Co się zmienia w badaniach lekarskich pracowników

30.03.2015AKTUALNE

Co się zmienia w badaniach lekarskich pracowników

W tym tygodniu zaczyna obowiązywać zmieniony art. 229 Kodeksu pracy. Dzięki nowelizacji pracodawca nie będzie musiał kierować na wstępne badania lekarskie osoby przyjmowanej do pracy, która przedstawi aktualne orzeczenie lekarskie z poprzedniego zakładu.

Od 1 kwietnia 2015 r. obowiązuje nowe brzmienie art. 229 Kodeksu pracy, nadane ustawą z 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej.

Zmieniony przepis zwalnia nowego pracodawcę z obowiązku kierowania na wstępne badania lekarskie osoby przyjmowanej do pracy. Obecnie jest to możliwe, jeśli stosunek pracy jest nawiązywany ponownie z tą samą osobą – jeśli przerwa między ustaniem poprzedniego a nawiązaniem kolejnego stosunku pracy nie przekracza 30 dni.

Przy zmianie pracodawcy zaświadczenie nie traci ważności

Począwszy od II kwartału 2015 r. wstępnym badaniom lekarskim nie podlegają również osoby przyjmowane do pracy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy z innym pracodawcą.

Zwolnienie z obowiązku kierowania na wstępne badania lekarskie jest możliwe, jeśli pracownik przedstawi aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie, a pracodawca stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy.

Zapamiętaj

Możliwość uznania orzeczenia lekarskiego od poprzedniego pracodawcy nie dotyczy osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych

Możliwość rezygnacji z przeprowadzania wstępnych badań lekarskich, po spełnieniu powyższych warunków, dotyczy zarówno przypadków zmiany pracodawcy (gdy pracownik w ciągu 30 dni zatrudnia się u innego pracodawcy), jak również podjęcia równoległego zatrudnienia.

Mniej wątpliwości – pomoże skierowanie

Zgodnie z najnowszym projektem rozporządzenia wykonawczego (projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy z 27 marca 2015 r.) jeden egzemplarz skierowania na badania lekarskie (wstępne, okresowe, kontrolne) będzie przeznaczony dla pracownika. Zatem to na podstawie orzeczenia lekarskiego oraz (pomocniczo) skierowania pracodawca będzie dokonywał oceny, czy warunki pracy na stanowisku w jego firmie odpowiadają tym w poprzednim miejscu pracy pracownika.

Gdyby jednak na podstawie tych dokumentów nie było możliwe dokonanie takiej oceny i pracodawca miałby wątpliwości – resort pracy sugeruje, aby przeprowadzać wstępne badanie lekarskie (odpowiedź MPiPS na interpelację poselską nr 30480).

Uwaga! Rozporządzenie nie jest jeszcze podpisane (na dzień 30 marca 2015 r.). Jak tylko zyska sygnatury ministrów oraz zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw, na Portalu Kadrowo-Płacowym omówimy wprowadzone nim nowe wzory orzeczeń i skierowania na badania.

Przepisy przejściowe oddalają zmianę

Chociaż zmiana obowiązuje od 1 kwietnia 2015 r., rzeczywiste stosowanie nowych przepisów jest odroczone w czasie za sprawą regulacji przejściowych. W myśl art. 32 ustawy z 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej przepisów kp w brzmieniu nadanym tą ustawą, nie stosuje się do orzeczeń lekarskich stwierdzających brak przeciwwskazań do pracy, wydanych do 31 marca 2015 r.

Zapamiętaj

Przepisy nie regulują sytuacji, w których nowo przyjmowana osoba przedstawi aktualne orzeczenie lekarskie z poprzedniego zakładu, wydane wprawdzie po 1 kwietnia 2015 r., ale na podstawie skierowania i badań rozpoczętych przed tym dniem (według starych przepisów). W przypadkach, gdy przed dniem wejścia w życie nowych przepisów pracownik rozpoczął już procedurę badań wstępnych – np. otrzymał skierowanie i poddał się badaniom – zastosowanie mają dotychczasowe przepisy.

Zatem zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania określonej pracy, wydane do 31 marca 2015 r. nie będzie podstawą do zwolnienia pracownika z wstępnych badań lekarskich u nowego pracodawcy, u którego pracownik zatrudnia się w ciągu 30 dni od rozwiązania poprzedniego stosunku pracy – nawet jeśli zawarcie umowy z kolejnym pracodawcą następuje już po 1 kwietnia 2015 r.

Pracodawca 20 kwietnia 2015 r. zatrudnia pracownika, który do końca marca był zatrudniony w innym zakładzie. Osoba ta posiada aktualne, wystawione w lutym 2015 r., orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na stanowisku niemal identycznym jak te, które będzie zajmować u nowego pracodawcy. Ponieważ jednak orzeczenie zostało wystawione na podstawie starych przepisów (przed 1 kwietnia 2015 r.) nie może być podstawą do zwolnienia z wstępnych badań lekarskich u nowego pracodawcy. Pracodawca, zanim dopuści pracownika do pracy, musi skierować go na wstępne badania lekarskie i uzyskać orzeczenie o braku przeciwwskazań do pracy w warunkach określonych w skierowaniu.

Podstawa prawna: 

art. 229 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1502),
art. 1, art. 32, art. 33 ustawy z 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (Dz.U. z 2014 r. poz. 1662).

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo