Czy należy Ci się zwrot podatku z Niemiec? Sprawdź to!

Artykuł partnera
16.11.2022ARCHIWALNY

Czy należy Ci się zwrot podatku z Niemiec? Sprawdź to!

Republika Federalna Niemiec pozostaje już od dawna jednym z najchętniej wybieranym przez Polaków kierunkiem emigracji zarobkowej. Oznacza to też, że coraz większa liczba obywateli naszego kraju ma obowiązek opłacania podatku za zachodnią granicą. Niemcy cieszą się co prawda sławą kraju o wysokich poborach podatkowych. Należy jednak pamiętać, że w parze z dużymi opłatami fiskalnymi często idzie również stosunkowo wysoki zwrot podatku z Niemiec, z pewnością dużo większy niż propozycja polskiego urzędu skarbowego. Co wpływa na wysokość zwrotu? Z jakich ulg mogą skorzystać pracujący za Odrą Polacy? Czy każda osoba zatrudniona tam ma prawo do otrzymania zwrotu? Sprawdź w naszym poradniku.

Zwrot podatku z Niemiec – warunki

Podstawowym warunkiem, który należy spełnić, by móc otrzymać zwrot podatku z Niemiec, jest odprowadzanie tam opłat skarbowych. Rozliczenie się w niemieckim urzędzie skarbowym – niem. Finanzamt – jest obowiązkowe dla większości pracowników zatrudnionych w niemieckich firmach. Powinny zrobić to także osoby, które w Niemczech prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Do przeprowadzania rozliczenia podatkowego w Niemczech konieczne jest złożenie kompletu dokumentów. Co dokładnie znajduje się na liście niezbędnych do rozliczenia dokumentów?

  • Niemiecka karta podatkowa (niem. Lohnsteuerbescheinigung) – znajdują się w niej informacje o uzyskanym w minionym roku podatkowym dochodzi, a wydawana jest przez pracodawcę. Jeśli ktoś nie może przedstawić w urzędzie karty podatkowej, może zastąpić ją miesięcznym odcinkiem z wypłaty za ostatni przepracowany w roku podatkowym miesiąc;

  • Kopia dokumentu tożsamości – dowodu osobistego lub paszportu;

  • Zaświadczenie UE/EOG – zawiera ono informacje o dochodach pozyskanych w innych krajach, w przypadku Polaków wydawane jest przez polską skarbówkę.

Ponadto w Finanzamcie konieczne jest także przedstawienie wypełnionych formularzy podatkowych dostarczonych przez urząd. Ich celem jest potwierdzenie, że podatnik posiada stałe zobowiązania związane z zatrudnieniem na terenie innego państwa. Dotyczy to m.in. kosztów najmu mieszkania, opłacania rachunków za media czy kwot ponoszonych z uwagi na dojazd do pracy. Udowodnienie tych kosztów sprawia, że podatnik ma prawo odliczyć od podatku część dochodów.

Kto jest zobowiązany do rozliczenia z Finanzamtem?

Każda osoba, która miała legalne zatrudnienie w Niemczech, ma prawo do uzyskania zwrotu podatku, jeśli rozliczyła się z podatku dochodowego z Finanzamtem. W trakcie świadczenia pracy z wynagrodzenia odprowadzane są zaliczki na podatek dochodowy. Jeśli całościowa kwota jest niższa, niż początkowo zakładał urząd, podatnik zobowiązany będzie do dopłaty nieuregulowanego podatku – sytuacje takie są jednak rzadkie. Dużo częściej zdarza się zwrot podatku z Niemiec, możliwy, kiedy analogiczne składki są wyższe niż kwota należnego za ten rok podatku.

Jak widać, opłacanie podatku niesie ze sobą wymierne korzyści. Warto mieć jednak na uwadze, że jego uiszczanie jest koniecznością, a uchylanie się od niego może mieć negatywne konsekwencje. Kto ma obowiązek odprowadzania podatku w Niemczech?

  • Osoby zatrudnione u więcej niż jednego pracodawcy;

  • osoby pobierające emeryturę wyższą niż kwota w ustawie (dotyczy to pierwszego rozliczenia);

  • osoby, którym przyznano świadczenie socjalne przy jednoczesnym posiadaniu statusu osoby bezrobotnej;

  • osoby uzyskujące dochód nieopodatkowany wyższy niż roczna kwota wolna od podatku;

  • osoby należące do trzeciej klasy podatkowej;

  • przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową firmę oraz inne formy działalności gospodarczej.

Warto pamiętać, że w niemieckim systemie podatkowym możliwe jest rozliczenie do czterech lat wstecz. Jednak jeśli ktoś będzie miał opóźnienie w złożeniu deklaracji, problematyczne okaże się założenie działalności gospodarczej.

Jakie ulgi podatkowe dotyczą Polaków w Niemczech?

Jak już zostało wspomniane, Polacy zatrudnieni w Niemczech, którzy odprowadzają tam podatek, mają możliwość skorzystania z tych samych ulg podatkowych, co niemieccy obywatele. Oznacza to, że dochód podlegający opodatkowaniu można zmniejszyć o część wydatków poniesionych w trakcie roku. Należą do nich szczególnie koszty, jakie pracownik poniósł w związku z pracą – od dojazdów do niej, przez szkolenia zawodowe aż po koszty związane z rekrutacją na nowe stanowisko. Do dochodu nie wlicza się też opłat poniesionych na ubezpieczenia zdrowotne czy społeczne. Wśród Polaków szczególnie dużą popularnością cieszą się:

  • ulga na dzieci – przysługuje rodzicom zarejestrowanym w klasie podatkowej 1-4, przyznawana w przypadku sprawowania opieki nad dziećmi przed ukończeniem 18. roku życia (lub 25., o ile kontynuuje ono naukę);

  • ulga z tytułu prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego – jeśli osoba zatrudniona w Niemczech utrzymuje gospodarstwo w Polsce i jest ono wciąż centrum jej życia rodzinnego, to wszystkie poniesione opłaty mogą zostać odjęte od dochodu;

  • ulga z tytułu darowizny – w tym przypadku odlicza się jedynie te kwoty, które zostały przekazane najbliższej rodzinie.

Autorem odpowiedzi jest: 

Artykuł partnera

Słowa kluczowe:
zwrot podatku

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo