Kalkulator wynagrodzenia z umowy o pracę

01.01.2024AKTUALNE

Skorzystaj z tego kalkulatora, aby ustalić wysokość wynagrodzenia pracownika w 2024 roku. Aby właściwie skorzystać z kalkulatora wynagrodzeń przy umowie o pracę, trzeba wiedzieć, jakie dokumenty są niezbędne, aby bezpiecznie przystąpić do rozliczenia należności ze stosunku pracy. Dokumenty te można podzielić na grupy (podział ten wynika z praktyki).

Typ: Dokument HTML | Rozmiar: 35.49 KB
Otwórz dokument w nowej karcie

Źródła prawa określają podstawowe zasady ustalania i obliczania należności. Do nich należą przepisy prawne i przepisy wewnętrzne (np. regulamin wynagradzania, zasady premiowania, normy przyznawania ekwiwalentów za pranie, odzież roboczą, itp.).

Wynikają z nich:

  • indywidualne stawki i zasady wynagradzania oraz sposób ich wypłacania,
  • prawa do świadczeń innych niż wynagrodzenie za pracę,
  • zobowiązania egzekucyjne i inne,
  • informacje o prawach i obowiązkach pracownika w zakresie podatku dochodowego i ubezpieczeń społecznych.

Dokumenty okresowe, czyli te, na podstawie których obliczamy wynagrodzenie za dany okres (np. miesięczny okres rozliczeniowy lub inny, jeżeli zasady wynagradzania w danej firmie przewidują wypłaty niektórych składników za okresy dłuższe niż miesiąc).

Dokumenty dotyczące należności wypłaconych w poprzednich miesiącach (listy płac, karty zarobkowe) niezbędne do obliczenia wynagrodzeń wyliczanych na podstawie średniej z poprzednich miesięcy (wynagrodzenia za urlop, chorobę itp.).

Umowy a naliczanie wynagrodzenia

Naliczanie płac musimy zatem rozpocząć od zapoznania się z właściwymi dokumentami w takiej kolejności, jak zostały podane wyżej. Dokumenty regulujące indywidualne prawa do wynagrodzenia i świadczeń. Najistotniejszym dokumentem określającym wysokość wynagrodzenia jest umowa o pracę. Stanowi ona źródło wiedzy o należnościach przysługujących konkretnej osobie. Jednak oprócz tego mogą być zawierane inne umowy, np.:

  • o użytkowanie samochodu prywatnego do celów służbowych.  W umowie ustala się liczbę kilometrów, za które będzie wypłacany ryczałt oraz podaje wysokość stawki za 1 km. Stawkę tę określa rozporządzenie w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów;
  • o użytkowanie materiałów i narzędzi własnych pracownika w celach służbowych. Określa się w niej rodzaj narzędzi, materiałów i sprzętu oraz ustala wysokość ekwiwalentu z tego tytułu;
  • o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy.

Umowy mogą kształtować warunki wynagradzania i świadczeń odmiennie niż przepisy prawne, a także przepisy wewnętrzne. Jednakże umowa o pracę, jako wynikająca ze źródeł prawa, nie może przewidywać warunków mniej korzystnych niż te, które wynikają z obowiązujących w firmie regulaminów i innych norm ustalających należności dla pracowników (art. 18 kp).

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo