Reskilling: Otwórz nowe możliwości i zmień swoją karierę

Artykuł partnera
01.06.2023AKTUALNE

Reskilling: Otwórz nowe możliwości i zmień swoją karierę

Reskilling to proces, z którego coraz częściej korzystają pracodawcy starający się wykorzystać maksimum potencjału zatrudnianych pracowników. Termin ten odnosi się bowiem do możliwości zdobycia nowych kompetencji, a co za tym idzie zmiany stanowiska, co wynika ze zmieniających się potrzeb firmy. Jak reskilling pozwala wkroczyć na nowe ścieżki kariery zawodowej? Od czego zależy sukces przebranżowienia? Odpowiadamy.

Odkryj nowe obszary zawodowe: Jak reskilling otwiera drzwi do różnorodnych ścieżek kariery

Osoby zastanawiające się na tym, co to jest reskilling powinny wiedzieć, że termin ten odnosi się do możliwości zdobycia nowych kompetencji, które mogą być niezbędne w rzeczywistości transformacji cyfrowej. W efekcie możliwa jest zmiana zawodu, a przebranżowienie jest istotne nie tylko dla pracownika, który otwiera się na nowe możliwości, ale również pracodawcy, który może przenieść go na inne stanowisko. Dzięki temu można nie tylko ograniczyć koszty prowadzenia rekrutacji zewnętrznych, ale rozwiązać również problemy ze znalezieniem odpowiednich specjalistów, które są szczególnie widoczne w branży IT. W związku z tym przedsiębiorcy powinni mieć świadomość, że reskilling stanowi dla nich możliwość dopasowania posiadanych zasobów ludzkich do dynamicznie zmieniających się potrzeb firmy. Co więcej, jest również wyrazem dbałości o pracowników, którzy zyskując nowe możliwości rozwoju z pewnością będą czuli się docenieni przez pracodawcę, a ich wartość na rynku pracy wzrośnie.

Zdobądź niezbędne umiejętności: Kluczowe kroki do udanej transformacji zawodowej

Od czego zależy skuteczność transformacji zawodowej zatrudnianych pracowników? Istotne jest oczywiście zdobycie niezbędnych umiejętności, które pozwolą odnaleźć się w nowej rzeczywistości zawodowej. Należy jednak wiedzieć, że cały proces transformacji obejmuje kilka etapów, które muszą być przeprowadzone w odpowiedniej kolejności. Pierwszym krokiem jest zatem zdiagnozowanie potrzeby wdrożenia zmian w przedsiębiorstwie. Następnie należy zweryfikować predyspozycje zatrudnianych pracowników, co pozwoli nie tylko wytypować odpowiednie jednostki, ale również dopasować do nich odpowiednie kursy pozwalające zdobyć nowe kwalifikacje. Następnym etapem jest nauka i mentoring, jednak warto mieć świadomość, że na tym nie kończy się profesjonalny reskilling. Wynika to z faktu, że firmy oferujące tego typu usługi świadczą również onboarding, czyli wsparcie pracownika w pierwszych miesiącach pracy na nowym stanowisku. Jest to istotne z punktu widzenia pracodawcy, ponieważ pozwala zaoszczędzić czas innych specjalistów. W efekcie reskilling jest procesem, który pozwala pracownikom nie tylko zdobyć odpowiednie umiejętności do pracy w danym zawodzie, ale również bezproblemowo przejść przez proces wdrożenia na nowym stanowisku.

Podsumowując należy stwierdzić, że reskilling to usługi oferowane przedsiębiorcom, którzy w związku z cyfryzacją biznesu potrzebują umożliwić zatrudnianym pracownikom zdobycie nowych kompetencji. Jest to znacznie korzystniejsze niż poszukiwania nowych pracowników.

Autorem odpowiedzi jest: 

Artykuł partnera

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo