Rozwiązanie umowy o pracę z nielojalnym pracownikiem

Michał Culepa
Michał Culepa
30.07.2012AKTUALNE

Niepoinformowanie pracodawcy o zamiarze rozpoczęcia nauki na aplikacji radcowskiej jest zachowaniem nielojalnym. Sprawdź, dlaczego!

Z asystentem sędziego, który podejmie naukę na aplikacji radcowskiej i nie poinformuje o tym przełożonego, pracodawca może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem z powodu utraty zaufania. Takie zachowanie może być odczytane, jako nielojalne.

Czego dotyczyła sprawa?

Pani Magdalena R. była zatrudniona w Naczelnym Sądzie Administracyjnym w charakterze asystentka sędziego. W 2009 r. Pani Magdalena R. rozpoczęła naukę na aplikacji radcowskiej, o czym poinformowała przełożonych dopiero po rozpoczęciu zajęć.

W między czasie pracodawca uznał, że uczęszczanie na aplikację tej pracownicy może być powodem konfliktu interesów pracodawcy. Natomiast asystent informację uzyskaną w sądzie może wykorzystać w pracy na rzecz swojego patrona.

W związku z tym pracodawca postanowił zwolnić z pracy za wypowiedzeniem Magdalenę R.

Pracownica odwołała się do sądu I instancji, który wydał dla niej korzystny wyrok. Natomiast w II instancji aplikantka przegrała sprawę, a sąd oddalił powództwo w całości.

Sprawą zajął się SN

Sąd Najwyższy rozpatrując sprawę oddalił skargę kasacyjną.

W uzasadnieniu SN uznał, że: „niepoinformowanie pracodawcy o zamiarze rozpoczęcia nauki na aplikacji radcowskiej jest zachowaniem nielojalnym, które może spowodować utratę zaufania pracodawcy do pracownika, tym bardziej, że stosowany odpowiednio przepis art. 18 ust. 2 ustawy o pracownikach urzędów państwowych, zabrania asystentowi podejmowania prac sprzecznych z obowiązkami pracowniczymi. To zaś uzasadnia wypowiedzenie umowy o pracę” (wyrok Sądu Najwyższego z 13 czerwca 2012 r., sygn. akt II PK 315/11).

SN w uzasadnieniu wskazał, że asystent sędziego ma status samodzielnego pracownika, niezależnie od jego podległości służbowej. Zarazem zostaje wpisany na listę aplikantów, jako członek korporacji zawodowej. Sytuacja ta stwarza, więc potencjalny konflikt interesów, zwłaszcza, że przepisy ustawy o radcach prawnych wprost zakazują wpisu na listę radców osób wykonujących zawód sędziego czy prokuratora.

Autorem odpowiedzi jest: 

Michał Culepa


Michał Culepa
AUTOR
Prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, wieloletni redaktor Serwisu Prawno-Pracowniczego, współpracownik merytoryczny największych wydawnictw prawniczych. Doświadczony trener i wykładowca. Autor licznych komentarzy i opracowań dotyczących m.in. zatrudnienia w jednostkach sektora finansów publicznych, instytucjach kultury, oświacie.

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo