Od kiedy i jak liczyć nowe limity dla umów terminowych

30.11.2015AKTUALNE

Od kiedy i jak liczyć nowe limity dla umów terminowych

Data wejścia w życie zmian w umowach terminowych zbliża się nieuchronnie. Wraz z nowelizacją przybywa wątpliwości, jak w świetle nowych przepisów traktować umowy na czas określony zawierane obecnie. Podpowiadamy, od kiedy stosować nowe limity i jak je liczyć.

Dnia 22 lutego 2016 r. wejdzie wżycie nowelizacja Kodeksu pracy, która zrewolucjonizuje dotychczasowe zasady zawierania umów na czas określony. W miejsce jednego – ilościowego limitu umów terminowych – stosować się będzie łącznie dwa limity:

  • ilościowy (nie więcej niż 3 umowy na czas określony) oraz

  • czasowy (na łączny okres nieprzekraczający 33 miesięcy).

Umowa dłuższa niż 33 miesiące lub czwarta z kolei – umową bezterminową

Naruszenie któregoś z powyższych ograniczeń będzie oznaczało zawarcie umowy na czas nieokreślony odpowiednio:

  • od dnia następującego po upływie 33 miesięcy lub

  • od dnia zawarcia ponad limitowej (czwartej) umowy o pracę na czas określony.

Nowe przepisy nie przewidują żadnej regulacji łagodzącej w sposobie liczenia limitu ilościowego – będą się do niego wliczać wszystkie umowy terminowe zawierane między tymi samymi stronami stosunku pracy, bez względu na przerwy między tymi umowami.

Kilka wyjątków

Limit ilościowy oraz czasowy nie będą miały natomiast zastosowania w stosunku do umów o pracę zawartych na czas określony:

  1. w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,

  2. w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,

  3. w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,

  4. w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie

– jeżeli ich zawarcie w danym przypadku będzie służyło zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i będzie niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy.

Umowy zawierane przed zmianą przepisów a limit ilościowy

O ile powyższe regulacje nie budzą wątpliwości, dla wielu pracodawców nie jest jasne jak mają traktować umowy na czas określony zawierane obecnie, które będą trwały w dniu wejścia w życie nowych przepisów. W pewnym zakresie również i takie umowy będą objęte nowymi limitami. Jak je liczyć?

Zgodnie z przepisami przejściowych do umów o pracę na czas określony trwających w dniu wejścia w życie nowych przepisów art. 251 Kodeksu pracy (formułujący zasady limitowania umów na czas określony) będzie miał zastosowanie w nowym brzmieniu (przewidującym dwa limity). Taka umowa, w świetle nowych regulacji, będzie traktowana:

  • jako pierwsza umowa terminowa – jeśli jest pierwszą umową na czas określony zawieraną między stronami,

  • jako druga umowa – jeśli została zawarta jako druga umowa w świetle dotychczasowych przepisów.

Jeśli strony przed 22 lutego 2016 r. będą chciały zawrzeć trzecią umowę na czas określony, to z mocy prawa będzie to umowa na czas nieokreślony (nowe limity, w tym dopuszczający zawarcie nawet trzech umów terminowych między tymi samymi stronami, zaczną obowiązywać 22 lutego 2016 r. – do tego czasu stosuje się przepisy dotychczasowe).

Dnia 1 stycznia 2015 r. pracodawca zawarł z pracownikiem umowę na 3-miesięczny okres próbny. Następnie strony zawarły umowę na czas określony na pół roku (do 30 września 2015 r.), a po niej kolejną – również na pół roku (do 31 marca 2016 r.). Zarówno w świetle obecnych, jak i owych przepisów umowa zawarta od 1 października 2015 r. jest drugą umową na czas określony. Strony mogą więc (już pod rządami nowelizacji Kodeksu pracy) zawrzeć jeszcze jedną umowę na czas określony).

Limit czasowy 33 miesięcy

Jak natomiast liczyć limit czasowy, określający maksymalny łączny czas trwania umów na czas określony na 33 miesiące? W myśl przepisów przejściowych w przypadku umów zawartych przed zmianą przepisów, a obowiązujących w tym dniu, do maksymalnego okresu zatrudnienia wlicza się okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony przypadający od dnia wejścia w życie nowelizacji.

Jeśli więc w dniu wejścia w życie nowych przepisów, tj. 22 lutego 2016 r., strony będzie łączyć kolejna umowa na czas określony, to wliczeniu do limitu czasowego podlegać będzie tylko okres zatrudnienia przypadający po dniu wejścia w życie nowych przepisów, czyli liczony od 22 lutego 2016 r.; zatem 33-miesięczny limit upłynie 21 listopada 2018 r. (zakładając ciągłość trwania zatrudnienia).

Zapamiętaj

Jeśli umowa o pracę na czas określony będzie zawarta od dnia wejścia w życie nowelizacji, ale w okresie miesiąca od dnia rozwiązania drugiej umowy w rozumieniu dotychczasowych przepisów – jeżeli okres ten rozpoczął bieg przed dniem wejścia w życie zmian lub w dniu ich wejścia w życie, będzie umową bezterminową.

Jeśli natomiast w dniu wejścia w życie przepisów strony nie będą związane umową na czas określony i dopiero po nowelizacji nawiążą stosunek pracy na podstawie umowy terminowej, to w całości podlegać będzie ona nowym limitom.

Podstawa prawna: 

art. 1 pkt 1 i 2, art. 14–15 ustawy z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw.

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo