Jak wykupić e-receptę?

Artykuł partnera
25.05.2022AKTUALNE

Jak wykupić e-receptę?

E-recepta jest cyfrowym dokumentem wystawianym pacjentowi najczęściej przez lekarza po konsultacji medycznej. Wykupienie leków przepisanych za pośrednictwem e-recepty jest proste, chociaż należy pamiętać o kilku kwestiach, jak chociażby o dacie ważności każdej e-recepty. Co trzeba wiedzieć, jeśli chodzi o realizację e-recept? Sprawdzamy!

E-recepta – kto może ją wystawić?

Elektroniczne recepty są dokumentami cyfrowymi uprawniającymi pacjentów do wykupienia leków wydawanych jedynie z przepisu lekarza. Są nie tylko „upoważnieniem” do wykupienia pewnych medykamentów, ale również zawierają ważne informacje dotyczące ich dawkowania itd. Każda elektroniczna recepta posiada również datę ważności, a niektóre z nich uprawniają również do zakupu leków z refundacją.

Do wystawienia e-recepty lekarskiej uprawnieni są lekarze, dentyści, a także felczerzy i starsi felczerzy, ponadto w niektórych przypadkach również pielęgniarki i położne. W szczególnych sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia pacjentowi wystawiona może być również recepta farmaceutyczna. Nie każdy wie, ale można również uzyskać kod recepty online. Na wielu portalach medycznych, w tym na NaszaRecepta.pl wystawiana przez Internet jest e-recepta. Ważne, że realizacja recept elektronicznych wystawianych stacjonarnie i przez Internet niczym się nie różni i każdorazowo sposób postępowania w aptece jest taki sam.

Wykup recepty online krok po kroku

Jeśli pacjentowi zostanie wystawiona e-recepta, otrzyma on wiadomość SMS z kodem czterocyfrowym – należy go zachować, gdyż służy do realizacji e-recepty w aptece. W tym samym czasie do pacjenta wysyłana jest wiadomość e-mail. W jej załączniku znajduje się wydruk informacyjny e-recepty, wraz z jej kodem kreskowym, informacjami o dawkowaniu itd. Podobny wydruk można również znaleźć na swoim koncie IKP, gdzie zapisywane są zdarzenia medyczne pacjenta. W tym miejscu można również sprawdzić stopień realizacji swojej recepty, co jest bardzo przydatną opcją.

Realizacja e-recepty każdorazowo wygląda tak samo. Polega na podaniu farmaceucie kodu 4-cyfrowego z SMS oraz swojego numeru PESEL (czy też PESEL pacjenta, w którego imieniu lek wykupujemy). Inna opcja to okazanie e-recepty mobilnie lub na wydruku – wówczas farmaceuta sczytuje jej kod kreskowy, a dodatkowe uwierzytelnienia nie są potrzebne.

Częściowa realizacja recept elektronicznych i czas ich ważności

Wszystkie recepty elektroniczne posiadają swój termin ważności, czyli czas umożliwiający wykupienie leków przepisanych przez lekarza na danym dokumencie. Większość wystawianych e-recept ważna jest 30 dni, co oznacza, że pacjent nie musi realizować ich bezpośrednio po otrzymaniu i ma na to około miesiąca czasu od wystawienia lub daty realizacji „od dnia”. Są jednak e-recepty z innym czasem ważności – przykładem mogą być e-recepty na antybiotyki oraz leki immunologiczne. Elektroniczną receptę na antybiotyki należy zrealizować w 7 dni od jej wystawienia lub daty „od dnia”, a recepta na leki immunologiczne może być zrealizowana w ciągu 120 dni od wystawienia.

Zapisane leki na e-recepcie nie muszą być wykupywane jednorazowo, gdyż możliwa jest również częściowa realizacja recept i wykupywanie leków w miarę zapotrzebowania. Narzędziem wspomagającym pracę apteczną w tej kwestii jest kalkulator e-recepty, który automatycznie wylicza, ile leków można wydać pacjentowi. Częściowy wykup recepty online podlega jednak pewnym zasadom. Leki z tej samej grupy (kolejne opakowania tego samego leku) muszą być realizowane w aptece, w której wykupiono pierwsze z nich. Natomiast inne leki z recepty zbiorczej można wykupić w różnych aptekach, co jest ułatwieniem, gdy jedna z nich nie ma produktów na stanie.

Autorem odpowiedzi jest: 

Artykuł partnerski

Słowa kluczowe:
e-recepta

Sprawdź inne artykuły w kategorii ZUS

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo