Zmiany w prawie pracy w 2023 roku – odpowiedzi na najważniejsze pytania

Artykuł partnera
17.04.2023ARCHIWALNY

Zmiany w prawie pracy w 2023 roku – odpowiedzi na najważniejsze pytania

Praca zdalna, dodatkowe dni urlopu czy kontrola trzeźwości to tylko kilka z szeregu zmian w Kodeksie pracy, które wchodzą w życie w tym roku. Na pytania o zakres nowelizacji, nowe obowiązki dla pracodawców oraz narzędzia ułatwiające dostosowanie się do zmian prawnych opowiada ekspertka – Katarzyna Bibrzycka-Curzydło, Konsultantka systemów ERP ds. kadrowo-płacowych w Comarch.

Zmiany, które wchodzą w życie w 2023 roku, można określić rewolucją czy raczej ewolucją prawa pracy?

Nowelizacja ma charakter ewolucyjny. Od dłuższego czasu obserwujemy zmianę podejścia do pracy w biurze czy choćby do zachowania równowagi między życiem prywatnym i zawodowym, zwłaszcza wśród pracowników z generacji Z, czyli urodzonych po 1995 roku. Praca zdalna pojawiła się w większości przedsiębiorstw na szerszą skalę już na początku pandemii w 2020 roku, i została z nami do dzisiaj. Z kolei nowe rodzaje urlopów, również wprowadzane przez nowelizację, to podążanie za trendem dbania o tzw. work-life-balance. Żadna ze zmian, które omówimy szerzej za chwilę, nie jest więc rewolucją na miarę choćby zeszłorocznego Polskiego Ładu i modyfikacji sposobu naliczania wynagrodzeń.

Jakich najważniejszych obszarów dotyczy nowelizacja?

Przede wszystkim pracy zdalnej – tego, czy ona nam się należy i w jakim wymiarze, a także jak wygląda kwestia pokrycia kosztów ponoszonych przez pracownika korzystającego z home office (które inaczej ponosiłby pracodawca). Pracodawca będzie mógł też sprawdzić trzeźwość pracownika korzystającego z pracy zdalnej. Kolejne zmiany, które nas czekają, dotyczą urlopów pracowniczych – zwolnienia od pracy z tytułu siły wyższej w wymiarze 2 dni lub 16 godzin, urlop opiekuńczy w wymiarze 5 dni, zmiany dotyczące urlopów związanych z rodzicielstwem, tj. urlop rodzicielski w wymiarze 9 tygodni dla drugiego rodzica, czy np. przerwy w pracy, gdy jej dobowy wymiar przekracza 9 godzin.

Skupmy się najpierw na pracy zdalnej. Do tej pory regulowały ją prawa tymczasowe, wprowadzone w pandemii Covid-19. Co zakładały te przepisy?

Zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 2095, z późn. zm.) – pracodawca mógł polecić pracownikowi wykonywanie przez określony czas pracy określonej w umowie o pracę poza miejscem jej stałego wykonywania.

Jak sytuacja zmieni się teraz?

Nowe przepisy definiują pracę zdalną jako pracę, która może być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika. Można zatem powiedzieć, że praca zdalna może obowiązywać zarówno w pełnym wymiarze czasu pracy, jak i w formie popularnej w wielu firmach pracy hybrydowej (np. 2 dni z biura, 3 dni zdalnie) lub w formie okazjonalnej. Z tej ostatniej pracownik będzie mógł skorzystać w wymiarze 24 dni w skali roku i tu pracodawca nie będzie miał obowiązku zwracania mu kosztów związanych z energią elektryczną czy Internetem.

Kto może wnioskować o możliwość pracy zdalnej i czy pracodawca może jej pracownikowi odmówić?

Pracodawca powinien uwzględnić wniosek o pracę zdalną od pracownika, jeśli należy on do jednej z wymienionych grup: pracownice w ciąży, pracownicy wychowujący dziecko/dzieci poniżej 4. roku życia, a także pracownicy sprawujący opiekę nad innym członkiem najbliższej rodziny czy inną osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym, posiadającą orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Odmowa uwzględnienia takiego wniosku jest dopuszczalna, ale tylko w dwóch przypadkach. Po pierwsze, gdy zdalne wykonywanie obowiązków nie jest możliwe w ramach danej organizacji pracy. Po drugie, gdy nie pozwala na to rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. O przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku pracodawca powinien poinformować pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie 7 dni roboczych od dnia złożenia wniosku.

Co z zapewnieniem narzędzi do świadczenia pracy zdalnej i ponoszonymi w związku z nią kosztami?

W przypadku pracy zdalnej stałej lub hybrydowej pracodawca będzie miał obowiązek częściowego zwrotu kosztów ponoszonych przez pracownika korzystającego z home office, niemniej w ustawie nie ma konkretnego wzoru służącego do wyliczenia wartości takiego zwrotu. W przypadku pracy zdalnej okazjonalnej pracodawca nie będzie miał obowiązku zwracania pracownikowi wcześniej wspomnianych kosztów.

W tym roku w Kodeksie pracy pojawił się też zapis dotyczący kontroli trzeźwości pracowników. Jakie możliwości zyskuje w tym zakresie pracodawca?

Pracodawca będzie mógł przeprowadzić kontrolę trzeźwości oraz kontrolę na obecność środków działających podobnie do alkoholu. Nietrzeźwość pracownika można sprawdzić w razie uzasadnionego podejrzenia, że stawił się do pracy pod wpływem alkoholu, pił alkohol w trakcie pracy lub jest pod wpływem substancji psychoaktywnych (narkotyków) – w ostatnim przypadku kontrolę przeprowadza policja. Wobec niektórych pracowników pracodawca będzie mógł przeprowadzić samodzielną, prewencyjną kontrolę trzeźwości, nawet gdy pracownik nie wykazuje oznak bycia pod wpływem alkoholu czy narkotyków – taki rodzaj kontroli jest zależny od ustaleń wewnątrzzakładowych.

To zmiany, które już obowiązują. Tymczasem czekamy jeszcze na wejście w życie przepisów związanych z dostosowaniem Kodeksu pracy do wymogów unijnych związanych z dyrektywą o przejrzystości pracy oraz zachowania work-life balance. Co to oznacza w kontekście dni wolnych?

Oznacza to zwiększenie ich liczby w skali roku. Pracownik będzie mógł skorzystać m.in. ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej – to dwa dodatkowe dni (lub 16 godzin) – oraz z dodatkowego urlopu opiekuńczego w wymiarze 5 dni. Warto zaznaczyć, że zwolnienie z powodu siły wyższej będzie płatne, jednak tylko w wysokości połowy wynagrodzenia, a za czas urlopu opiekuńczego pracownik nie otrzyma wynagrodzenia. Zmiany obejmą także urlopy rodzicielskie – wprowadzono bowiem 9 tygodni urlopu rodzicielskiego dla drugiego rodzica. Zmiany te wejdą w życie 26 kwietnia.

Rodzice, poza dodatkowym urlopem, zyskają jeszcze inne, bardzo istotne uprawnienia. Na czym one polegają?

Tak jak już wspominałam, mają oni preferencyjne warunki do korzystania z pracy zdalnej. Nie będzie można prowadzić działań dążących do zwolnienia pracowników w okresie ciąży czy urlopu macierzyńskiego. Pracodawca nie będzie mógł również zlecać pracy w godzinach nadliczbowych czy porze nocnej pracownikom mającym dzieci do 8 roku życia. Dodatkowo takich pracowników nie będzie można zatrudniać w systemie przerywanego czasu pracy ani delegować poza stałe, określone w umowie miejsce pracy.

Kolejna ważna zmiana wynikająca z przepisów unijnych dotyczy zawierania umów o pracę na okres próbny. Co z niej wynika?

Umowy te nadal co do zasady będą zawierane na 3 miesiące. Przewiduje się jednak wyjątek od 3-miesięcznego okresu umowy na okres próbny polegający na tym, że strony będą mogły uzgodnić przedłużenie umowy na okres próbny o czas urlopu, a także innej, usprawiedliwionej nieobecności pracownika, jeżeli takowe wystąpią. Ponadto umowa o pracę na okres próbny będzie zawierana na okres nieprzekraczający:

  • 1 miesiąca – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy,

  • 2 miesięcy – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 6 miesięcy i krótszy niż 12 miesięcy.

Nowelizacja prawa pracy to duże wyzwanie dla pracodawców. Czy systemy Comarch są gotowe na te zmiany w Kodeksie pracy? Jak nasze rozwiązania wspierają pracodawców w stosowaniu nowych przepisów?

Zmiany związane z pracą zdalną zostały wprowadzone w marcowych wersjach naszych systemów wspierających obsługę płacowo-kadrową, czyli Comarch ERP Optima i Comarch HRM. Jeśli chodzi o nadchodzące zmiany w zakresie urlopów, jesteśmy w pełni przygotowani – trzymamy rękę na pulsie i czekamy z udostępnieniem zmian w Comarch ERP Optima na finalne wejście w życie tych przepisów. Zmiany w aplikacji Comarch HRM zostały zaplanowane do udostępnienia w najbliższej wersji aplikacji.

Dowiedz się więcej o programach kadrowych: https://www.comarch.pl/erp/kadry-i-place/.

Autorem odpowiedzi jest: 

Artykuł partnera

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo