Ostatni tydzień na dostarczenie papierowych PIT-ów

26.01.2015AKTUALNE

Ostatni tydzień na dostarczenie papierowych PIT-ów

Tylko tydzień pozostał małym płatnikom na przekazanie do urzędów skarbowych rocznych informacji o dochodach swoich pracowników w formie papierowej. Jeśli się spóźnią, dokumenty te będą musieli przekazać elektronicznie – do końca lutego.

Z początkiem roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące sposobu oraz terminów przekazywania do urzędów skarbowych deklaracji, informacji i rocznych obliczeń podatku za osoby fizyczne. Od 1 stycznia 2015 r. płatnicy podatku mają obowiązek przekazywać te dokumenty do urzędów skarbowych w formie elektronicznej.

Mali płatnicy mogą nadal na papierze

Wyjątek od tej zasady dotyczy małych płatników, czyli takich, którzy przekazują informacje dla nie więcej niż 5 podatników. Mogą oni wybrać – dokument papierowy lub jego e-wersja.

Jeśli jednak deklaracje te w imieniu podatnika rozliczającego nie więcej niż 5 podatników przekazuje biuro rachunkowego – dokumenty muszą być przekazane do urzędu skarbowego w formie elektronicznej.

Coś za coś

Płatnik sporządzający informacje dla nie więcej niż 5 podatników, który wybrał papierową formę przekazywania informacji do urzędu skarbowego, musi się spieszyć. W takim przypadku termin na przekazanie dokumentów do US jest krótszy o miesiąc. Oznacza to, że muszą one trafić do fiskusa nie do końca lutego, ale do końca stycznia (dokładnie do 2 lutego 2015 r, ponieważ ostatni dzień stycznia wypada w sobotę).

Zapamiętaj

Krótszy termin na przekazanie papierowych PIT-ów dotyczy tylko dokumentów przekazywanych do urzędu skarbowego. Na doręczenie ich podatnikom (pracownikom) płatnik ma nadal czas do końca lutego.

Jeśli jednak płatnik wybrał formę elektroniczną – termin na przekazanie tych dokumentów do urzędu skarbowego pozostaje taki sam jak dotychczas – czyli do końca lutego.

W formie papierowej do urzędu skarbowego można złożyć: PIT-8C, PIT-11, PIT-R, PIT-40, IFT-1/IFT-1R. Natomiast informacja IFT-3/IFT-3R musi być złożona w formie elektronicznej.

Więcej niż 5 podatników – nie ma wyboru

Możliwości przekazania dokumentów w formie papierowej nie mają natomiast płatnicy rozliczający więcej niż 5 podatników (lub mniejsi – jeśli dokumenty te w ich imieniu przekazuje biuro rachunkowe). Dla nich dostępna jest wyłącznie forma elektroniczna.

Termin złożenia dokumentów za pomocą środków komunikacji elektronicznej to:

  • koniec stycznia roku następującego po roku podatkowym (w tym roku do 2 lutego) – dla PIT-4R, PIT-8AR, IFT-3/IFT-3R,
  • koniec lutego roku następującego po roku podatkowym – dla PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1/IFT-1R, PIT-40.

E-dokument na trzy sposoby

Chcąc przekazać deklaracje w formie elektronicznej, płatnik (zarówno ten mniejszy, jak i rozliczający 6 i więcej podatników) może skorzystać z jednej z trzech dostępnych opcji:

  • modułu systemu finansowo-księgowego – w takim przypadku konieczne jest pobranie odpowiedniej struktury logicznej, która umożliwia wysłanie e-deklaracji bezpośrednio z programu finansowo-księgowego, z którego korzysta płatnik, oraz pobranie UPO (czyli urzędowego poświadczenia odbioru);
  • formularzy interaktywnych – które należy opatrzyć bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub danymi autoryzującymi, a na końcu pobrać UPO;
  • uniwersalnej bramki dokumentów – dzięki której płatnik może przekazać do urzędu skarbowego zbiorczy dokument zawierający nawet do 20 tys. deklaracji (PIT-8C, PIT-11, PIT-R, PIT-40); tutaj także wymagany jest podpis elektroniczny lub dane autoryzacyjne, a cała operacja kończy się pobraniem UPO.

Źródło: www.finanse.mf.gov.pl.

Podstawa prawna: 

ustawa z 26 września 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1563).

Słowa kluczowe:
deklaracja PITPIT-11

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo