Po jakim kursie euro przeliczać faktury?

Artykuł partnera
03.04.2023ARCHIWALNY

Po jakim kursie euro przeliczać faktury?

Faktury w euro należy odpowiednio rozliczyć. Nie wszyscy podatnicy jednak wiedzą, w jaki sposób zrobić to prawidłowo. Najwięcej problemów przysparza oczywiście wybranie odpowiedniego kursu euro. Część przedsiębiorców mylnie wykorzystuje do tego ceny w zwykłych, prywatnych kantorach. Te stawki nie nadają się do rozliczeń z urzędami. Prowadząc jednak interesy w obcych walutach, wykorzystać je można w inny sposób.

Jak wykorzystać kurs euro na swoją korzyść?

Osoby przeprowadzające transakcje biznesowe w obcych walutach powinny wiedzieć, jak wiele mogą na nich zyskać. Dotyczy to zarówno kupna, jak i sprzedaży, np. w euro. W pierwszym przypadku obce środki można kupić w dobrej cenie, by dzięki temu jak najwięcej zaoszczędzić. Druga sytuacja z kolei pozwala na zbieranie waluty i wymienianie jej dopiero wtedy, gdy jest warta jak najwięcej. To sprawia, że rosną również zyski, na czym korzysta cała firma.

Podstawą obu strategii jest znalezienie jak najlepszego kursu euro. Taki czeka na stronie https://www.walutomat.pl/kursy-walut/eur-pln/. Dostępnych jest tam wiele ofert sprzedaży oraz kupna euro po rozmaitych cenach. Często trafić można dzięki temu na propozycje o wiele atrakcyjniejsze od tych w zwykłych kantorach. Co więcej, bez problemu prześledzić też można notowania z ostatnich miesięcy i lat, by zorientować się, jakie kwoty uznawane są w danym momencie za opłacalne. W ten sposób międzynarodowa transakcja stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Czas natomiast przejść do określenia jej prawidłowego kursu dla celów VAT.

Kurs euro właściwy dla celów VAT

Rozliczając faktury wystawione w euro, nie korzysta się z kursów w kantorach. Art. 31a ust. 1 Ustawy o podatku od towarów i usług wszystko wyjaśnia szczegółowo. Zgodnie z nim, gdy na fakturze widnieje kwota w euro, przeliczenia dokonać można na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest skorzystanie z kursu euro NBP ustalonego na ostatni dzień roboczy przed powstaniem obowiązku podatkowego.

Alternatywnym rozwiązaniem jest przeliczenie kwoty według kursu Europejskiego Banku Centralnego. W tym przypadku również liczy się ostatnie notowanie w dniu poprzedzającym moment powstania obowiązku podatkowego. Co natomiast, jeśli faktura jest w jeszcze innej walucie? Wtedy konieczne jest przeliczenie jej przy użyciu kursu wymiany z dokumentu względem euro.

Co należy zrobić, gdy data powstania obowiązku podatkowego i wystawienia faktury są różne? Jeśli dokument zostanie wystawiony wcześniej i zawiera kwoty w euro, przeliczenia dokonuje się po średnim kursie NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający datę wystawienia faktury. Gdy dokument zostanie sporządzony już po powstaniu obowiązku podatkowego, przeliczenie wykonywane jest zgodnie ze średnim kursem euro NBP na ostatni dzień roboczy przed datą powstania obowiązku podatkowego.

Sprzedaż wysyłkowa w euro

W XXI wieku wiele interesów działa online na skalę międzynarodową. Jak zatem rozliczyć działanie e-sklepów, które zajmują się dostawą wysyłkową i rozliczają się w różnych walutach? W takim przypadku obowiązek podatkowy powstaje w chwili, gdy odbiorca otrzyma towar. Do przeliczenia kwoty transakcji wykorzystuje się natomiast średni kurs euro z dnia poprzedzającego datę dostarczenia produktu do jego nabywcy.

Autorem odpowiedzi jest: 

Artykuł partnera

Słowa kluczowe:
faktura VATkurs euro

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo