Karta kredytowa online - zalety i wady kredytu na plastiku - czy warto korzystać z okresu bezodsetkowego?

Artykuł partnera
26.08.2022ARCHIWALNY

Karta kredytowa to specyficzny instrument finansowy. Jest to forma kredytu konsumenckiego, a więc mająca wpływ na naszą zdolność kredytową. Przyznaną kwotę możemy wykorzystywać, ale nie musimy. Często jest znacznie atrakcyjniejsza niż podobne do niej debet w koncie czy kredyt odnawialny, jednakże wciąż sporo osób nadal się boi na nią zdecydować. Jakie zalety ma karta kredytowa? Jak z niej korzystać? Ile kosztuje jej utrzymanie? Jakie niesie za sobą zagrożenia? Sprawdźmy!

Podstawowe informacje na temat karty kredytowej - opłaty, okres bezodsetkowy

Karta kredytowa zawsze ma swój limit. Może być zarówno na małą kwotę - 1000 złotych, ale i na całkiem sporą - 20 czy 50 tysięcy złotych i więcej. Oczywiście kwota ta jest uzależniona od indywidualnej zdolności kredytowej.

Karta kredytowa jest oczywiście płatna, a w skład jej kosztów wchodzą:

  • prowizja za udzielenie kredytu (otwarcie karty kredytowej), często jednak dla nowych klientów ta opłata jest równa 0 zł;

  • opłata za prowadzenie, często jest to kilka-kilkanaście złotych, opłaty tej można uniknąć spełniając warunki aktywności miesięcznej (np. 3 płatności kartą w miesiącu);

  • odsetki za korzystanie z kredytu, tylko za kwotę wykorzystaną i tylko w momencie przekroczenia okresu bezodsetkowego;

  • opłaty i prowizje, np. przelew z karty kredytowej na konto, wypłata z bankomatu, karta kredytowa jest idealna tylko do płatności bezgotówkowych;

  • prowizja za przedłużenie umowy - o tej opłacie sporo osób zapomina. Karta kredytowa jest udzielana najczęściej na rok czasu (lub inny okres), a po nim następuje automatyczne przedłużenie, czyli podpisanie nowej umowy, a za to często jest prowizja.

karty kredytowe z wypukłymi numerami - aliexpress otwarte na tablecie

Karty kredytowe, o której można wnioskować także online, stały się bardzo popularne przede wszystkim ze względu na okres bezodsetkowy. Jest to z góry określony w umowie czas, kiedy nie płacimy za korzystanie z pożyczonych pieniędzy. Mogą być to zarówno 2 tygodnie, miesiąc czy określona ilość dni np. 40 lub popularne 56 dni. Jeśli w ciągu tego czasu spłacimy całą należność, nie zapłacimy żadnych odsetek za pożyczkę. Więcej nt. okresu bezodsetkowego i czasu jego trwania przeczytasz na: www.darmopozyczka.pl/darmowa-karta-kredytowa-online-bez-oplat-gdzie-okres-bezodsetkowy-koszty.

Karta kredytowa a zdolność kredytowa

Należy pamiętać również, że karta kredytowa (nawet niewykorzystana) obciąża zdolność kredytową. Jest to często duży kłopot przy staraniu się o kredyt hipoteczny i przedłuża formalności (wiele osób musi zamknąć taką kartę).

Na przykład, klient ma zdolność kredytową na około 50 000 złotych, ale ma otwarte dwie karty kredytowe na kwoty 5000 i 10000 złotych - obie są spłacone w całości, limit nie jest wykorzystany. Na ten moment jednak jego zdolność kredytowa to 35 000 złotych, ponieważ na jego koncie ciążą dwa otwarte zobowiązania kredytowe, co obniża zdolność kredytową.

Zalety posiadania karty kredytowej

Największą zaletą niewątpliwie jest dostęp do darmowej gotówki w nieprzewidzianych momentach. Przy długim okresie bezodsetkowym możemy bez problemu zrobić większe, nieprzewidziane zakupy, naprawić samochód czy opłacić nieplanowany wyjazd, nawet jeśli kolejna wypłata będzie dopiero za 3-4 tygodnie.

Kolejna zaleta to możliwość posiadania karty kredytowej w walucie obcej (np. USD, EUR), co pozwala zaoszczędzić przy zagranicznych podróżach na wszelkich prowizjach za przewalutowanie i spreadach kursowych.

Na kartach kredytowych można zarobić. Po pierwsze za otwarcie karty kredytowej (dla nowych klientów) można liczyć na pewne benefity, często od 100 do 500 złotych przy spełnieniu określonych warunków, ale także możesz korzystać z pożyczonych pieniędzy za darmo, a swoje zarobione inwestować krótkoterminowo, po czym spłacać kartę. Jest z tym trochę zachodu, jednak przy dużych kwotach robi się to naprawdę opłacalne.

płatność kartą kredytową w taksówce i terminal

Wady i zagrożenia, które niesie za sobą karta kredytowa

Niestety karta kredytowa to nie zawsze tak kolorowy instrument finansowy, jak wskazywałoby jej fizyczne oblicze. Często się zdarza, że nieumiejętna jej obsługa rodzi ogromne koszty i problemy. Do wad możemy zaliczyć:

  • brak możliwości darmowej wypłaty gotówki czy zrobienia przelewu na konto - kartą kredytową nie zapłacisz przelewem rachunku za mieszkanie czy gotówką u mechanika, a jeśli to zrobisz musisz liczyć się z dużymi opłatami i prowizjami;

  • karta kredytowa, nawet spłacona w 100% zawsze obciąża o wartość limitu karty zdolność kredytową. Przez jej posiadanie możesz nie uzyskać innej pożyczki lub kredytu hipotecznego;

  • karta kredytowa służy za zabezpieczenie transakcji internetowych, wynajmu aut, hulajnóg itp. zdarza się, że w wyniku błędu lub nieuczciwości firmy są naliczane ogromne opłaty.

W odniesieniu do ostatniego punktu możemy przywołać tu sytuację z USA, gdzie pewna kobieta dała swojemu dziecku telefon podczas podróży, by zajęło się grą. Miała do sklepu Google Play dopisaną swoją kartę kredytową, a dziecko podczas gry wykupiło mnóstwo płatnych profitów i dodatków premium, za które pieniądze automatycznie były pobierane z karty kredytowej na łączną sumę ponad 2000 dolarów. Niestety nie udało się odzyskać tej sumy. To pokazuje, że obsługa karty kredytowej może być niebezpieczna i trzeba być bardzo uważnym przy dodawaniu jej do wszelkich kont w aplikacjach.

- Niestety karta kredytowa to również potencjalne zagrożenie dla budżetu domowego. Niektórzy traktują ją jako standardową kartę płatniczą i myślą, że po prostu kiedyś się to spłaci - ostrzega Edyta Gawor z DarmoPożyczka.pl. Wydając nieswoje pieniądze na zakupy w marketach po 20-50 czy nawet 100 złotych może się okazać po miesiącu, że przyjemne wydawanie zakończyło się kilkutysięcznym wykorzystanym limitem. Można zauważyć pewną tendencję, że osoby posiadające karty kredytowe znacznie chętniej kupują droższe przedmioty niż ich na to stać.

Zmiana telefonu, kupno nowego telewizora czy najdroższego sprzętu AGD, a "kartę się kiedyś spłaci" to nie jest dobre podejście. Bardzo często takie osoby muszą rozbijać te transakcje później na raty (za co są dodatkowe prowizje, a taki kredyt jest mniej opłacalny niż standardowa pożyczka czy zakupy ratalne 0% w elektromarketach). Nieodpowiednio używana karta kredytowa i brak planowania swojego budżetu może go mocno zachwiać, dlatego wszystkie zakupy z karty kredytowej powinny być przemyślane.

Karta kredytowa online - szansa czy zagrożenie? Wnioski

Podsumowując, karta kredytowa online to zarówno potencjalne szanse, jak i czyhające na nas zagrożenia. Odpowiednio wykorzystana może stanowić ogromny atut, źródło darmowych pieniędzy i ratunek w wielu podbramkowych sytuacjach. Powinna być używana tylko przez osoby, które zarabiają na tyle dużo, że co miesiąc po wypłacie mają sporo wolnych środków i są w stanie bez problemu kartę spłacać. Nieodpowiednio używana może być źródłem wielu kłopotów.

Autorem odpowiedzi jest: 

Artykuł partnera

Słowa kluczowe:
karta kredytowa

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo