Czego nie robić na wakacjach

Olga Mac
Olga Mac
13.07.2023AKTUALNE

Czego nie robić na wakacjach

Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że wakacje to czas odpoczynku od pracy. Jednak nie zawsze jesteśmy świadomi tego jak robić to dobrze, tzn. w jaki sposób odpoczywać, aby ta przerwa w pracy dała nam możliwość regeneracji i czy to jedyny cel takiej przerwy.

  • Jak odpoczywać w czasie wyjazdu wakacyjnego, aby odpocząć?
  • Jakich czynności nie wykonywać w czasie wakacji?

Obejrzyj też:

Zgodnie z koncepcją tzw. kontenera stresu, różne wydarzenia w naszym życiu, te bardziej lub mniej stresujące, te negatywne, ale i te pozytywne, wymagające naszego zaangażowania, powodują obciążenie naszego organizmu i gromadzą się, nawarstwiają wypełniając dostępną „przestrzeń”. Gdy nasz kontener robi się zbyt mocno przepełniony, doświadczamy symptomów tego właśnie zgromadzonego stresu. Może to być obniżenie nastroju, brak motywacji, kłopoty z koncentracją, kłopoty ze snem i wiele innych.

Przerwa od pracy, w tym przerwa wakacyjna jest czymś co pomaga nam „opróżniać” ten kontener ze stresem. Dzięki wakacjom mamy możliwość odzyskania naszej pojemności na różne sprawy, możemy się zregenerować. 

Uwaga

Dlatego tak ważne jest to, co robimy podczas tych wakacji. Jeśli jest to przerwa w pracy, ale w czasie jej trwania robimy np. remont, doszkalamy się czy robimy coś bardzo wymagającego i obciążającego - nie możemy mówić o żadnym „opróżnianiu” kontenera ze stresem. W czasie wakacji ważne jest więc nie tylko to, żeby nie pracować, ale żeby wspierać mechanizm obniżania poziomu naszego stresu.

Co w takim razie się nie sprawdzi? Co zapełni, a co opróżni nasz kontener stresu?

  • remont - to ciężka praca fizyczna i często również związana z kupowaniem, załatwianiem, pilnowaniem. Dla wielu osób jest to bardzo stresujące. Oczywiście drobne prace np. dekoracyjne mogą być wspaniałym sposobem na sprawienie sobie przyjemności i upiększenie naszej przestrzeni - wtedy pozytywne odczucia wspierają nasz relaks i odpoczynek;
  • odwiedzanie całej rodziny - dla wielu osób intensywny kontakt z różnymi członkami rodziny wiąże się z dużym stresem. Często czujemy presję dotyczącą oczekiwań dawno niewidzianych osób, sami również nakładamy na siebie presję bycia najlepszą wersją siebie i pokazania siebie w jak najlepszym świetle. Oczywiście kontakt z bliskimi może być relaksujący - pamiętajmy jednak, aby spędzać ten czas z osobami, które są życzliwe i dobrze na nas działają. Angażowanie się w takie dobre i bliskie relacje pozwoli poczuć się lepiej i przyczyni się do obniżenia poczucia stresu. Warto również zaplanować odpowiednią ilość czasu, który chcemy przeznaczyć na przebywanie wśród ludzi - kontakty towarzyskie, mimo, że przyjemne w pewnym momencie mogą po prostu stać się męczące i wyczerpać naszą „baterię społeczną”;
  • picie alkoholu - z reguły to punkt obowiązkowy wielu wyjazdów. Choć wydaje się, że alkohol podnosi nasz nastrój i pozwala się rozluźnić, to ma to bardzo krótkotrwały efekt. Oczywiście wieczór przy dobrym winie jest relaksujący i nie ma nic w tym złego, jednak nadmierne czy codzienne spożywanie alkoholu sprawi, że będziemy czuć się po pewnym czasie gorzej. Niewyspanie, wypłukanie mikroelementów, obniżenie nastroju i spadek motywacji oraz inne dolegliwości fizyczne wcale nie przyczynią się do dobrego spożytkowania naszych wakacji;
  • zbyt dużo atrakcji - jeśli nasz plan wakacyjny pęka w szwach, może okazać się, że kolejne atrakcje stanowią po prostu punkty na liście do odhaczenia, powodują, że musimy się spieszyć, czujemy presję i pośpiech. Jeśli atrakcji jest mniej, będziemy w stanie zwolnić tempo naszego życia i jednocześnie będziemy mieć możliwość większego docenienia i cieszenia się z zaplanowanych doświadczeń. Przyjemność płynąca z dobrych, pozytywnych chwil pozwoli na poczucie się zrelaksowanym, natomiast przeładowanie dnia i zbyt wiele bodźców jeszcze bardziej obciąża nasz układ nerwowy.

Czas wakacji czy urlopu to czas, który możemy wykorzystać na swoją korzyść. Warto zadawać sobie sprawę z tego na co chcemy przeznaczyć czas wolny.

Zachęcam Państwa do przeznaczenia tego czasu na odpoczynek, ten świadomy, w którym dokonujemy odpowiednich wyborów, na relaks i zdejmowanie z siebie obciążenia. To jest dobry czas, aby opróżnić nasz kontener ze stresem, czy jak kto woli - naładować baterie na najbliższy czas.

Autorem odpowiedzi jest: 

Olga Mac

Słowa kluczowe:
praca w wakacjewakacje

Olga Mac
AUTOR
Psycholog, ekspert Mental Health at Work. Prowadzi szkolenia, warsztaty i webinary związane z szeroko pojętym zdrowiem psychicznym. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z osobami doświadczającymi stresu i wypalenia zawodowego, depresji. Pracuje z zespołami i liderami tworząc rozwiązania wspierające zdrową efektywność. Pomaga pracodawcom w tworzeniu i wdrażaniu polityki zdrowia psychicznego i dobrostanu pracowników

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo