Kalkulator odpisu na ZFŚS

01.01.2024AKTUALNE

Polecamy Wam przydatne narzędzie, jakim jest kalkulator odpisu na ZFŚS (zakładowy fundusz świadczeń socjalnych). Umożliwia on ustalenie średniej liczby etatów na potrzeby ustalenia wysokości odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych oraz wyliczenie jego wysokości ze względu na strukturę zatrudnienia u pracodawcy.

Typ: Dokument HTML | Rozmiar: 37.98 KB
Otwórz dokument w nowej karcie

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS) tworzy się z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych. Podstawę naliczania odpisu stanowi przeciętna planowana w danym roku kalendarzowym liczba zatrudnionych u pracodawcy. Musi być ona skorygowana w końcu roku do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych. Obejmuje pracowników zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy (po przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy).

Kalkulator odpisu na ZFŚS: odpisy i zwiększenia na ZFŚS

Wysokość odpisu podstawowego wynosi na jednego zatrudnionego 37,5% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego, jeśli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą./p>

Na budżet funduszu składają się przede wszystkim odpisy podstawowe obowiązkowe i zwiększenia o charakterze uznaniowym, do których zaliczyć należy:

a) odpis podstawowy na pracownika wykonującego prace w szczególnych warunkach lub prace o szczególnym charakterze

Wysokość odpisu podstawowego na jednego pracownika wykonującego prace w szczególnych warunkach lub prace o szczególnym charakterze – w rozumieniu przepisów o emeryturach pomostowych – wynosi 50% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

b) odpis podstawowy na pracownika młodocianego

Odpis podstawowy na jednego pracownika młodocianego wynosi w:

  • pierwszym roku nauki 5%,
  • drugim roku nauki 6%,
  • trzecim roku nauki 7%

- przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

c) odpis podstawowy na pracownika niepełnosprawnego

Wysokość odpisu podstawowego może być zwiększona o 6,25% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, na każdą zatrudnioną osobę, w stosunku do której orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności.

d) odpis podstawowy na emeryta i rencistę

Pracodawcy sprawujący opiekę socjalną nad emerytami i rencistami, w tym także ze zlikwidowanych zakładów pracy, mogą zwiększyć fundusz o 6,25% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, na każdego emeryta i rencistę uprawnionego do tej opieki.

e) zakładowy żłobek lub klub dziecięcy

Pracodawcy, którzy utworzyli zakładowy żłobek lub klub dziecięcy oraz przeznaczą na ten cel z odpisu podstawowego kwotę odpowiadającą 7,5 punktu procentowego tego odpisu mogą zwiększyć fundusz na każdą zatrudnioną osobę o 7,5% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Muszą jednak przeznaczyć całość tego zwiększenia na prowadzenie żłobka lub klubu dziecięcego.

Metody ustalania przeciętnego zatrudnienia

W przepisach ustawy o ZFŚS, ani wykonawczych do niej, nie ma objaśnienia jak ustalać przeciętną liczbę zatrudnionych w poszczególnych miesiącach. Zastosowanie mają tu jednak trzy metody statystyczne. Każdy pracodawca może wybrać odpowiednią do stopnia zmienności w zatrudnieniu w zakładzie pracy. Te metody to:

  • uproszczona – polega na podzieleniu sumy pracowników zatrudnionych tylko w pierwszym i w ostatnim dniu miesiąca przez 2; odpowiednia w firmach o stabilnym stanie zatrudnienia,
  • średniej chronologicznej – przeciętny stan zatrudnienia w danym miesiącu oblicza się sumując połowę stanu dziennego w pierwszym i ostatnim dniu miesiąca ze stanem zatrudnienia w 15. dniu miesiąca, a następnie dzieląc wynik przez 2; przydatna w firmach, w których niewiele jest zmian kadrowych,
  • średniej arytmetycznej – polega na zsumowaniu stanu zatrudnionych ze wszystkich poszczególnych dni miesiąca, łącznie z dniami wolnymi, a następnie podzieleniu tak uzyskanej sumy przez liczbę dni w miesiącu; sprawdza się w firmach o dużej zmienności w stanie pracowników.

Wybieramy metodę, następnie obliczamy średnią liczbę zatrudnionych w każdym z miesięcy. Następnie należy dodać je wszystkie do siebie i wynik podzielić przez 12. Na końcu wyliczamy kwoty odpisu na dany rok.

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo