Jeździsz służbowym autem? To musisz wiedzieć o OC

Artykuł partnera
30.11.2022AKTUALNE

Jeździsz służbowym autem? To musisz wiedzieć o OC

Wiele osób jeździ samochodami służbowymi. Najczęściej podczas jazdy ma się spokojną głowę, ale gdy wydarzy się jakieś niespodziewane zdarzenie, to niestety nachodzą pewne wątpliwości. Czy pracownik odpowiada za szkodę powstałą w służbowym samochodzie? W jakiej sytuacji ubezpieczyciel może odmówić odszkodowania? To wszystko trzeba wiedzieć.

Co w razie stłuczki?

Każdy z nas wie, że polisa OC samochodu jest obowiązkowa. Każdy samochód osobowy musi mieć wykupioną polisę. Jeśli dojdzie do kolizji, w której ucierpią trzecie osoby, to pracownik nie będzie ponosił żadnych finansowych konsekwencji tego, co się stało.

Odszkodowanie jest wypłacane z polisy obowiązkowej, która została wykupiona. Gdy osoba kierująca samochodem spowoduje wypadek, czy też kolizję, to szkoda może zostać zlikwidowana z ubezpieczenia AC, gdy takowe zostało wykupione. A co w sytuacji, gdy pojazd nie ma wykupionego ubezpieczenia AC? Niestety przepisy kodeksu pracy są dla pracowników bezlitosne. Czasami kosztami likwidacji szkody obarczony może zostać pracownik, ale na szczęście tylko do wysokości trzykrotności swojego wynagrodzenia. Każda sytuacja jest tak naprawdę rozpatrzona indywidualnie.

Odszkodowanie z polisy OC sprawcy

Na pewno są sytuacje, w których kierowca samochodu służbowego jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania poszkodowanego z polisy OC sprawcy. W pewnego rodzaju przypadkach wystąpić może jednak z regresem do właściciela pojazdu w celu odzyskania tychże środków. Kiedy takie sytuacje mają miejsce? Są to następujące sytuacje:

  • Ucieczka z miejsca zdarzenia,

  • Wejście w posiadanie samochodu, popełniając przestępstwo,

  • Brak uprawnień do kierowania samochodem,

  • Prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu, czy też innych środków odurzających.

Gdy wypadek zdarzył się, w którejś z powyższych sytuacji, to stłuczka może naprawdę bardzo dużo kosztować. Ubezpieczyciel się zwróci od razu z regresem do firmy. Z kolei firma będzie się z pewnością domagała od swojego pracownika rekompensaty. Nie są to sytuacje zbyt przyjemne, ale niestety się zdarzają.

Czasami także nie takie logiczne jest wypłacenie z odszkodowania z polisy AC za szkody, które wyrządził pracownik, prowadząc samochód służbowy. Kiedy do takiej sytuacji może dojść? Najczęściej wtedy, gdy pojazd nie miał aktualnych technicznych badań. Taka sytuacja ma także miejsce, gdy kierujący się znajdował pod wpływem alkoholu, czy też odurzających środków. Nie sposób nie wspomnieć także o sytuacji, w której prowadzący doprowadził celowo do uszkodzenia samochodu.

Zostały wymienione sytuacje, które się rzeczywiście zdarzają. Jednocześnie pamiętajmy jednak, że najczęściej z uzyskaniem odszkodowania z firmy ubezpieczeniowej nie ma najmniejszych problemów. Wiadomo, że są pewne zasady, których kierowcy i posiadacze ubezpieczeń muszą przestrzegać. W innym wypadku byłoby sporo problemów i niejasności. Wszystko musi być takie, jak należy. Nie ma innej możliwości. Zasady są po to, aby się do nich stosować.

Autorem odpowiedzi jest: 

Artykuł partnera

Słowa kluczowe:
samochód służbowy

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo