mobbing w pracy

Ankieta antymobbingowa jako narzędzie badania zjawiska mobbingu w przedsiębiorstwie

Ankieta antymobbingowa jako narzędzie badania zjawiska mobbingu w przedsiębiorstwie

Mobbing i zachowania niedozwolone prawem są coraz częstszym zjawiskiem w przedsiębiorstwach. Nie ma znaczenia branża, charakter pracy czy staż pracy pracownika. Praktycznie każdy może stać się ofiarą. Działania kadry zarządzającej powinny zmierzać w kierunku jak najszybszego zidentyfikowania problemu i jego rozwiązania. Wykrycie mobbingu jest bardzo trudne, a pomóc w tym może okresowe wykorzystanie narzędzia, jakim jest ankieta antymobbingowa.

Doniesienia medialne, akademickie dyskusje czy zwykłe rozmowy pomiędzy pracownikami sprawiają, że świadomość istnienia zjawiska mobbingu jest coraz większa. Jest to miecz obosieczny. Z jednej strony dobrze, że pracownicy wiedzą, że istnieje takie zagrożenie jak mobbing. Z drugiej każde, nawet najmniejsze, zachowanie współpracowników lub przełożonych, które jest niezgodnie z ich wyobrażeniami mogą traktować jako niezgodnie z prawem. Oczywiście jest to trochę przerysowana wizja, aczkolwiek pracodawcy spotykają się z sytuacjami, w których ich podwładni mówią o stosowanym wobec nich mobbingu.

Wykrycie zjawiska mobbingu jest bardzo trudne

Trudno jest wykryć mobbing, a to ze względu na fakt, iż jego przyczyn może być bardzo wiele. Najczęściej jest to konflikt, który pojawia się pomiędzy pracownikami.

Przeczytaj też:

Niekiedy geneza tego sporu jest bardzo prozaiczna i ma miejsce wiele lat wcześniej. Nierozwiązany problem narasta i z czasem przybiera coraz ostrzejsze formy, które na dodatek mogą być niedostrzegalne przez przełożonych. Dzieje się tak, ponieważ działania mobbingowe często nie wykraczają poza krąg najbliższych współpracowników. Dzieją się niejako po cichu, przybierają wyrafinowane formy, których niekiedy sama ofiara nie odbiera jako mobbingu.

Rozwiązaniem tego problemu może być przygotowanie i okresowe stosowanie narzędzia, jakim jest ankieta antymobbingowa. Pozwoli ona nie tylko zidentyfikować problem niewłaściwego zachowania wobec pracowników, ale także będzie pierwszym krokiem do jego zwalczania.

Poniżej przedstawiamy przykład takiej ankiety z zestawem 28 pytań.

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo