Problematyczne uczestnictwo w wigilii firmowej

Katarzyna Borkowska
Katarzyna Borkowska
10.12.2012AKTUALNE

Brakuje nadal jednoznacznego stanowiska w zakresie rozliczania uczestnictwa pracowników w firmowym spotkaniu wigilijnym. O ile interpretacje fiskusa są przewidywalne - uczestnictwo w takim spotkaniu stanowi przychód pracownika podlegający opodatkowaniu, to sądy wydają również wyroki korzystne dla podatników. Przykładem może być najnowszy wyrok WSA z 19 października 2012 r. (sygn. akt I SA/Wr 1038/12).

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu stwierdził, że sama możliwość udziału w imprezie integracyjnej nie generuje przychodu, jeśli pracodawca nie może ustalić wartości nieodpłatnego świadczenia po stronie konkretnego pracownika.

Stan faktyczny

Z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej zwróciła się spółka, która organizuje różne imprezy integracyjne dla pracowników (m.in. mikołajki, pikniki). Nie prowadzi ewidencji pracowników biorących udział w tych imprezach. Nie jest też w stanie ustalić w jakim zakresie poszczególne osoby skorzystały z proponowanych spotkań.

Zdaniem organu podatkowego…

Organ podatkowy stwierdził, że udział w firmowej imprezie jest przychodem pracownika, podlegającym opodatkowaniu. Aby ustalić jego wysokość należy podzielić koszt takiej imprezy przez liczbę pracowników mogących wziąć udział w danym spotkaniu.

Stanowisko WSA zgodne z argumentacją podatnika

Innego zdania był WSA we Wrocławiu. Jego zdaniem mamy tu do czynienia z nieodpłatnym świadczeniem po stronie pracownika, które staje się przychodem dopiero w momencie jego otrzymania (art. 11 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 361, dalej: updof). A zatem skoro pracodawca nie jest w stanie fizycznie ustalić jaką wartość nieodpłatnego świadczenia otrzymał każdy z pracowników, samo umożliwienie skorzystania z imprezy nie generuje przychodu ze stosunku pracy.

W innym przypadku należałoby uznać, że każde zaproponowane przez pracodawcę świadczenie stanowi przychód, nawet jeśli pracownik faktycznie z niego nie skorzystał.

Podobne stanowisko zajął m.in. NSA w wyroku z 15 września 2009 r. (sygn. akt II FSK 536/08), oraz WSA, m.in.: w Gdańsku w wyroku z 12 lipca 2012 r. (I SA/Gd 381/11), w Warszawie w wyroku z 26 października 2011 r. (III SA/Wa 531/11), w Krakowie w wyroku z 28 października 2011 r. (I SA/Kr 1389/11), we Wrocławiu w wyroku z 24 kwietnia 2012 r. (ISA/Wr 404/11), czy w Gdańsku w wyroku z 16 maja 2012 r. (sygn. akt I SA/Gd 293/12).

Wydane w ostatnim czasie wyroki korzystne dla podatnika cieszą tym bardziej, że po uchwale NSA podjętej przez Izbę Finansową w pełnym składzie (z 24 października 2011 r.) w sprawie pakietów medycznych (II FPS 7/10), stanowisko sądów wydawało się przesądzone również w sprawie imprez integracyjnych.

Zresztą wkrótce (2 grudnia 2011 r.) NSA wydał niekorzystny wyrok również w sprawie imprez integracyjnych (sygn. II FSK 1017/10). Z jego uzasadnienia wynika, że: „zagwarantowane przez pracodawcę prawo do korzystania ze świadczeń związanych z wyjazdami integracyjnymi nie jest postawieniem tych usług do dyspozycji w rozumieniu art. 11 ust. 1 updof. Otrzymanym (nieodpłatnym) świadczeniem jest już bowiem uprawniona zakupem przez pracodawcę możliwość wykorzystania tych usług przez pracowników.”

Uwaga

Choć argumentacja podatników wydaje się w tej sprawie racjonalna, decydując się na nierozliczanie przychodu z tytułu uczestnictwa pracownika w imprezie pracowniczej, należy mieć na względzie możliwość sporu z fiskusem, a stanowisko sądu w tej sprawie, jak widać, może być nieprzewidywalne.

A zatem dopóki z przepisów nie będzie wyraźnie wynikało zwolnienie tego rodzaju świadczeń z opodatkowania, bezpieczniej jest sporządzać listy pracowników uczestniczących w wigilii i doliczać wartość, wynikającą z podzielenia kosztów imprezy przez liczbę osób w niej uczestniczących, do wynagrodzenia pracownika i od łącznej wartości odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy.

Autorem odpowiedzi jest: 

Katarzyna Borkowska, prawnik

Odpowiedź udzielona:

10 grudnia 2012 r.


Katarzyna Borkowska
AUTOR
radca prawny

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo