych przez Kodeks pracy – pod groźbą kary grzywny za wykroczenie. Wszystko po to, aby chronić wynagrodzenie pracownika. Pod tym pojęciem kryją się zaś, oprócz stałej stawki miesięcznej, także premie, dodatki i kilka innych świadczeń. Ale już odszkodowania – niekoniecznie.

Artykuł 87 § 1 Kodeksu pracy wskazuje, że z wynagrodzenia mogą być potrącane bez zgody pracownika (ale tylko w określonej przepisami proporcji):

  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności alimentacyjnych (alimenty przyznane przez sąd rodziny na rzecz dzieci pracownika, jego byłego małżonka lub innego członka rodziny),

  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności niealimentacyjnych (inne należności zasądzone od pracownika przez sądy - np. niespłacone kredyty, należności publiczno-prawne – np. zaległości podatkowe),

  • zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,

  • kary pieniężne nakładane zgodnie z art. 108 kp.

Zdaniem SN: Artykuł 87 kp, jako przepis dotyczący ochrony wynagrodzenia za pracę, nie podlega wykładni rozszerzającej. Dlatego zakład pracy może potrącać bez zgody pracownika tylko ściśle określone należności wymienione wyczerpująco w art. 87 § 1 kp ( wyrok SN z 11 czerwca 1980 r., I PR 43/80, OSNC 1980/12/248).


Dokonywanie potrąceń innych, niż wskazane (np. składki związkowej, spłaty rat pożyczki z ZFŚS) wymaga już pisemnej zgody pracownika.

Składniki stałe i zmienne

Potrąceń na zasadach z art. 87 kp dokonuje się z całego wynagrodzenia, bez względu na to, jakie składniki obejmuje. Chodzi więc zarówno o pensję określoną w stałych stawkach godzinowych czy miesięcznych, jak i o wszelkie zmienne składniki, np.:

  • wynagrodzenie akordowe, czy prowizyjne,

  • premie oraz dodatki regulaminowe,

  • nagrody,

  • składniki wynikające z przepisów prawa, jak np. dodatki za pracę w nadgodzinach i w porze nocnej.

Świadczenia za niewykonywanie pracy

Ograniczenia w zakresie potrąceń dotyczą nie tylko wynagrodzenia w znaczeniu ścisłym. Ochroną objęte są także świadczenia gwarancyjne za czas niewykonywania pracy z art. 80 kp. Ustawodawca nadał im bowiem walor wynagrodzeniowy, mimo że nie są zapłatą za rzeczywiście wykonaną pracę. Chodzi np. o wynagrodzenie za:

  • dni wolne na poszukiwanie pracy w czasie okresu wypowiedzenia (art. 37 § 1 kp),

  • bezprawnie skrócony okres wypowiedzenia umowy o pracę - art. 49 (Kodeksu pracy),

  • niezawiniony przez pracownika przestój (art. 81 kp),

  • czas niezdolności do pracy z powodu choroby (art. 92 kp).

Zostało to potwierdzone w uzasadnieniu uchwały składu 7 sędziów SN z 17 stycznia 2013 r., II PZP 4/12, Biul.SN 2013/1/24.

Należności z tytułu urlopu

W orzecznictwie SN przyjmuje się, że ochronie w zakresie potrąceń takiej, jak wynagrodzenie za pracę, podlegają również świadczenia przysługujące pracownikowi w związku z korzystaniem z urlopu wypoczynkowego.

Zdaniem SN: Z ekwiwalentu urlopowego nie mogą być potrącane bez zgody pracownika wyrażonej na piśmie inne należności niż określone w art. 87 § 1 kp (wyrok SN z 29 stycznia 2007 r., II PK 181/06, OSNP 2008/5-6/64). Ekwiwalent pieniężny należny pracownikowi za nie wykorzystany urlop wypoczynkowy podlega ochronie w takim samym zakresie jak wynagrodzenie za pracę (wyrok SN z 11 czerwca 1980 r., I PR 43/80, OSNCP 1980/12/248).


Chodzi przede wszystkim o:

  • wynagrodzenie za czas urlopu i

  • ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany w naturze urlop wypoczynkowy.

Odprawa emerytalna i nagroda jubileuszowa

Nie ma przepisu prawa pracy, który wprost zakazywałby dokonywania potrąceń z odprawy emerytalnej lub nagrody jubileuszowej. Według orzecznictwa SN w drodze analogii stosuje się tu jednak art. 87 § 1 kp.

Zdaniem SN: Dopuszczalność stosowania art. 87 § 1 kp w drodze analogii do odprawy emerytalnej i nagrody jubileuszowej uzasadniona jest podobieństwem funkcji i charakteru obu tych świadczeń w zestawieniu z wynagrodzeniem za pracę w ujęciu ścisłym (wyrok SN z 17 lutego 2004 r., I PK 217/03, OSNP 2004/24/419).


Co ważne, tę wykładnię przepisów potwierdził Sąd Najwyższy w uchwale składu 7 sędziów z 17 stycznia 2013 r., II PZP 4/12, Biul.SN 2013/1/24.

Odszkodowanie za bezprawne zwolnienie

W orzecznictwie SN pojawia się także pogląd, że pojęcie wynagrodzenie za pracę nie powinno być rozszerzane na odszkodowania należne pracownikom z tytułu rozwiązania umowy o pracę z naruszeniem prawa. Czyli takie świadczenia nie powinny korzystać z ochrony przed potrąceniem z art. 87 kp.

Zdaniem SN: Rekompensata dla pracownika za rozwiązanie umowy o pracę z winy pracodawcy (art. 55 § 11 kp) nie podlega ochronie przed potrąceniami tak, jak pensja. Nie jest bowiem wynagrodzeniem (uchwała składu 7 sędziów SN z 17 stycznia 2013 r., II PZP 4/12, Biul.SN 2013/1/24).


Natomiast w uzasadnieniu wskazanej uchwały SN potwierdził dotychczasową wykładnię, że ochronie przed potrąceniami na podstawie art. 87 kp podlegają odprawy z tytułu rozwiązania stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracownika. Można się bowiem w nich dopatrywać pewnej formy zapłaty czy też gratyfikacji.

Ryczałtowe wynagrodzenie społecznego inspektora

Wynagrodzenie zryczałtowane, które może zostać przyznane społecznemu inspektorowi pracy na mocy art. 15 ust. 3 ustawy z 24 czerwca 1983 r. o społecznej inspekcji pracy (Dz.U. nr 35, poz. 163 ze zm.) jest - podobnie jak wynagrodzenie za pracę - świadczeniem okresowym pracodawcy na rzecz pracownika i ma, po jego przyznaniu, charakter roszczeniowy. W ocenie SN jest ono na tyle zbliżone do wynagrodzenia za pracę, że - pomimo, iż wynagrodzeniem nie jest - należy do niego odpowiednio stosować przepisy o wynagrodzeniu za pracę.

Zdaniem SN: Miesięczne wynagrodzenie ryczałtowe społecznego inspektora pracy nie jest wynagrodzeniem za pracę, należy jednak stosować do niego odpowiednio przepisy o tym wynagrodzeniu (uchwała SN z11 maja 2010 r., II PZP 3/10, OSNP 2010/19-20/226).


Będą tu więc miały zastosowanie wszystkie przepisy dotyczące ochrony wynagrodzenia za pracę, w tym np. regulujące granice dopuszczalnych potrąceń.

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo