Działalność gospodarcza bez rejestracji – limity, o których nie można zapomnieć

Artykuł sponsorowany
27.10.2023AKTUALNE

Działalność gospodarcza bez rejestracji – limity, o których nie można zapomnieć

Planujesz otworzyć swój pierwszy biznes i obawiasz się formalności związanych z prowadzeniem firmy? Zastanawiasz się, jakie koszty będziesz ponosić w związku z własną działalnością gospodarczą? Zamiast martwić się tym, czy sprawdzisz się w roli przedsiębiorcy, spróbuj swoich sił, prowadząc działalność gospodarczą bez rejestracji. Poniżej znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje na ten temat.

Jednoosobowa działalność gospodarcza bez rejestracji – co trzeba wiedzieć?

Nierejestrowaną działalność gospodarczą, która jest przeznaczona głównie dla nowicjuszy, wyróżnia maksymalnie uproszczona forma. To propozycja zwłaszcza dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę na rynku i chcą przekonać się, czy ich pomysł na biznes ma szansę na sukces. Jest skierowana do osób fizycznych, także tych nieposiadających pełnej zdolności do czynności prawnych, a więc też do osób niepełnoletnich.

Podobnie jak w przypadku działalności rejestrowanej, osoby prowadzące działalność nierejestrowaną zobowiązane są do odprowadzenia podatku według obowiązującej skali podatkowej. Muszą prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży oraz liczyć się z koniecznością wystawienia rachunku bądź faktury na życzenie klienta. Prowadzenie działalności gospodarczej bez rejestracji wiąże się również z obowiązkiem uwzględniania prawa do reklamacji, zwrotu czy naprawy w oparciu o obowiązujące prawa konsumentów.

Mała działalność gospodarcza bez rejestracji – czy to się opłaca?

Eksperci podkreślają, że głównym mankamentem działalności nierejestrowanej jest limit przychodów, jakie można osiągnąć w danym miesiącu. Od 1 lipca 2023 roku wynosi on 75% wartości minimalnego wynagrodzenia, co – na podstawie jego aktualnej wysokości daje kwotę 2700 zł.

Kwota ta nie jest wygórowana. Należy jednak zwrócić uwagę, że większość osób korzystających z tej formy prowadzenia działalności dopiero zaczyna swoją przygodę z biznesem i zazwyczaj trudno im w pierwszych miesiącach, przeznaczonych głównie na rozwój firmy, przekroczyć ten próg. W sytuacji, kiedy okaże się, że przedsiębiorca ma szansę zwiększyć swoje przychody ponad określony w ustawie limit, ma obowiązek rejestracji działalności.

Limity kwotowe dotyczące przychodu, jaki można uzyskać w danym miesiącu oraz wymóg posiadania koncesji, licencji bądź specjalnych zezwoleń na prowadzenie określonego rodzaju działalności to podstawowe kwestie, które należy wziąć pod uwagę, rozważając założenie nierejestrowanego biznesu. Więcej informacji o tym, jak wygląda działalność gospodarcza bez rejestracji, znajdziesz tutaj: https://firmove.pl/aktualnosci/biznes/zalozenie-firmy/dzialalnosc-bez-rejestracji-kiedy-to-mozliwe.

Działalność rejestrowana a nierejestrowana – podstawowe różnice

Podstawowymi różnicami są brak obowiązku wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz obowiązek rozliczenia przychodów w rocznym zeznaniu podatkowym. Poza tym działalność nierejestrowana jest skierowana do osób, które w ciągu 60 miesięcy poprzedzających rozpoczęcie działalności nierejestrowanej nie prowadziły we własnym imieniu, w sposób zorganizowany i ciągły, działalności o charakterze zarobkowym, która podlegała wpisowi do CEIDG.

Działalność niewielkich rozmiarów, prowadzona bez rejestracji to ukłon w stronę początkujących przedsiębiorców oraz wszystkich osiągających niskie zarobki w ramach wykonywanej przez nich działalności. To minimum formalności, oszczędność czasu i pieniędzy oraz szansa na własny rozwój… Nie tylko warto, ale i się opłaca!

Autorem odpowiedzi jest: 

Artykuł sponsorowany

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo