prezentacja

Części składowe prezentacji biznesowej – 10 zasad ciekawej prezentacji

Części składowe prezentacji biznesowej – 10 zasad ciekawej prezentacji

Dobrze przygotowana prezentacja posiada swoją strukturę. Pozwala ona na odnalezienie się w treści przekazywanych informacji. Nawet najkrótsze wystąpienie biznesowe powinno zawierać kolejno występujące po sobie części. W najmniej skomplikowanym modelu będzie to wstęp, rozwinięcie i zakończenie. W każdym z tych obszarów warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów, które sprawią, że odbiorcy zapamiętają treść wystąpienia.

Na pierwszy rzut oka przygotowanie prezentacji nie jest niczym trudnym. Po prostu trzeba powiedzieć wszystko, co najważniejsze i ewentualnie przygotować do tego dodatkowe materiały wizualne. Na początku wydaje się to proste. Pierwsze problemy mogą pojawić się jednak bardzo szybko.

Co będzie najważniejsze w mojej prezentacji? Pierwsze pytanie, które pojawia się praktycznie przy opracowaniu każdego wystąpienia. Warto pamiętać, że na istotność używanych argumentów największy wpływ powinna mieć publiczność. Odbiorcy powinni znajdować się w centrum każdej prezentacji.

Przeważnie problemem jest także czas. Jak maksymalnie go zagospodarować, by nie skończyć zbyt szybko albo, co gorsze nie przeciągać prezentacji w nieskończoność? Kolejnym kłopotliwym obszarem jest sama treść. Co powiedzieć i w jakiej kolejności, żeby publiczność stale utrzymywała zainteresowanie i zapamiętała jak najwięcej z tego, co mówię?

To tylko trzy obszary, które świadczą o tym, że mówca świadomie podchodzi do swojego zadania. Chce jak najlepiej przygotować się do wystąpienia, bo wie, że okaże tym szacunek swoim odbiorcom. Pierwszym krokiem w przygotowaniu poprawnej prezentacji będzie poznanie struktury prezentacji biznesowej. Pozwoli ona na odpowiednie dostosowanie treści, które chce się przekazać do całości wystąpienia.

Jak dobrze wykorzystać tekst w prezentacji – 3 zasady

Jak dobrze wykorzystać tekst w prezentacji – 3 zasady

Pismo jest jednym z największych wynalazków jakiego dokonał człowiek w historii swojego istnienia. Pozwoliło one nie tylko zachowywać. aktualne informacje na dla potomnych, ale także pozwalało kolejnym pokoleniom na korzystanie z wiedzy. Efektem tego są coraz to nowsze wynalazki. Tekst można i powinno się stosować także w prezentacjach multimedialnych. Kluczowym aspektem jest umiar.

Z artykułu dowiesz się:

Jakie są 3 ważne zasady, które warto zastosować przy prezentacji?

W dzisiejszych czasach tekst możemy spotkać praktycznie wszędzie. Począwszy od gazet codziennych, książek poprzez Internet, media społecznościowe, ulotki, plakaty. Wszędzie tam pojawia się tekst w różnych formach i objętościach. Niemniej jednak zawsze towarzyszy on wspomniany wyżej formom komunikacji. Jest on również jednym z elementów prezentacji multimedialnej. Oczywiście jego wykorzystanie w prezentacjach podlega pewnym regułom, które za chwilę zostaną przedstawione

Gdzie w prezentacji jest tekst?

W prezentacjach multimedialnych tekst pojawia się w kilku podstawowych obszarach. Pierwszy w nich to tytuł. Jest on przeważnie ujęty w formie tekstowej, gdyż ta forma daje nam jednoznaczną informację, czego będzie dotyczyło wystąpienie. Sam obraz mógłby wprowadzić dwuznaczność, czego chcemy uniknąć.  

Kolejny obszarem, w którym pojawia się tekst to sekcja nagłówków, a dokładniej tytułów slajdów. Podobnie jak w przypadku tytułu wystąpienia celem jest przekazanie, jak najbardziej skondensowanej informacji. W jak najmniejszej liczbie słów powinniśmy przekazać jak najwięcej treści, która to treść zostanie rozwinięta w trakcie wystąpienia przez prelegenta.

Kolejny obszar to sam tekst – treść slajdu. Pokusą początkujących twórców prezentacji jest umieszczanie jak największej ilości tekstu na slajdzie. Zwłaszcza, gdy osoba przygotowująca prezentację będzie później ją wygłaszała. Często pojawia się takie przekonanie, że tekst jest doskonałą „podpórką”. Na wypadek chwilowej amnezji zawsze można sięgnąć do tekstu i odnaleźć wątek.

Niestety w trakcie wystąpienia dochodzi odrobina stresu i w ścianie tekstu, która pojawi się na slajdzie ciężko będzie się nam odnaleźć. Zdecydowanie lepiej, czytelniej i bardziej przejrzyście będzie wyglądał slajd, gdy zastosujemy jedną z poniższych zasad.

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo