Kiedy dostaje się zwrot podatku?

Artykuł partnera
21.12.2022ARCHIWALNY

Kiedy dostaje się zwrot podatku?

Obowiązek uregulowania podatku dochodowego od osób fizycznych spoczywa na każdej osobie osiągającej przychody, które podlegają opodatkowaniu. Co roku podatnicy ze zniecierpliwieniem oczekują zwrotu nadpłaty podatku dochodowego. Kiedy można się go spodziewać i od czego zależy termin zwrotu? 

Podatek PIT – podstawowe informacje

Do uregulowania podatku dochodowego od osób fizycznych, który określa się skrótem PIT, jest zobowiązana każda osoba osiągająca w danym roku jakiekolwiek przychody podlegające opodatkowaniu. Każdy podatnik musi złożyć odpowiednią deklarację podatkową do urzędu skarbowego. Przykładowo osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę bądź umowy cywilnoprawnej wypełniają formularz PIT-37 (wyjątek stanowią zatrudnieni poniżej 26. roku życia, którzy są objęci ulgą podatkową).

Ze względu na liczne zmiany w polskim systemie podatkowym wynikające m.in. z Nowego Polskiego Ładu oraz mnogość rodzajów druków służących do składania deklaracji podatkowych wiele osób może mieć problem z prawidłowym rozliczeniem z fiskusem. Informacje dotyczące terminów składania deklaracji oraz obowiązujących ulg można znaleźć na oficjalnej stronie Ministerstwa Finansów. Tam internauci złożą także e-Deklarację PIT. Więcej o e-Deklaracjach podatnicy mogą dowiedzieć się z takich serwisów jak np. https://www.pit.pl/e-deklaracje/, gdzie publikowane są bieżące informacje i porady dotyczące PIT-u.

Czym jest nadpłata podatku PIT?

W przypadku, gdy osoba fizyczna zapłaci urzędowi skarbowemu więcej, niż wynosi jej rzeczywiste zobowiązanie, powstaje nadpłata. Nadpłatą podatku określa się również sytuację, kiedy podatnik rozliczy się z podatku nienależnego fiskusowi. Może to mieć miejsce np. w sytuacji, gdy zaliczka zostanie pobrana od pracownika w wieku do 26. roku życia, który jest objęty ulgą podatkową.

Wówczas należy się mu zwrot nadpłaty podatku – środki finansowe zostaną przesłane na wskazane przez podatnika konto bankowe. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy dana osoba fizyczna zalega z opłatami należnymi urzędowi skarbowemu. W takim przypadku kwota zwrotu zostaje pomniejszona o wysokość zaległych zobowiązań.

Zwrot podatku – kiedy się go spodziewać?

Wiele osób wyczekuje zwrotu podatku PIT. W związku z tym podatnicy chcą wiedzieć, kiedy dokładnie pieniądze wpłyną na ich konta bankowe. Jak wynika z informacji opublikowanych przez serwis Ministerstwa Finansów to, jak długo dana osoba będzie czekać na zwrot nadpłaty, zależy od wybranej formy złożenia zeznania.

W przypadku klasycznych druków PIT, czyli dokumentu papierowego czas oczekiwania na zwrot podatku wynosi do 3 miesięcy od terminu złożenia zeznania podatkowego. Osoby decydujące się na tradycyjną formę deklaracji PIT wysyłaną za pośrednictwem poczty często muszą liczyć się z oczekiwaniem w długich kolejkach w placówkach pocztowych.

Ponadto Prawo pocztowe wymaga, aby polecona przesyłka pocztowa z deklaracją PIT została nadana za pośrednictwem Poczty Polskiej maksymalnie ostatniego dnia okresu przeznaczonego na wywiązanie się z tego obowiązku podatkowego. W sytuacji, gdy podatnik wysyła druk PIT, korzystając z usług komercyjnych przedsiębiorstw świadczących usługi kurierskie, musi wziąć pod uwagę termin dostarczenia przesyłki. Wówczas nie ma znaczenia data nadania listu z PIT-em, a więc opóźnienie wykonania usługi wykraczające poza wyznaczony termin składania deklaracji będzie wiązało się z niedopełnieniem obowiązku.

Z kolei osoby, które zdecydowały się wykorzystać w tym celu dokument elektroniczny, złożony za pośrednictwem portali e-Deklaracja bądź Twój e-PIT mogą spodziewać się szybszego zwrotu nadpłaty. W takiej sytuacji termin oczekiwania wynosi do 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego. Najkrócej na zwrot nadpłaty podatku PIT czekają posiadacze Karty Dużej Rodziny – czas oczekiwania wynosi maksymalnie 30 dni.

Rozliczenie PIT przez internet – sposób na szybszy zwrot podatku

Skorzystanie z elektronicznej metody rozliczenia się z urzędem skarbowym wiąże się z szybszym niż w przypadku papierowych druków PIT zwrotem nadpłaty podatku dochodowego. Obecnie w dobie cyfryzacji społeczeństwa są one preferowaną metodą rozliczeń. Co więcej, osobom wypełniającym formularz PIT online, m.in. w przypadku druku PIT-37, zapewnia się automatyczne zwroty nadpłaty podatku w ciągu 5 dni (w sytuacji, gdy jej wartość nie przekracza 5000 zł).

Sporządzenie e-Deklaracji za pomocą programu Ministerstwa Finansów na stronie e-deklaracje.gov.pl, za pośrednictwem usługi Twój e-PIT w serwisie podatki.gov.pl (PIT-28, PIT-36, PIT-37 i PIT-38) lub przy użyciu innych dostępnych programów do rozliczania PIT-u znacznie ułatwia cały proces wyboru i wypełnienia odpowiedniego druku. Do uzupełnienia formularza podatnikowi niezbędne są informacje na temat wysokości uzyskanych w danym roku przychodów oraz wszelkich przysługujących mu ulg i odliczeń.

Co więcej, programy do wypełniania deklaracji podatkowych online umożliwiają pobranie danych przesyłanych przez pracodawcę podatnika. Dzięki temu nie musi on samodzielnie przenosić informacji zawartych w formularzu PIT-11. Podatnik uzupełniający deklarację online ma również możliwość szybkiego wskazania organizacji, na rzecz której chce przeznaczyć 1,5% swojego podatku.

PIT – ulgi i odliczenia

Wśród obecnie obowiązujących ulg, oprócz tzw. zerowego PIT-u dla młodych, można wymienić szereg tych odliczanych od dochodu bądź podatku np. ulgę rehabilitacyjną odliczaną przez osoby z niepełnosprawnościami lub podatników utrzymujących osoby z niepełnosprawnościami. Dotyczy ona osób wypełniających PIT-28, 36 oraz 37.

W polskim systemie podatkowym funkcjonuje również ulga internetowa w wysokości 760 zł. Z ulgi można skorzystać jedynie przez okres 2 następujących po sobie lat. Innymi typami ulg są także ulga prorodzinna, ulga dla krwiodawców czy ulga na nowe technologie.

Ponadto niektórym seniorom (kobietom powyżej 60. roku życia i mężczyznom powyżej 65. roku życia) przysługuje ulga dla pracujących seniorów. Korzystanie z niej jest możliwe jedynie w przypadku rezygnacji ze świadczeń emerytalnych.

Autorem odpowiedzi jest: 

Artykuł partnera

Słowa kluczowe:
zwrot podatku

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo