Co wziąć pod uwagę przed zakupem mieszkania?

Artykuł sponsorowany
15.06.2023AKTUALNE

Co wziąć pod uwagę przed zakupem mieszkania?

Zakup mieszkania to poważna inwestycja, która wymaga sporo zaangażowania i przemyślanych decyzji. W końcu każdej osobie zależy na słusznym wyborze, którego z czasem się nie pożałuje. Z tego powodu warto podejść do kupna z odpowiednim przygotowaniem. O czym należy pamiętać? Co rozważyć przed podjęciem ostatecznej decyzji? Dowiedzmy się więcej.

Dokładne rozpoznanie rynku i nie tylko – na co zwrócić uwagę?

Poszukując odpowiedniego mieszkania, powinniśmy kierować się nie tylko jego ceną i metrażem, ale przede wszystkim własnymi potrzebami względem nieruchomości. W końcu atrakcyjna kwota nie musi równać się satysfakcjonującej dla nas lokalizacji czy dobremu rozkładowi pokoi. Dla niektórym lepszym rozwiązaniem będzie mieszkanie w samym centrum, a dla innych odpowiednie są okolice obrzeży miasta. Poza tym w wielu przypadkach czynnikiem przeważającym na wyborze jest dobra komunikacja z miejscem pracy lub ze szkołą czy przedszkolem, gdy posiadamy dzieci. Jeśli chcemy, aby mieszkanie było inwestycją na lata, weźmy pod uwagę plany na przyszłość.

To oczywiste, że warto także porównywać ceny na rynku, ponieważ mogą się one znacząco różnić i odbiegać od średniej stawki za metr kwadratowy w danym mieście. Zdarza się, że kwota za nową nieruchomość jest zawyżana z uwagi na to, że w budynku umieszczone zostaną również lokale usługowe. Jeśli nam na nich nie zależy, warto po prostu zwrócić się ku podobnemu mieszkaniu, ale u innego dewelopera czy w innej okolicy. Dobra znajomość rynku wtórnego lub pierwotnego umożliwia podjęcie decyzji lepiej dopasowanej do indywidualnych wymagań.

Gdy już znajdziemy odpowiadające nam mieszkanie, dobrze zapoznajmy się też z kluczowymi rzeczami, które będą miały wpływ na nasze przyszłe życie, takimi jak:

  • opinie osób zamieszkujących ten sam budynek, pobliskie osiedla czy dzielnice dotyczące ogólnych warunków – znajdziemy je przykładowo na licznych grupach w internecie,
  • poziom bezpieczeństwa w okolicy,
  • zagospodarowanie przestrzeni, np. bliska obecność parkingów, parków czy placu zabaw,
  • stan samego budynku i lokalu.

Dodatkowe koszty związane z zakupem

Oprócz kosztów związanych z samym mieszkaniem i jego możliwym lub koniecznym remontem należy pamiętać o szeregu innych płatności, od których zależy kupno samej nieruchomości. Wysokość takich sum będzie opierać się na wielu czynnikach, a w szczególności na rodzaju rynku – pierwotnego lub wtórnego. Co ważne, wybierając używany lokal, musimy zdawać sobie sprawę z obecności podatku od czynności cywilnoprawnych (który wynosi 2,00% ceny nieruchomości). Z kolei w przypadku nowego mieszkania trzeba wziąć pod uwagę możliwość opłacenia części umowy deweloperskiej. Dodatkowe koszty będą związane przykładowo z wynagrodzeniem notariusza czy pobieranej prowizji przez pośrednika nieruchomości. Warto wiedzieć, że maksymalna wysokość stawki taksy notarialnej wynosi 10 000 zł. Poza tym w przypadku używanego mieszkania należy zweryfikować, czy nie istnieją jakieś zaległości w opłatach, które mogłyby nas niemiło zaskoczyć w przyszłości.

Jak można zauważyć, dodatkowe koszty związane z zakupem mieszkania są nieuniknione. To więc duża inwestycja, na której utrzymaniu dobrego stanu powinno szczególnie nam zależeć, jeśli nie chcemy ponieść kolejnych wydatków. Aby zaoszczędzić sobie zbędnych nakładów finansowych, można zdecydować się na wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia – porównaj polisy na nieruchomość online, aby mieć możliwość zaznajomienia się z wieloma ofertami w jednym miejscu.

Ubezpieczenie mieszkania i rozszerzenia polisy

Wykupienie polisy mieszkaniowej nie jest obowiązkowe, jednak może przynieść nowym właścicielom nieco więcej pewności, że w przypadku sytuacji losowych ich nieruchomość jest chroniona i otrzymają odszkodowanie. Jedyny wyjątek od tej reguły stanowi zakup mieszkania z pomocą kredytu hipotecznego, ponieważ wtedy bank oczekuje określonego zakresu działania ubezpieczenia, aby ochronić swój wkład w inwestycję. 

Co ma wpływ na składkę polisy mieszkaniowej? Jej cena opiera się na kilku czynnikach, które mogą różnić się w zależności od postanowień poszczególnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Jednak najczęściej w celu zawarcia takiej umowy, należy podać m.in.: wartość nieruchomości, metraż, ilość lokatorów, zastosowane środki zabezpieczające przed włamaniem. Poza tym liczyć się będzie czas trwania polisy, ilość rat opłacania, a nawet klasa palności mienia. Duży wpływ na składkę mają również rozszerzenia pakietu podstawowego, który ogranicza się do ochrony murów mieszkania, a czasami obejmuje też elementy stałe. Jeśli zależy nam na większym zakresie ochrony, należy dopasować dodatki do własnych oczekiwań i cech danego lokalu. Częstym wyborem jest rozszerzenie polisy o ubezpieczenie ruchomości domowych, do których należy zazwyczaj spora część mienia. Do takiej kategorii należą np. meble, urządzenia elektroniczne, odzież i obuwie, kolekcja biżuterii, dokumenty, wyposażenie sportowe czy książki. Co więcej, można liczyć na objęcie ochroną naszych zwierząt domowych oraz cennych dla nas rzeczy, np. aparat słuchowy, o czym dowiemy się na stronie https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/ubezpieczenie-aparatu-sluchowego.

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo