zatrudnianie niepełnoletnich

Uwaga na zatrudnianie niepełnoletnich – dokumentacja i wynagrodzenie

Zdarzają się sytuacje, w których przepisy o bezwzględnym zakazie zatrudniania dzieci poniżej 15. roku życia zostają naruszone. Pracodawca zatrudnia dziecko, czy to świadomie, czy to poprzez wprowadzenie go w błąd co do wieku dziecka. Powstaje zatem pytanie, co zrobić w takiej sytuacji, a w szczególności, czy umowa o pracę zawarta z takim młodocianym jest nieważna. A jeśli tak to, czy można pozbawić go wszystkich świadczeń należnych z tytułu wykonania nieważnej umowy – przede wszystkim wynagrodzenia?

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • Czy dziecko może podejmować decyzje co do swojego zatrudnienia samodzielnie
  • Jakie dokumenty musi dołączyć pracodawca, gdy występuje do inspektora pracy o zezwolenie na zatrudnienie osoby nieletniej
  • Jakie dane muszą się znaleźć w zezwoleniu inspektora pracy
  • Czy pracodawca może najpierw złamać przepisów o zatrudnieniu młodocianych, a później powołując się na przepisy Kodeksu pracy, kwestionować uprawnienia takiego pracownika wynikające ze stosunku pracy

Co do zasady zatrudnienie młodocianych pracowników w wieku poniżej 15 lat jest niedopuszczalne. Specyfika działalności niektórych pracodawców wymaga zatrudnienia dzieci – dotyczy to na przykład agencji reklamowych czy artystycznych. Istnieją przepisy, które umożliwiają zatrudnienie tak młodych pracowników zgodnie z prawem, chociaż pracodawca musi wcześniej pokonać kilka biurokratycznych przeszkód.

Na wstępie zaznaczmy, że odstępstwa od bezwzględnego zakazu zatrudniania osób w wieku poniżej 15 lat dotyczą wyłącznie pracodawców będących podmiotami prowadzącymi działalność kulturalną, artystyczną, sportową lub reklamową.

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo