L4 online – czym są elektroniczne zwolnienia lekarskie i kto może je uzyskać?

Artykuł partnera
06.12.2022ARCHIWALNY

L4 online – czym są elektroniczne zwolnienia lekarskie i kto może je uzyskać?

L4 w formie elektronicznej stanowi spore ułatwienie w sytuacji, gdy pracownik nie ma fizycznej możliwości, aby udać się do lekarza. Kto może wystawić elektroniczne zwolnienia lekarskie? Jakie dane są do tego potrzebne i czy trzeba przedstawić zaświadczenie pracodawcy? Odpowiadamy na pytania.

Jak działa L4 w formie elektronicznej?

L4 w formie elektronicznej działa podobnie jak zaświadczenie wydawane przez lekarza podczas wizyty w gabinecie. Dokument potwierdza niezdolność do pracy przez określony czas oraz usprawiedliwia nieobecność. Daje również prawo do zasiłku chorobowego. Świadczenie jest wypłacane w kwocie równej 80% średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy.

Kto może wystawić elektroniczne zwolnienia?

Elektroniczne zwolnienia są wystawiane przez lekarzy (dowolnej specjalności — kardiologa, ginekologa czy też psychiatrę) oraz przez upoważnionych do tego asystentów medycznych. Za wydanie zaświadczenia w postaci elektronicznej nie jest pobierana żadna opłata, pacjent musi opłacić jedynie koszt wizyty (jeśli jest ona realizowana prywatnie). Wiele podmiotów medycznych działających przez Internet umożliwia uzyskanie L4 w formie elektronicznej w ciągu kilku minut — dobrym przykładem jest L4online.pl. Lekarze współpracujący z platformą są dostępni przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Co potrzebne do zwolnienia lekarskiego?

L4 w formie elektronicznej jest dostępne, podobnie jak klasyczne zwolnienie lekarskie, dla osób objętych ubezpieczeniem chorobowym. Jeśli z elektronicznego zwolnienia chce skorzystać osoba prowadząca własną działalność gospodarczą lub pracująca na podstawie umowy zlecenie/ o dzieło, konieczne jest dobrowolne opłacanie składek. Tym, co jest potrzebne do zwolnienia lekarskiego, jest numer PESEL pacjenta oraz numer NIP zakładu pracy.

Ubiegając się o elektroniczne zwolnienie lekarskie, trzeba zwykle uzupełnić formularz znajdujący się na stronie internetowej podmiotu medycznego, który oferuje taką usługę. Poza numerem PESEL i NIP zakładu pracy, dane, które trzeba tam podać to także:

  • imię, nazwisko, adres e-mail, nr telefonu, adres, miasto, kod pocztowy,

  • data nieobecności w zakładzie pracy,

  • opis dolegliwości dla lekarza,

  • data wnioskowanego powrotu do pracy (maksymalnie 7 dni z możliwością przedłużenia przy kolejnej wizycie).

Warto wiedzieć: lekarz może wystawić L4 maksymalnie do 3 dni wstecz.

Czy trzeba dostarczyć pracodawcy elektroniczne zwolnienia?

Jeżeli pracownik otrzymał L4 w formie elektronicznej, jego obowiązkiem jest poinformowanie o tym pracodawcy np. telefonicznie lub e-mailem. Nie trzeba natomiast przekazywać zaświadczenia w postaci drukowanej, ponieważ elektroniczne zwolnienia są przesyłane automatycznie do ZUS oraz pracodawcy. Dopiero gdy pracodawca nie ma konta PUE ZUS, konieczne jest dostarczenie wydruku, w ciągu 7 dni od wypisania L4.

Jakie dane zawiera L4 w formie elektronicznej?

Elektroniczne zwolnienia lekarskie zawierają informacje niezbędne do prawidłowego rozliczania nieobecności pracownika w miejscu pracy. Informacje takie jak konkretny powód nieobecności (kod choroby) są poufne i podlegają tajemnicy lekarskiej – nie wpisuje się ich do zaświadczenia, które pracodawca może podejrzeć przez Internet lub w formie wydrukowanej. Jedynie lekarz ma dostęp do szczegółowych informacji na temat pacjenta, natomiast pracodawca nie musi wiedzieć, na co choruje podwładny oraz jakie leczenie zastosowano w danym przypadku.

Wyjątek stanowi L4 w formie elektronicznej wystawione z powodu nasilonych dolegliwości ciążowych, utrudniających wykonywanie obowiązków zawodowych. W takiej sytuacji warto podać przyczynę nieobecności, ponieważ kobieta, która jest na zwolnieniu lekarskim w ciąży, może liczyć na wyższy zasiłek chorobowy (w kwocie do 100% średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy). L4 jest płatne w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku także wtedy, gdy doszło do wypadku przy pracy lub w drodze do pracy.

Autorem odpowiedzi jest: 

Artykuł partnera

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo