Kiedy pracownik może dać pracodawcy dyscyplinarkę

Emilia Wawrzyszczuk
Emilia Wawrzyszczuk
04.05.2015AKTUALNE

Kiedy pracownik może dać pracodawcy dyscyplinarkę

Rozwiązywanie umów o pracę w trybie natychmiastowym jest domeną pracodawców. Dyscyplinarkę może jednak wręczyć także zatrudniony – jeśli pracodawca rażąco naruszy swoje podstawowe obowiązki względem pracownika.

Pracownik nie musi biernie przyglądać się zaniedbaniom lub naruszeniom ze strony pracodawcy. Przepisy prawa pracy dają mu do ręki oręż taki sam, jakim dysponują pracodawcy w walce z pracownikami, którzy nie przestrzegają swoich podstawowych obowiązków.

Dyscyplinarka od pracownika…

Jeżeli pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika, pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia.

Oświadczenie woli pracownika musi nastąpić na piśmie, z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy. I podobnie jak w przypadku dyscyplinarki od pracodawcy, na zastosowanie tego trybu rozwiązania umowy pracownik ma 1 miesiąc od uzyskania wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.

Zdaniem sądu

Co prawda art. 55 § 2 Kodeksu pracy (kp) wymaga, aby oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia nastąpiło na piśmie, z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy, jednakże z naruszeniem tych wymagań przepis ten nie wiąże nieskuteczności oświadczenia o rozwiązaniu ani utraty prawa dochodzenia odszkodowania, o którym stanowi art. 55 § 11 kp
(wyrok Sądu Najwyższego z 10 maja 2012 r., sygn. akt II PK 215/11, www.sn.pl).

…za ciężkie naruszenie obowiązków przez pracodawcę

W praktyce często trudno rozstrzygnąć, czy działanie pracodawcy można uznać za ciężkie naruszenie obowiązków wobec pracownika. Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z 27 lipca 2012 r. (sygn. akt I PK 53/12, www.sn.pl) „z art. 55 § 11 kp wynika, że w celu oceny zasadności rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia, w pierwszej kolejności należy rozstrzygnąć, czy pracodawca naruszył podstawowy obowiązek (obowiązki) wobec pracownika, dopiero pozytywna odpowiedź na to pytanie aktualizuje konieczność rozważenia, czy naruszenie to miało charakter ciężki”.

A jakie są najczęstsze przewinienia pracodawców, które uzasadniają natychmiastowe rozwiązanie umowy przez pracownika?

Niewypłacenie wynagrodzenia

Jeśli pracodawca nie wypłaca pracownikowi wynagrodzenia lub wypłaca je z opóźnieniem, w sposób ciężki narusza jeden ze swoich podstawowych obowiązków. Takie działanie uzasadnia rozwiązanie przez pracownika umowy o pracę w trybie art. 55 § 11 kp, nawet jeśli brak wypłaty był spowodowany brakiem środków finansowych po stronie pracodawcy. Obowiązek wypłaty wynagrodzenia obciąża bowiem ryzyko pracodawcy;

Zdaniem sądu

W przypadku wielokrotnego naruszenia podstawowego obowiązku pracodawcy w postaci niewypłacania wynagrodzenia termin 1 miesiąca powinien być liczony od momentu dowiedzenia się o tym przez pracownika. W okolicznościach sprawy możliwe jest więc przyjęcie, że termin ten jest zachowany, gdy pracownik składa oświadczenie o rozwiązaniu umowy w ciągu miesiąca od dnia ostatniego naruszenia obowiązku przez pracodawcę
(wyrok Sądu Najwyższego z 24 października 2013 r., sygn. akt I PK 25/13, www.sn.pl).

Jednak zastosowanie art. 55 § 11 kp nie jest uzasadnione gdy pracodawca sporadycznie nie wypłaca jedynie drobnej (w porównaniu z całym wynagrodzeniem pracownika) części pensji – zob. wyrok SN z 27 lipca 2012 r., sygn. akt I PK 53/12.

W wyroku z 13 marca 2013 r. SN podkreślił, że „nie należy jednakowo traktować pracodawcy, który w ogóle nie wypłaca wynagrodzenia oraz pracodawcy, który wypłaca je częściowo. W obu wypadkach jest to naruszenie przez pracodawcę podstawowego obowiązku, ale w razie wypłacenia części wynagrodzenia nie zawsze jest to naruszenie ciężkie. Należy wówczas dokonać oceny winy pracodawcy oraz wagi naruszonych lub zagrożonych interesów pracownika”.

Naruszenie dóbr osobistych

Niemal tak samo często, jak kwestie związane z wypłatą wynagrodzenia za pracę, w sprawach sądowych dotyczących rozwiązania umowy w trybie natychmiastowym pojawia się wątek naruszenia dóbr osobistych pracownika. Jeśli pracodawca dopuścił się go i miało ono charakter ciężkiego naruszenia (np. gdy pracodawca działał ze złej woli) – może stanowić przyczynę uzasadniającą dyscyplinarkę od pracownika.

Zdaniem sądu

Powierzenie na podstawie art. 42 § 4 kp odwołanemu prezesowi zarządu spółki pracy niewymagającej wysokich kwalifikacji, wykonywanej na hali produkcyjnej pomiędzy pracownikami fizycznymi, może stanowić naruszenie przez pracodawcę obowiązku poszanowania godności pracownika (art. 111 kp), jeżeli nosiło znamiona intencjonalnego, świadomego i natężonego złą wolą działania zmierzającego do poniżenia i zdyskredytowania pracownika. Naruszenie to może być przesłanką rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 § 11 kp
(wyrok Sądu Najwyższego z 21 lutego 2008 r., II PK 171/07, OSNP 2009/9-10/118).

Natychmiastowym rozwiązaniem umowy z winy pracodawcy może posłużyć się także pracownik, na którym pracodawca odgrywa się za dozwoloną i konstruktywną krytykę, dyskredytując go i godząc w jego dobra osobiste (zob. wyrok SN z 7 lutego 2006 r., sygn. akt I PK 123/06, OSNP 2008/1-2/14).

Niezapewnienie innego stanowiska

Trzeba jednak pamiętać, że katalog podstawowych obowiązków pracodawcy jest długi i ciężkie naruszenie któregokolwiek z nich, wymienionych w art. 94 kp (jak np. obowiązek wypływania na kształtowanie w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego – zob. wyrok SN z 8 października 2009 r., sygn. akt II PK 114/09), może uzasadniać natychmiastowe rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika.

Ponadto pracownik może rozwiązać bez wypowiedzenia umowę o pracę także wtedy, gdy zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na jego zdrowie, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe (art. 55 § 1 kp).

Odszkodowanie dla pracownika…

W razie rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy, pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Jeżeli natomiast umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy – odszkodowanie przysługuje mu wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni.

…gdy rozwiązanie umowy było zasadne

Odszkodowania nie otrzyma jednak pracownik, który „na wyrost” posłużył się art. 55 § 11 kp. Jak wskazał SN w wyroku z 10 maja 2012 r. (sygn. akt II PK 215/11, OSNP 2013/9-10/106) „roszczenie o odszkodowanie z tytułu rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę jego podstawowych obowiązków przysługuje pracownikowi, gdy takie naruszenie rzeczywiście wystąpiło, także wówczas, gdy przyczyny uzasadniające rozwiązanie nie zostały prawidłowo określone w oświadczeniu o rozwiązaniu umowy”.

Autorem odpowiedzi jest: 

Emilia Wawrzyszczuk


Emilia Wawrzyszczuk
AUTOR
Redaktor Portalu Kadrowo-Płacowego, redaktor prowadząca magazynu „Prawa pracy w pytaniach i odpowiedziach”, specjalista prawa pracy i wynagrodzeń

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo