Czym jest wezwanie do zapłaty i jak je napisać?

Artykuł partnera
31.01.2023ARCHIWALNY

Czym jest wezwanie do zapłaty i jak je napisać?

Wyniki badań wskazują, że nieterminowe regulowanie należności przez kontrahentów dotyczy nawet ponad połowy polskich przedsiębiorców. To poważna niedogodność, która solidnie może zachwiać równowagą finansową firmy. Warto więc dowiedzieć się, w jaki sposób napisać wezwanie do zapłaty, w sytuacji, kiedy kontrahent spóźnia się z płatnością.

Dlaczego warto wysyłać wezwania do zapłaty?

Chyba każdy przedsiębiorca ma świadomość tego, że przestoje płatnicze negatywnie wpływają na płynność finansową firmy, co może wywołać tak zwany efekt domina. Firma, która nie otrzyma na czas pieniędzy od kontrahentów, może mieć problem z zapłatą innych swoich zobowiązań wobec innych podmiotów – dostawców lub ZUS-u. To może doprowadzić do zatorów płatniczych, co przypomina nieco błędne koło.

Można uznać, że zatory płatnicze w konsekwencji mogą doprowadzić nawet do upadłości firmy. Dlatego windykacji na żadnym etapie nie powinno się lekceważyć. Zwłaszcza, że statystyki wskazują, że największą szansę na odzyskanie długu ma się zaledwie w ciągu pierwszych trzech miesięcy od momentu, kiedy faktura się przeterminuje. Dlatego nie warto zwlekać z podjęciem działań wobec kontrahentów.

Co zrobić w przypadku niezapłaconej faktury?

Przedsiębiorcy zastanawiający się, jak skonstruować wezwanie do zapłaty, powinni wiedzieć, że nie warto z tym zwlekać. Im później podejmie się działania związane z odzyskaniem długu, tym mniejsze szanse na to, że zostanie on uregulowany.

Wezwanie do zapłaty to pismo, w którym wzywa się dłużnika do zapłaty należnej sumy pieniędzy. Jego celem jest poinformowanie dłużnika o istniejących zobowiązaniu, a także o jego wysokości. Warto podkreślić, że zgodnie z polskim prawem wierzyciel ma prawo do rozpoczęcia naliczania odsetek za zwłokę w momencie przekroczenia terminu wymagalności. Pisząc wezwanie do zapłaty koniecznie trzeba wyznaczyć termin uregulowania zaległości, a także wskazać ewidentne możliwe konsekwencje, które nastąpią, jeśli osoba zadłużona nie spłaci zobowiązania.

Poszukując wzoru wezwania do zapłaty, w sieci można znaleźć także inne, przydatne wzory dokumentów. Informacje o tym, jak napisać wypowiedzenie umowy zlecenia znaleźć można pod adresem https://aleo.com/pl/blog/wypowiedzenie-umowy-zlecenia

Czy wezwanie do zapłaty jest skuteczne?

Trzeba mieć świadomość tego, że wezwanie do zapłaty stanowi etap tak zwanej windykacji miękkiej, co oznacza, że wysyła się je na drodze polubownej. Niemniej jednak, wysłanie pisma stanowi bardzo istotny element zabezpieczenia interesów firmy. W przypadku procesu sądowego może stanowić dowód na to, że wierzyciel chciał rozwiązać sprawę ugodowo. Uniemożliwi to przerzucenie na niego kosztów sądowych. Więcej informacji na temat tego, jak działa wezwanie do zapłaty, znaleźć można na stronie https://aleo.com/pl/.

Na sam koniec podkreślić trzeba, że wezwanie do zapłaty zawsze przybiera formę pisemną – najlepiej wysyłać je pismem rejestrowanym. Zyskuje się wtedy potwierdzenie, że dłużnik odebrał dokument i miał możliwość zapoznania się z jego treścią.

Autorem odpowiedzi jest: 

Artykuł partnera

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo