ustawa wypadkowa

Przygotuj się na 5 zmian w ustawie wypadkowej

Przygotuj się na 5 zmian w ustawie wypadkowej

Obok ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych znowelizowana ma zostać również ustawa wypadkowa. Płatnik składek w 2022 r. nie otrzyma już informacji o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe za pośrednictwem operatora pocztowego. Sprawdź pozostał zmiany, które dotyczą płatników składek.

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • W jaki sposób zostaną ujednolicone wypłaty zasiłków z ubezpieczenia chorobowego i ubezpieczenia wypadkowego
  • Dlaczego zmieni się pojęcie „rodzaj działalności według PKD”
  • W jaki sposób w informacji ZUS IWA zostaną uporządkowane dane o wypadkach w pracy
  • Dlaczego nie będzie sukcesji wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe
  • Jak płatnik składek będzie otrzymywał informacje o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe

Zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy wypadkowej zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, za które ubezpieczony na podstawie odrębnych przepisów zachowuje prawo do wynagrodzenia, uposażenia, stypendium lub innego świadczenia przysługującego za czas niezdolności do pracy. Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy zasiłkowej zasiłek chorobowy nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy, w których ubezpieczony na podstawie przepisów o wynagradzaniu zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Zmiana treści art. 8 ust. 3 ustawy zasiłkowej ma więc polegać na zastąpieniem zwrotu „na podstawie odrębnych przepisów” zwrotem „na podstawie przepisów o wynagradzaniu”.

Dotychczas zwrot użyty w ustawie zasiłkowej „przepisy o wynagradzaniu” rozumiany był jako regulacje Kodeksu pracy i przepisy szczególne odnoszące się do określonych kategorii pracowników (np. zapisy umów o pracę). Natomiast zwrot użyty w ustawie wypadkowej „odrębne przepisy” rozumiany jest nieco inaczej, jako akty prawodawcze powszechnie obowiązujące (ustawy, akty wykonawcze wydane na podstawie ustawy).

W związku z tym, że powinny być stosowane jednolite zasady postępowania, ustawodawca postanowił ujednolicić oba zapisy w ustawach.

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo