odprawa rentowa i emerytalna

Odprawa emerytalna, odprawa rentowa – odpowiedzi na najczęstsze pytania pracodawców

Przejście na emeryturę lub rentę uprawnia pracownika do otrzymania odprawy emerytalnej lub odprawy rentowej w wysokości miesięcznego wynagrodzenia za pracę. Pozornie proste uregulowanie w praktyce nastręcza pracodawcom licznych problemów przy wypłacie świadczeń. Największe problemy pracodawcom sprawia związek czasowy pomiędzy przejściem na emeryturę lub rentę a ustaniem stosunku pracy. Rozwiewamy wątpliwości pracodawców w tym zakresie.

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • Jaki związek może zachodzić między rozwiązaniem stosunku pracy a nabyciem prawa do emerytury lub renty
  • Zdarzają się przypadki, że rencista wraca do pracy. Czy uzyska prawo do drugiej odprawy gdy skorzysta z emerytury
  • Czy pracownik może zrzec się praw do odprawy
  • Pracodawca zwolnił pracownika w trybie dyscyplinarnym za picie alkoholu w czasie pracy. Ten natychmiast po rozwiązaniu stosunku pracy przeszedł na emeryturę. Teraz domaga się wypłaty odprawy. Czy należy mu ją wypłacić

Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że odprawę należy wypłacić gdy przejście na emeryturę lub rentę zbiega się idealnie z rozwiązaniem stosunku pracy. Nie zawsze tak jest, ponieważ w niektórych przypadkach rozwiązanie stosunku pracy dzieli kilka dni, tygodni czy nawet miesięcy od uzyskania świadczenia z ZUS. Literalne odczytywanie art. 921 § 1 kp skutkowałoby przyjęciem, że prawo do odprawy w takich sytuacjach nie przysługuje.

Sąd Najwyższy rozszerzył jednak zakres stosowania tego przepisu, gdyż jego wykładnia gramatyczna po pierwsze pozwalałby pracodawcom w stosunkowo łatwy sposób ominąć wypłatę odprawy, a po drugie eliminowałaby prawo do odprawy części pracowników, którym się ona należy

Najważniejsza z praktycznego punktu widzenia jest wiedza o tym, iż zdaniem Sądu Najwyższego nabycie prawa do emerytury lub renty nie musi zawsze stanowić przyczynę rozwiązania stosunku pracy aby pracownik uzyskał prawo do odprawy.

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo