Księgowość dla spółek — co się na nią składa i ile kosztuje?

Artykuł sponsorowany
09.11.2023AKTUALNE

Księgowość dla spółek — co się na nią składa i ile kosztuje?

Księgowość to dla spółek znacznie bardziej złożony temat niż dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Zarówno z uwagi na wymagania prawne, jak i (z reguły) większe skomplikowanie prowadzonych działań, co przekłada się na stopień trudności ich prawidłowego rozliczenia. Co to oznacza w praktyce?

Księgowość dla spółek — kiedy wymagane jest prowadzenie ksiąg rachunkowych?

Podstawowym aspektem, który charakteryzuje księgowość dla spółek https://ksiegowosc-dla-spolek.pl/, jest w wielu przypadkach wymóg prowadzenia jej w pełnym zakresie. Często nie ma możliwości zastosowania uproszczonej formy rozliczenia, typowej dla jednoosobowych działalności gospodarczych, takiej jak Karta Przychodów i Rozchodów, ryczałt lub karta podatkowa.

Pierwsze kryterium, którym o tym zadecyduje, to typ spółki, a w przypadku, gdy nie obliguje on automatycznie do pełnej księgowości, trzeba rozważyć kwestię dochodów. Niezależnie od sukcesów finansowych lub ich braku, prowadzenie ksiąg rachunkowych jest obowiązkowe dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjnych, komandytowo-akcyjnych i komandytowych. 

Pozostałe spółki, na przykład spółki cywilne, również będą musiały to robić, jeśli ich przychody wyniosły co najmniej 2 000 000 euro w skali roku. Do tego czasu pełna księgowość jest dla nich fakultatywna — mogą, ale nie muszą się na nią zdecydować.

Z czym wiąże się obowiązek prowadzenia pełnej księgowości?

Obowiązek prowadzenia pełnej księgowości to przede wszystkim konieczność opracowywania szczegółowej dokumentacji księgowej, w ramach której rozliczane są wszystkie środki przepływające przez firmę. Do tego grona należą między innymi księgi główne i pomocnicze, a także dziennik. Podstawową lekturą w tym zakresie jest Ustawa o rachunkowości, która dokładnie określa zasady przygotowywania i przechowywania tego typu dokumentów.

Ponadto przedsiębiorstwo jest zobligowane do sporządzania sprawozdań finansowych i składania ich do organu rejestrowego (dokładniej mówią, przekazuje się je do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) za pośrednictwem systemu teleinformatycznego).

To jednak nie wszystko. Warto pamiętać, że pełna księgowość jest dla państwa sposobem nie tylko na łatwiejsze kontrolowanie zgodności poczynań firmy z prawem, ale też na zapewnienie większej przejrzystości i bezpieczeństwa w obrocie gospodarczym. W związku z tym dostęp do dokumentacji finansowej firm, prowadzących pełną księgowość mają zarówno Urząd Skarbowy, jak i inni przedsiębiorcy i osoby fizyczne. Jest to pomocne na przykład w procesie weryfikacji stanu finansowego przedsiębiorstwa, w które chce się zainwestować.

Pełna księgowość na własną rękę — czy to możliwe?

Prowadzenie księgowości samodzielnie przez właściciela firmy, często jedynie przy użyciu prostego programu księgowego, nie jest niczym niezwykłym w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, stosującej księgowość uproszczoną. 

Natomiast w przypadku spółek, w szczególności tych, wykorzystujących księgowość pełną, trudno to sobie wyobrazić. Zarówno z uwagi na poziom skomplikowania wymaganej dokumentacji, jak i jej ilość oraz zakres negatywnych konsekwencji, które mogą dotknąć  zarówno spółkę, jak i konkretnie osobę odpowiedzialną za jej księgowość. 

Mowa tu między innymi o karach finansowych, ale też odpowiedzialności zawodowej, a w skrajnych przypadkach nawet karnej. Wymienione aspekty sprawiają, że prawidłowe prowadzenie pełnej księgowości bez korzystania ze wsparcia ekspertów, czy to zewnętrznych, czy w ramach wewnętrznego działu księgowości, jest wręcz niemożliwe, a podejmowanie takich prób wiąże się z dużym ryzykiem.

Ile kosztuje prowadzenie księgowości dla spółek?

Dokładne koszty księgowości dla spółek mogą mocno różnić się między poszczególnymi podmiotami. Bardzo wiele zależy tu od uwarunkowań firmy, a także cennika przyjętego przez wybrane biuro rachunkowe (natomiast w przypadku wewnętrznego działu księgowości mogą mieć znaczenie na przykład typowe koszty zatrudnienia księgowych w danym mieście).

Nie bez znaczenia jest m.in. typ prowadzonej działalności, jej zasięg (w szczególności to, czy świadczy także usługi poza granicami Polski), a także miesięczna ilość zapisów. Opłaty zawsze należy omawiać indywidualnie tak, jak zakres świadczonych usług. Jeśli nie poszukuje się biura rachunkowego dla już istniejącej spółki, a dopiero planuje się ją założyć, warto zwrócić uwagę na to, czy skorzystanie z usług księgowych oznacza darmowe wsparcie w rejestracji podmiotu.

W przypadku najprostszych podmiotów miesięczne koszty obsługi mogą się zaczynać już od relatywnie niewielkich kwot, natomiast będą one z oczywistych względów większe dla dużych spółek, realizujących bardzo wiele transakcji.

Na stronie internetowej firmy Księgowość Warszawa KDS znajdziesz więcej interesujących cię informacji, a ponadto artykuły blogowe, które przybliżą ci wiele kwestii związanych nie tylko z księgowością dla spółek, ale także z prowadzeniem firmy. Już dziś skorzystaj z tej dawki wiedzy i zadbaj o swój biznes!

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo