Rozliczenie niemieckiego podatku: krok po kroku dla pracujących w Niemczech

Artykuł sponsorowany
03.01.2024AKTUALNE

Rozliczenie niemieckiego podatku: krok po kroku dla pracujących w Niemczech

Osoby emigrujące do Niemiec w celach zarobkowych muszą pamiętać o obowiązku rozliczenia się z Finanzamtem, czyli tamtejszym urzędem skarbowym. Mimo że jest to formalność dobrze znana również z gruntu polskiego, analogiczna procedura za zachodnią granicą przebiega w pewnych szczegółach nieco inaczej. Sprawdź, co warto wiedzieć, aby załatwić rozliczenie podatku z Niemiec w dwóch krokach i bez niepożądanych problemów!

Jak wygląda rozliczenie podatku z Niemiec? Kluczowe zasady

Jedną z podstawowych różnic między polskim a niemieckim systemem fiskalnym są terminy składania deklaracji podatkowych. U naszych zachodnich sąsiadów ostateczną datą, do której można dopełnić tej formalności, jest 31. lipca roku następującego po danym roku kalendarzowym, przy czym podatnicy mogą dokonać rozliczenia z niemieckim fiskusem nawet do czterech lat wstecz.

Osoby, które są zobowiązane do rozliczenia podatku z Niemiec, to:

  • właściciele Gewerbe, czyli jednoosobowych działalności gospodarczych;

  • pracownicy, którzy w ciągu roku byli zatrudnieni u kilku pracodawców;

  • pracownicy pobierający jednocześnie świadczenia socjalne;

  • podatnicy z II, III, V lub VI niemieckiej klasy podatkowej.

Istotną zmianą w stosunku do polskiego systemu podatkowego okazuje się fakt, że w Niemczech funkcjonuje aż sześć klas podatkowych. To, do której zostanie przydzielony konkretny podatnik, uzależnione jest natomiast od wysokości osiąganych przez niego dochodów, a także indywidualnej sytuacji życiowej. Osoby pracujące na terenie Niemiec trafiają automatycznie do klasy pierwszej – w przypadku, gdy są singlami – lub klasy czwartej – jeśli znajdują się w związku małżeńskim. Z kolei rodzice, którzy wychowują samodzielnie dzieci, mają prawo wnioskować o przeniesienie do drugiej klasy podatkowej i – co za tym idzie – ubiegać się o ulgę na dzieci oraz wyższą kwotę wolną od podatku. Natomiast małżeństwa, w których jeden małżonek zarabia wyraźnie więcej niż drugi, mają szansę przenieść się do klasy trzeciej (dotyczy osoby o niższym dochodzie) lub piątej (dla osób, których dochód znacząco przekracza zarobki małżonka). Szósta klasa podatkowa w Niemczech zarezerwowana jest dla podatników, którzy mają co najmniej dwa źródła dochodu.

Rozliczenie podatku z Niemiec w dwóch krokach

Do rozliczenia podatku z Niemiec potrzebny jest komplet wymaganych dokumentów, w tym:

  • deklaracja podatkowa;

  • zaświadczenie od pracodawcy o wysokości osiągniętego dochodu;

  • inne dokumenty potwierdzające prawo do skorzystania z dostępnych ulg podatkowych oraz będące dowodem na poniesione koszty możliwe do odliczenia od dochodu.

Aby dokonać szybkiego rozliczenia podatku z Niemiec w dwóch krokach, warto skorzystać z procedury on-line. Wówczas wystarczy jedynie:

  1. sporządzić stosowny formularz, uzupełniając w nim podstawowe dane, takie jak adres firmy, informacja o stanie cywilnym czy ewentualnym potomstwie;

  2. dołączyć wymagane dokumenty – kluczowym z nich jest niem. elektronische Lohnsteuerbescheinigung (tzw. niemiecki PIT), w którym znajduje się wykaz rocznych dochodów z Niemiec.

Prawidłowo wypełniona, kompletna i złożona w obowiązującym terminie deklaracja podatkowa to gwarancja sprawnego rozliczenia podatku z Niemiec i szybkiego uzyskania należnego zwrotu podatku. Aby zyskać pewność, że cała procedura przebiegnie bez problemów, warto zasięgnąć wsparcia doświadczonych specjalistów – pomoc ekspertów wyeliminuje ryzyko pomyłek i konieczność dokonywania czasochłonnych korekt.

Autorem odpowiedzi jest: 

Artykuł sponsorowany

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo