firma

Sygnalista w firmie – kim jest i kiedy będzie chroniony

W ostatnim czasie w publikacjach prasowych i internetowych, w szczególności koncentrujących się na tematyce HR-owej, przewija się wiele informacji, w których pojawia się termin „sygnalista”. Przyczyną jest bliskie (planowane na grudzień 2021 r.) wdrożenie do polskich przepisów postanowień unijnej dyrektywy w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Kim jest sygnalista i kiedy będzie chroniony?

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • Kiedy nowych przepisy dotyczące ochrony sygnalistów mają wejść w życie
  • Którzy pracodawcy będą zobowiązani do stosowania nowych przepisów i od kiedy
  • Kim są sygnaliści i jakie będą podstawowe obowiązki związane z ich ochroną
  • Dlaczego rola sygnalistów może być ważna dla pracodawców
  • Czy każda z osób zgłaszających naruszenie będzie miała status sygnalisty
  • Jaka relacja prawna pomiędzy firmą a osobą zgłaszającą będzie uzasadniała objęcie ochroną dotyczącą sygnalistów
  • Jakie domniemania związane z ochroną sygnalistów zostaną wprowadzone
  • Co to oznacza, że sygnalista powinien pozostawać w dobrej wierze

Na Portalu Kadrowym rozpoczynamy cykl artykułów, które mają na celu przedstawić tematykę związaną z ochroną sygnalistów i ułatwić pracodawcom przygotowanie się do nadchodzących obowiązków. 

Nowe przepisy o sygnalistach – kiedy zaczną obowiązywać i których pracodawców dotyczą

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2019/1937 w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (dalej: dyrektywa) została przyjęta 23 października 2019 r. i zgodnie z jej postanowieniami powinna być implementowana (wprowadzona) do  porządku prawnego państw członkowskich do 17 grudnia 2021 r. Obecnie w Polsce trwają prace legislacyjne mające na celu przyjęcie zasad wynikających z Dyrektywy w formie nowej ustawy.

Choć nie jest jeszcze znany jej projekt, to jednak już teraz, opierając się na przepisach Dyrektywy, można dość precyzyjnie prognozować, jakie nowe obowiązki zostaną nałożone na pracodawców w związku z nowym aktem prawnym. Od 17 grudnia 2021 r. muszą się z nimi liczyć wszyscy pracodawcy prywatni zatrudniający więcej niż 249 pracowników, a także wszyscy pracodawcy z sektora publicznego. Od grudnia 2023 r. obowiązki obejmą także pracodawców sektora prywatnego zatrudniających co najmniej 50 pracowników.

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo