Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę a treść świadectwa pracy

13.10.2015AKTUALNE

Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę a treść świadectwa pracy

Jeśli strony postanowią o przeniesieniu urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę, nie muszą wpisywać tego w świadectwie pracy. Porozumienie o wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego zwalnia pracodawcę z obowiązku wypłaty ekwiwalentu, ale nie wpływa na sposób wypełniania świadectwa pracy.

W związku z rozwiązaniem umowy o pracę pracodawca powinien rozliczyć się z przysługującego pracownikowi urlopu, wypłacając – w razie niewykorzystania należnego urlopu w naturze – ekwiwalent pieniężny. Zgodnie z przepisami pracodawca nie ma obowiązku wypłaty ekwiwalentu, w przypadku gdy strony postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.

Jeżeli więc pracownik i pracodawca zawarli porozumienie o wykorzystaniu przysługującego pracownikowi urlopu w czasie trwania kolejnej umowy o pracę zawartej bezpośrednio po rozwiązaniu poprzedniej umowy, to pracodawca jest zwolniony z obowiązku wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za urlop.

Informacja o urlopie wypoczynkowym musi się znaleźć w świadectwie pracy

W świadectwie pracy w punkcie dotyczącym wykorzystanego urlopu wypoczynkowego pracodawca wskazuje liczbę dni i godzin urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy, wykorzystanego w naturze lub za które przysługuje ekwiwalent pieniężny. Odrębnie wskazuje się liczbę dni i godzin urlopu wypoczynkowego, wykorzystanego przez pracownika do dnia ustania stosunku pracy, na podstawie art. 1672 Kodeksu pracy (tzw. urlop na żądanie).

Informacja o wymiarze przysługującego pracownikowi urlopu powinna znaleźć się w świadectwie pracy, niezależnie od tego, czy strony zawrą porozumienie dotyczące wykorzystania urlopu w ramach kolejnej umowy o pracę.

Porozumienie nie zmienia sposobu wypełniania świadectwa

Dokumentem zwalniającym pracodawcę z obowiązku wypłaty ekwiwalentu za urlop i jednocześnie stanowiącym podstawę domagania się przez pracownika udzielenia niewykorzystanego urlopu w ramach dalszego zatrudnienia, jest porozumienie w sprawie wykorzystania urlopu w naturze w ramach kolejnej umowy o pracę. Porozumienie jest odrębnym dokumentem, który należy załączyć do akt osobowych. Informacji o przeniesieniu urlopu nie wykazuje się natomiast w świadectwie pracy.

Podstawa prawna: 

art. 171 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.),
§ 1 ust. 1 pkt 2 oraz objaśnienia do załącznika do rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz.U. nr 60, poz. 282).

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo