przedłużenie terminu

To już pewne rozporządzenie z 07.01.2022 r. w sprawie zaliczek znajdzie się w ustawie

To już pewne: rozporządzenie z 07.01.2022 r. w sprawie zaliczek znajdzie się w ustawie

Zamieszania po wprowadzeniu Polskiego Ładu nie ma końca i wygląda na to, że szykują się kolejne zmiany. Tym razem Ministerstwo Finansów poinformowało o projekcie nowelizacji ustawy o PIT. W noweli mają się znaleźć postanowienia rozporządzenia ministra finansów z 7 stycznia 2022 r. w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania zaliczek na podatek dochodowy. We wtorek projekt został przyjęty przez Radę Ministrów.

Jak wiadomo od 8 stycznia 2022 r. obowiązuje rozporządzenie ministra finansów z 7 stycznia 2022 r. w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w 2022 r.

Zgodnie z tym rozporządzeniem wysokość zaliczek, u pracowników czy zleceniobiorców osiągających miesięczny przychód do 12.800 zł brutto, powinna być pobierana w wysokości nie wyższej niż kwota zaliczki obliczanej na zasadach obowiązujących 31 grudnia 2021 r.

Stąd, jeżeli pracownik za styczeń otrzymał niższe wynagrodzenie, to pracodawca powinien niezwłocznie mu wypłacić wyrównanie.

W związku z problemami w naliczaniu wynagrodzeń i nieprzychylnymi opiniami wyrażanymi przez ekspertów resort finansów zadecydował o przeniesieniu postanowień zawartych w rozporządzeniu z 7 stycznia 2022 r. do ustawy o PIT.

Taki stan rzeczy zapewni ochronę dla pracowników i jak wyraził się resort finansów będzie odpowiedzią na rozbieżne głosy dotyczące powinności stosowania rozporządzenia.

Teraz czekamy na uchwalenie ustawy i ogłoszenie jej w Dzienniku Ustaw. Będziemy na bieżąco informować o dalszych losach.

Póki co na mamy zapewnienie Ministra Finansów, że resort intensywnie pracuje nad rozszerzeniem Polskiego Ładu o nowe rozwiązania. Preferencją dla klasy średniej objęci zostaną kolejni podatnicy, m.in.: emeryci i renciści, osoby na umowach zlecenia.

Źródło: 

  • projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo